Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Kapitán Kirk zo Star Treku sa konečne dostane do vesmíru!

Kapitán Kirk zo Star Treku sa konečne dostane do vesmíru!
Zdroj | Blue Origin
Števo Porubský
Kapitán Kirk zo Star Treku sa konečne dostane do vesmíru!
Zdroj | Blue Origin
Zdroj | Blue Origin

Herec William Shatner, ktorý pred rokmi stvárnil kapitána Jamesa T. Kirka v legendárnych filmoch, seriáloch či hrách Star Trek sa konečne dostane do vesmíru. Pomôže mu k tomu vesmírna loď New Shepard od Blue Origin, ktorá o niekoľko desiatok minút odštartuje z amerického Texasu.

Zdroj | Blue Origin

Na palube modulu Crew Capsule na nosnej rakete New Shepard 4 budú aj Dr. Chris Boshuizen (bývalý inžinier NASA), Glen de Vries (spoluzakladateľ Medidata Solutions) a Audrey Powers (inžinierka Blue Origin). Spomínaný William Shatner síce bol vo vesmíre snáď aj miliónkrát, no vždy iba virtuálne, na palube lode Star Trek ako jej kapitán.

Shatner si ale pripíše aj iné prvenstvo – bude najstarším astronautom, mužom vo vesmíre, narodil sa totiž v roku 1931. Prvenstvo si však stále drží Wally Funk, ktorá sa na palube rovnakého modulu dostala na hranicu vesmíru vo veku 82 rokov v júli tohto roka

Štart je NS4 je naplánovaný na 16:00 hod. nášho času z Launch Site One v Corn Ranch v americkom Texase.

Raketa vynesie modul Crew Capsule do výšky čosi vyše 100 km, čo je hodnota považovaná za hranicu vesmíru. Pôjde o suborbitálny let. Štart môžete sledovať aj vy priamo na webe Blue Origin.

Zdroj | Blue Origin

Modul po odpojení sa od nosnej rakety pristane pomocou padákov v blízkosti štartovacej plošiny v texaskej púšti. Nosná raketa NS4 má pristáť pomocou motorov na vzletovej plošine.

Pôjde tak o druhý let Blue Origin s ľudskou posádkou. Prvý let Blue Origin s ľudskou posádkou sa uskutočnil v druhej polovici júla (presne 20.7. 2021 o 15:10 hod.) tohto roka.

Celkovo má ísť ale len o 18 štart rakety typu New Shepard, no až 4. štart tej istej nosnej rakety NS4 (New Shepard 4).

Blue Origin patrí pod krídla jedného z najbohatších ľudí sveta, Jeffa Bezosa, zakladateľa Amazonu.

Zdroj | Blue Origin
Zdroj