Reklama

Kalifornia ukazuje, že sa to dá. Na napájanie jej vystačili obnoviteľné zdroje

Zdroj | Tesla
Igor Neštrák
Zdroj | Tesla
Zdroj | Tesla

Piata najväčšia svetová ekonomika Kalifornia, bola v sobotu 30. apríla 2022 na krátky okamih zásobovaná len obnoviteľným zdrojom energie, ktorý pochádzal predovšetkým zo Slnka.

Pozrite si

Vynašli spôsob, ako tlačiť solárne panely, je to až absurdne lacné

V sobotu 30.4.2022 dopyt po energii v celom štáte Kalifornia dosiahol o 14:45 18 672 MW, k dispozícii však bolo až 37 172 MW. Prebytky, ktoré Kalifornia nespotrebuje, predáva susedným štátom. Nezávislý kalifornský prevádzkovateľ systému (CAISO), ktorý dohliada na prevádzku hlavného systému elektrickej energie v štáte, potvrdil, že všetka potrebná energia bola vyprodukovaná z obnoviteľných zdrojov.

Zdroj | Tesla

Až dve tretiny z požadovaných 18 672 MW boli vyprodukované solárnou energiou. Zvyšná tretina pochádzala z geotermálnych a iných obnoviteľných zdrojov. Tento pozoruhodný stav trval takmer 15 minút, kedy následne podiel obnoviteľných zdrojov klesol na 97 %. Riaditeľka životného prostredia Laura Deehanová vo svojom vyhlásení uviedla, že je to správny krok k budúcemu prechodu na 100 % obnoviteľnú energiu.

Pozrite si

Solárne strechy Tesla sa postupne presadzujú. Pomôže im aj zvýšený výkon

Kalifornia má stanovený cieľ čistej energie dosiahnuť do roku 2045. V roku 2020 bol najlepší výkon 81 %, je teda vidieť, že štát napreduje v prechode na obnoviteľné zdroje energie. Kalifornia naďalej prevádzkuje elektrárne na zemný plyn, ktoré pokrývajú približne 15 % dopytu po elektrickej energie. Súčasťou energetického mixu je aj jadrová energia produkovaná jadrovou elektrárňou Diablo Canyon, ktorá by mala byť odstavená do roku 2025.

 

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.