Reklama

Kamera, zvonček, svetlo… ale s rozumom! Smart home má svoje pravidlá

Zdroj | TECHBOX/ChatGPT
Števo Porubský
Zdroj | TECHBOX/ChatGPT
Zdroj | TECHBOX/ChatGPT

Zariadenia smart home dnes už nie sú ničím výnimočným ani v odľahlých dedinkách „na konci sveta“. Smart kameru, smart zvonček, či akékoľvek snímače a osvetlenia sú už samozrejmosťou u mnohých z nás.

Otázka však znie – ako ich inštalovať tak, aby rešpektovali istú formu digitálnej etikety? Ako sa vyhnúť tomu, aby sme nimi obmedzovali druhých? Aj v tejto oblasti by mali platiť základné pravidlá slušnosti – hoci ich nikto nikdy formálne nespísal.

Každé riešenie má svoje pre a proti – smart prvky nevynímajúc. Zvlášť tie, ktoré zasahujú do svojho okolia. Reč je o kamerách, zvončekoch, sirénach, osvetlení či snímačoch, ktoré môžu – často neúmyselne – ovplyvniť súkromie alebo komfort ľudí v blízkosti.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Arlo

Skúste si predstaviť, že si váš sused nainštaluje smart osvetlenie, ktoré ale nastaví tak nešťastne, že stačí aby v noci zafúkal vietor či popred snímač prešla mačka na špacírke a zapne sa 10 svietidiel, ktoré vám v noci nedajú spať. Alebo vášmu potomkovi, ktorého neustále budia. Prípadne taký smart alarm nainštalovaný deň-dva pred odchodom na dovolenku, ktorý sa spúšťa za rovnakých okolností. Na zbláznenie.

Preto aj tu musí existovať nejaká etiketa, teda spôsob správania sa. Je to nejaký súbor pravidiel a zvyklostí spoločenského správania, ktoré sa uplatňujú v rôznych situáciách a prostrediach. Nejde tak len o etiketu správania sa v reštaurácii, divadle, vo vlaku či lietadle. Ide o nepísané, no všeobecne akceptované normy, ktoré určujú, čo sa považuje za vhodné, zdvorilé a hlavne ohľaduplné správanie voči ostatným.

Pozrite si

Smart home lacno a rýchlo? TP-Link má na to takmer všetko [test]

Podstata etikety tak spočíva v prejavovaní úcty, rešpektu a taktu, pričom jej cieľom je vytvoriť atmosféru v spoločnosti tak, aby sa predchádzalo nedorozumeniam a konfliktom, pričom má uľahčovať komunikáciu a interakciu. Takmer ako poučka z knihy o etikete.

Každopádne, etiketa má platiť vždy a stále. Ako ju ale dodržiavať pri smart home prvkoch? Aj keď sa to zdá ako hlúposť, aj v tomto segmente je možné, že môžu spôsobovať nedorozumenia ba až konflikty. A to nechcete ani vy, ani my. Nikto. Ako na to v prípade smart home, aby boli dodržané základné pravidlá etikety?

1.

Kamery

Či už ide o smart kamery, alebo klasické „dumb“ kamery napojené na centrálny video systém, vždy majte na mysli – nerob druhým to, čo nechceš, aby druhí robili tebe. Inak povedané, za žiadnych okolností neinštalujte kamery ako sa vám zachce, ale tak, aby snímali výhradne vašu nehnuteľnosť – váš pozemok či váš dom či inú stavbu, ktorú chcete „ochrániť“. Jednoducho – nesnímajte to, čo vám nepatrí.

Najideálnejší prípad by bol, keby ste sa vopred porozprávali so susedom (susedmi) o osadení takýchto systémov, aby už vopred vedel, že sa niečo v jeho blízkosti chystá. Vysvetlenie vopred je výrazne jednoduchšie ako vysvetľovanie neskôr, keď už sused či rovno susedia budú mať pocit obmedzenia ich súkromia. Vtedy nemusia komunikovať vľúdne a pokojne, ale nahnevane, pretože ste im mohli narušiť súkromie, ktoré si predsa každý stráži (okrem pár exotov, ktorí sa nazývajú influenceri).

Ak, samozrejme, žijete na samote, kde na suseda dovidíte pomaly ďalekohľadom, nič také riešiť nemusíte, no pokiaľ žijete v domovej zástavbe, mali by ste plne rešpektovať súkromie druhých. Tak, ako by ste to chceli vy sami.

Vo väčšine prípadov pritom kameru nie je ani nutné inštalovať tak, aby čo i len na centimeter zaberala nehnuteľnosti vašich susedov. Tí to ale musia vedieť, ideálne aj vidieť. A možno pri rozhovore so susedom zistíte, že aj budú radi ak bude vaša kamera snímať aspoň časť napríklad priedomia, kadiaľ by sa k nim teoreticky vedeli dostať zlodeji.

Zdroj | Arlo

Alebo ešte lepšie, zistíte, že sused má rovnaký systém (alebo ho chce) a tak počas dovolenky jedného či druhého môžete sledovať aj svoje nehnuteľnosti navzájom a tak sa navzájom strážiť. Vďaka appkám pre takéto systémy si totiž môžete zdieľať práva na sledovanie obrazu z kamier na obmedzený čas, napríklad práve ten dovolenkový. Všetko je, samozrejme, o komunikácii a tú by ste pred inštaláciou kamier nemali podceňovať.

Obsah pokračuje pod reklamou
2.

Smart zvonček

Toto je čosi podobné ako v prípade kamier, no na prvý pohľad sa zvonček tvári ako zvonček, nie kamera a preto mnohí ingorujú potrebu, alebo skôr povinnosť, sa zamyslieť nad inštaláciou. Hlavne v prípade bytových domov. Nahradením klasického spínavého zvončeka moderným zvončekom s kamerou totiž zároveň snímate aj vchodové dvere susedov.

Zdroj | Arlo

Je to akési kukátko, ale permanentne pozerajúce sa na to, kto, kde a kedy vyšiel alebo vošiel. S ukladaním na pamäťovú kartu alebo do cloudu tak môžete mať prehľad o susedoch lepší ako pani dôchodkyňa z prvého poschodia.

A to susedia určite nechcú. Tí znalejší si hneď všimnú, že to, čím ste nahradili starý zvonček nie je bežná vec. Šošovka kamery býva na zvončekoch pomerne veľká aj z dôvodu, aby zachytila čo najviac, ide zväčša o objektív typu rybie oko.

Takže tak ako by ste mali komunikovať so susedmi umiestnenie kamier, tak by ste mali konzultovať aj umiestnenie smart zvončeka. Ide síce o vašu bezpečnosť, ale zároveň súkromie susedov. Aj tí ale môžu byť radi, ak práve váš smart zvonček s kamerou sníma ich dvere, ktoré zlodeji radšej obídu.

3.

Smart svetlá

Inštalovanie smart snímačov je šikovná vec, ak chcete procesy v smart domácnosti zautomatizovať. Vyskúšali sme si to aj na vlastnej koži, pričom článok o automatickom nočnom osvetlení sme vám priniesli iba včera. Takýmto istým spôsobom je možné nainštalovať osvetlenie aj pre exteriér a tak pri nočnej či večernej prechádzke záhradou nemusíte hľadať vypínač či smartfón, aby ste svetlá zapli. Všetko sa udeje automaticky, len čo snímač zaznamená váš pohyb.

Zdroj | Philips

Aj tu ale treba dbať na to, aby ste takouto automatizáciou neobmedzovali vašich susedov. Stačí pritom aby ste iba chybne nastavili svietenie napríklad na maximum alebo aby bola záhradná lampa orientovaná tak nešťastne, že by svietila priamo do okna detskej izby vašich susedov a snímač pohybu by bol tak citlivý, že by ho spúšťalo všetko, čo sa iba pohne. Napríklad mačka, netopier, či dokonca väčší hmyz.

A tak každú chvíľu by sa lampa, resp. lampy zapínali a vypínali a vaši susedia by nemohli poriadne spať. Nie každý má alebo chce žalúžie na oknách tak ako vy a tak nevidíte čo sa v noci deje na vašej záhrade.

Pozrite si

Ako spraviť z bežného svietidla smart svetlo s fotobunkou? [návod]

Alebo si predstavte, že ste na dovolenke a váš smart svetelný systém sa zblázni. Začne svietiť na plný výkon (hoci ste ho obmedzili na minimum), blikať, nebodaj ešte vydávať nejaké výstražné zvuky. Čo na to susedia? Môžu sa zblázniť. Preto si radšej poriadne overte čo a kde inštalujete a či máte možnosť systém aj na diaľku vypnúť.

Smart svetlá ale môžu ovplyvňovať aj bežný život. Napríklad extrémne silné automatické svetlo na priedomí môže priamo svietiť do okien susedov cez ulicu. Stačí, ak chodíte domov z práce hlboko v noci a takéto extrémne svetlo sa zapne pri každom vašom príjazde. Alebo ešte horšie, pri každom zvierati, ktoré sa objaví pred snímačom.

Pozrite si

Ako si vyrobiť Philips Hue do záhrady za pár drobných? [návod]

Obsah pokračuje pod reklamou

Smart home technológie by nemali byť nočnou morou pre vaše okolie. Mali by pomáhať, nie obťažovať. A už vôbec by nemali spôsobovať napätie medzi susedmi. Skôr, než niečo nainštalujete – myslite. Zvážte dosah, uhol záberu, intenzitu svetla, citlivosť snímača. A hlavne, porozprávajte sa s ľuďmi, ktorých sa to týka. Lebo inteligentný dom začína pri inteligentnom správaní.

Zdroj | Arlo

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.