Reklama

Na oblohe teraz môžete pozorovať unikátny jav, tzv. zodikálne svetlo

Zdroj | Peter Horálek, Juan Carlos Casado
Richard Pliešovský
Zdroj | Peter Horálek, Juan Carlos Casado
Zdroj | Peter Horálek, Juan Carlos Casado

Zodiakálne, resp. zvieratníkové svetlo je nebývalý úkaz, ktorý je možné práve v týchto dňoch pozorovať na oblohe. Dobrou správou je, že je viditeľné aj od nás zo Slovenska.

Na nočnej oblohe môžete vidieť jasnú Venušu, ktorá je uprostred zvieratníkového svetla. Planéta vyzerá ako žiarivý objekt vo vnútri svetelného kužeľa, ktorý sa tiahne od obzoru do výške cca 60 stupňov. Dokonalú kompozíciu uzatvára pomerne unikátny pohľad na Mars v súhvezdí Býka.

Zodiakálne svetle je slnečné svetlo rozptýlené na časticiach medziplanetárnej hmoty pozdĺž súhvezdí zvieratníka (ekliptiky). Častice sú neuveriteľne drobné, majú od 0,001 do 0,1 mm a ich pôvod je doslova nebeský – z rozdrvených meteoritov a chvostov komét.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Pred 65 rokmi vesmírny pes Lajka umrel hroznou smrťou

Ako ho môžete pozorovať?

Zodiakálne svetlo môžete vidieť na nočnej oblohe aj voľným okom. Dôležité je, aby ste ho pozorovali mimo svetelného smogu, to znamená najmä mimo veľkých miest. Tradične krásne pohľady sa pozorovateľom ponúkajú v horských oblastiach, napríklad v Nízkych Tarách, Malej a Veľkej Fatre, či Muránskej planine.

Tento zaujímavý úkaz môžete sledovať do 24. marca zhruba hodinu po západe slnka nad západným horizontom. Zodiakálne svetlo bude možné pozorovať ešte na budúci mesiac, v období od 9. do 22. apríla. Jeho sklon voči obzoru sa vtedy bude pomaly zmenšovať a tým pádom podmienky na pozorovanie budú horšie. Na jeseň ho môžete sledovať tesne pred svitaním.

Zodiakálne svetlo fascinovalo ľudí odjakživa. Keďže dlhú dobu nemalo rozumné vysvetlenie, mnohí sa pýtali, či svetelný kužeľ nie je dielo mimozemšťanov, ktorí nám vysielajú signály. Ako to už v modernom svete býva, aj na tento úkaz sa našlo fyzikálne vysvetlenie. Pripisuje sa tallinskému astronómovi Giovannnimu Domenicovi Cassiniovi, ktorý vypracoval teóriu o rozptyle slnečného svetla na časticiach meziplanetárnej hmoty.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.