Reklama

Je tu nová doba! TCL má 115" TV obra s Mini LED podsvietením

Zdroj | TCL
Števo Porubský
Zdroj | TCL
Zdroj | TCL

Čínske TCL na výstave v americkom Las Vegas predstavilo svoj doteraz najväčší televízor pre globálny trh s uhlopriečkou neuveriteľných 115 palcov. Pre zaujímavosť, je to 2,9 m!

Doteraz sme za obrov do obývačiek brali 98″ modely, ktoré dosahujú uhlopriečku necelých 2,5 metra. Nový rok, nová doba, nové uhlopriečky. TCL totiž nie je jediný výrobca s obrami na stánku.

Obsah pokračuje pod reklamou

TCL je však prvé s takto obrovským televízorom s Mini LED podsvietením. Ide o výrazne lepšie podsvietenie ako bývalo doteraz – Direct LED. Je to priame LED podsvietenie, ale namiesto pár desiatok LED diód využíva nový panel až zhruba 20 000 miniatúrnych LED diód. Každá z diód je tak súčasťou Local Dimming Zone. Vďaka tomu je výsledný obraz podstatne jasnejší a čierna je černejšia.

Zdroj | TCL

Novinka bude patriť do top série Q Class (QM89) postavenej na Quantum Dot LCD displejoch. Displej má 10-bitovú hĺbku, podporuje 30-bitové farby, 99 % DCI-P3 a 144 Hz frekvenciu. Nový režim Game Accelerator ponúkne virtuálnu 240 Hz frekvenciu, ale aj podporu pre AMD FreeSync Premium. Novinka bude tiež podporovať HDR10, HDR10+, Dolby Vision, Dolby Vision IQ. Aj preto sa niet čomu čudovať, že v kolónke maximálny jas svieti až 5 000 nitov. 

Zdroj | TCL

Jediným mínusom je fakt, že novinka má len 4K Ultra HD rozlíšenie. Pri takej uhlopriečke budú jednotlivé pixely viditeľné aj voľným okom. Tu by sa určite hodilo 8K Ultra HD rozlíšenie, no to by cenu takto obrovského displeja vyhnalo do extrémnych čísiel.

O chod TCL 115QM891G sa stará AIPQ Processor ULTRA s prvkami umelej inteligencie, ktorá vylaďuje nielen obraz, ale aj zvuk. O ten sa zas stará 6.2.2ch audio zostava s podporou Dolby Atmos zvuku. Operačným systémom bude Google TV so všetkým, čo k tomu patrí, takže aj Google Chromecast či ovládanie pomocou hlasu cez Assistanta.

Ak niečo takéto budete chcieť mať doma, tak si okrem poriadneho balíka peňazí pripravte aj dostatočne veľkú stenu, resp. priestor. Počítať musíte s televízorom s rozmermi zhruba 2,5 x 1,5 m a hmotnosťou okolo 90 kg. Ani spotreba takéhoto obra nebude malá, displej a hardvér okolo spotrebuje zhruba 600 kWh ročne (pri 1 000 hodinách sledovania). V obývačke môžete v zime pokojne stiahnuť kúrenie.

U nás je zatiaľ najväčším modelom čínskeho TCL model 98X955 s 98″ uhlopriečkou a cenou takmer 8 000 €.

Zdroj | TCL

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.