Reklama

Kanada sa zbláznila? Chce zdaniť Netflix a ďalšie streamovacie služby!

Zdroj | unsplash/Getty Images
Michal Sobek
Zdroj | unsplash/Getty Images
Zdroj | unsplash/Getty Images

Kanada dostala skutočne ambiciózny nápad, vďaka ktorému by si mohla svoj rozpočet ročne prilepšiť o sumu 200 miliónov dolárov. Nie však každému bude po chuti, hlavne nie streamovacím službám.

Táto krajina chce totiž od veľkým streamovacích gigantov ako Netflix alebo Spotify 5 % z ich ročného príjmu, ktorý by putoval do štátneho rozpočtu. Ide tak o podporu programu s cieľom zviditeľniť domáce médiá.

Kanadská komisia pre rádiotelevíziu a telekomunikácie (CRTC) oznámila svoje rozhodnutie koncom týždňa po období verejného pripomienkovania. Má ísť o 5 % z príjmov z kanadského trhu a nie, samozrejme, globálnych príjmov. Hodnota dane by mala predstavovať 200 miliónov dolárov ročne.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Sayan Ghosh

Poplatky sa vzťahujú na služby streamovania videa aj hudby. Na zozname sa tak nachádza Netflix, Disney, Apple, Google, Amazon, Paramount a Spotify. Sú to také spoločnosti, ktoré dokážu na kanadskom trhu zarobiť minimálne 25 miliónov dolárov ročne.

Predpisy vylučujú príjmy z audiokníh, podcastov, služieb videohier a obsahu vytváraného používateľmi. Práve týmto sa zachránil napríklad taký YouTube od Google. Nové poplatky majú vstúpiť do platnosti už v septembri tohto roka.

Celá táto situácia môže viesť k tomu, že jednotlivé spoločnosti, ktoré prevádzkujú streamovacie služby, sa uchýlia k zvyšovaniu predplatného na kanadskom trhu, aby takýmto spôsobom kompenzovali nové výdavky.

Predsedníčka CRTC Vicky Eatrides uviedla, že toto rozhodnutie pomôže zabezpečiť, aby streamovacie služby zmysluplne prispievali ku kanadskému a miestnemu obsahu.

Pozrite si

Uvidíme konečne návrat Sithov? Seriál Star Wars: The Acolyte skrýva omnoho viac

Skupina MPA-Canada, ktorá zastupuje streamovacie služby Netflix, Disney+, HAYU, Sony’s Crunchyroll, Paramount Plus a PlutoTV, uviedla, že CRTC plne nezohľadnila významné finančné príspevky služieb pri priamej spolupráci s kanadskými médiami.

Poplatky kritizovala aj asociácia Digital Media Association, ktorá zastupuje poskytovateľov streamovanej hudby vrátane Amazon Music, Apple Music a Spotify. Označila to za diskriminačnú daň.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.