Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Je iRobot Roomba Combo j7+ najvyspelejší robotický vysávač a mop 2v1 na svete?

Je iRobot Roomba Combo j7+ najvyspelejší robotický vysávač a mop 2v1 na svete?
Richard Pliešovský
Je iRobot Roomba Combo j7+ najvyspelejší robotický vysávač a mop 2v1 na svete?

Každé pracovisko sa znečistí rýchlejšie, ako domáce prostredie. Kto chce žiť v poriadku a zároveň vykonávať prácu na 100 %, musí skôr či neskôr riešiť dilemu, ako to dosiahnuť. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako to riešime my, večne zaneprázdnené osadenstvo TECH redakcie.

Rok 2022 pomaly končí a zdá sa, že končí aj éra metiel, portvišov, zmetákov, handier a ďalších prehistorických nástrojov, s prapodivnými menami, zúfalo manuálne ovládateľnými, bez haptických odoziev, bez senzorov a osvetlenia pracovnej plochy.

Zrejme tušíte, že sme si zadovážili výkonného pomocníka v kategórii 2v1 na svete od spoločnosti iRobot. Po čase sme zistili niekoľko dôležitých vecí. Tou prvou bolo, že sa nám s ním žije veľmi dobre a dokonca sa ani často nemotá popod nohy. Druhou vecou bolo, že sme začali pokukovať po ďalšom modeli. Dôvod? Veľmi prozaický, nechcelo sa nám ho nosiť z prízemia na poschodie a naopak.

Obsah pokračuje pod reklamou

Keď koncom septembra predstavil iRobot nový model, Roomba Combo j7+, vedeli sme čo chceme a že to chceme hneď. Teraz prišiel čas podeliť sa s vami o naše prvé skúsenosti.

Hneď na úvod si musíme povedať jednu vec, Roomba Combo j7+ nás okrem iných parametrov zaujal tým, že ide o robotický vysávač a mopovač v jednom. Mnohým sa pri vyslovení týchto funkcií ježia chlpy na rukách, pretože bežné vysávače, ponúkajúce funkciu mopovača sú však na tento účel prakticky nepoužiteľné. To však nie je prípad „nášho“ borca. Robot Combo j7+ má totiž integrovanú dvojicu ramien, tie vysunú mop z vrchnej časti len vtedy, keď zistí, že ide o umývateľný typ podlahy. Mimochodom, iRobot je jediný výrobca, ktorý má túto technológiu výsuvného ramena s mopovacou podložkou.

Na rozdiel od iných robotických vysávačov typu 2v1 vysáva iRobot Roomba Combo j7+ najprv koberce. Potom súbežne vysáva a utiera pevné podlahy čím ušetrí čas, pretože vyčistí plochu v rámci jednej úlohy. V spodnej časti vysávača je viacero snímačov, vďaka čomu dokáže identifikovať rôzne druhy podláh. Keď sa Combo j7+ dostane ku kobercu a iným tkanivám, zdvihne ramená s podložkou, na ktorej je umiestnená mokrá utierka. Takto sa ochráni koberec pred vlhkom.

Pozrite si

iRobot Roomba j7+ dokáže rozpoznať aj tie najnebezpečnejšie veci na podlahe

Premena z režimu vysávania na mopovanie je neuveriteľne rýchla. Človek očakáva pomalý pohyb, keď sa z vrchu tela vysávača presunie podložka s mopom do spodnej časti. Nie je to tak, ide o bleskurýchlu operáciu, ktorú si takmer ani nevšimnete, aj keď sa práve na robot pozeráte.

Mimochodom, keď vidíte, ako robot dokáže odlíšiť rôzne materiály, ktoré má očistiť, ako šikovne strieda mopovanie s vysávaním, uvedomíte si, že sa Combo j7+ podobá na prácu robota viac, než ktorýkoľvek model vysávača doteraz. Inžinieri z iRobotu si zaslúžia veľkú pochvalu za inováciu. Konečne sú robotické vysávače plne použiteľné prakticky všade. Je totiž len málo domácnosti, kde sa nenachádza aspoň malý koberček, alebo naopak, kde je podlaha plne pokrytá. Zvyčajne ide o kombinované plochy a s tými si doteraz nevedeli robotické vysávače dať rady.

iRobot Roomba Combo j7+ bol testovaný nezávislým magazínom dTest

„Vysávače iRobot Roomba zlepšujú kvalitu vysávania patentovaným systémom dvoch protibežných gumových kief so špeciálnymi čepeľami, ktorý si poradí s prachom, vlasmi a zvieracími chlpmi, bočná kefka pozametá okolo stien a v kútoch zo všetkých typov tvrdých podláh a kobercov. Overil to aj dTest,“ uvádza Lukáš Bajt zo spoločnosti iRobot SK/CZ.

„Sme nesmierne radi, že s príchodom nových technológií, ktoré sme spustili práve s modelom j7/j7+, ako sú iRobot Genius 3.0, dnes je dostupná pod názvom iRobot OS už v 5. generácii, a prvky umelej inteligencie, prinášame na trh kvalitné robotické vysávanie, čo otestoval aj dTest. Model Roomba tento rok oslavuje 20 rokov a výsledok dTestu v tak širokej konkurencii je ten najkrajší darček,“ upresnil Lukáš Bajt zo spoločnosti iRobot SK/CZ.

Roomba Combo j7+ rozoznáva viac ako 80 bežných predmetov, čo mu umožňuje upratovať na špecifických miestach, ako sú napríklad boxy na exkrementy pre mačky, WC misy, umývačky riadu a podobne. V našej redakcii sa Roomba prakticky so 100 % úspešnosťou vyhýbala káblom, odloženým krabiciam s elektronikou, no mala aj rešpekt pred Romanovým LEGOM. Vyskúšali sme, čo povie na voľne pohodené bezdrôtové slúchadlo (aj tak hralo zle). Vysávač nepovedal nič, obišiel ho.

Tu sa žiada zdôrazniť rozdiel medzi obyčajným robotickým vysávačom a modelom s vyprázdňovacou stanicou. Výrobca ju nazýva Clean Base a každý model, ktorý je ňou vybavený označuje písmenkom +. Rozdiel v komforte používateľov je markantný. Ak totiž máte obyčajný robot, vždy ho musíte ručne zbaviť nečistôt a vy sa zrejme počas tejto bohumilej činnosti nevyhnete uvažovaniu, načo vlastne máte robotický vysávač. V prípade Roomba Combo j7+ je to úplne, ale naozaj úplne iná liga. Prakticky jedinou vašou činnosťou je sledovať či máte nádržku naplnenú vodou a čistiacim saponátom, a raz za čas vyhodiť vrecko s nečistotami.

Obsah pokračuje pod reklamou

Základňa nie je len miesto, kde sa bude váš stroj nabíjať, ale má aj svoj vlastný vysávač, ten odsaje všetky nečistoty, ktoré Roomba zachytí a uloží ich do vlastného vrecka.

Novú Roombu sme ovládali, resp. programovali cez aplikáciu. Tam sme často využívali funkciu Skip Room. Ako naznačuje názov, vyberiete si izbu, ktorú robot nemusí upratovať. Ako príklad môžeme uviesť návštevu s malými deťmi, ktoré pri jedení natrúsia a vy potrebujete okamžite poupratovať. Izbu, do ktorej nevkročili môže Roomba preskočiť a venovať sa akútnym častiam. Vylepšenia sa dočkala aj smart mapa, vykreslí sa hneď po prvom vysávaní, no postupne sa vylepšuje a zdokonaľuje.

Páčila sa nám aj ďalšia nová funkcia v aplikácii. Umožňuje nastavenie intenzity mopovania pre konkrétne časti a tiež môžete určiť, koľko vody sa má na vybranú plochu minúť. Pri vchodových dverách sme nastavili väčšiu intenzitu, aby sa najväčšia nečistota eliminovala hneď na začiatku a neroznášala sa ďalej.

Za zmienku určite stojí aj hluk robota. Aj keď sa ho snažíme využívať vtedy, keď nie sme v redakcii, niekedy ho pustíme z obojku aj počas našej prítomnosti. Na plávajúcej podlahe sme namerali hladinu hluku zhruba 50 dB. Treba však rátať, že proces samovyprázdňovania je hlučnejší, tu treba počítať s hlukom na úrovni 77 dB.

Keď sme už pri číslach, určite vás zaujíma, koľko táto mašinka dokáže pracovať. Výrobca udáva 90 minút bežného vysávania. V našom prípade je to úplne postačujúce, ani raz sme nespozorovali, že by si musel robot počas práce odbehnúť na „potrebu“. Ak aj máte väčšiu podlahovú plochu, resp. silnejšie znečistenie, ani to nie je problém. Robot sa jednoducho vráti k základni, dobije a pokračuje tam, kde skončil. Treba však mať na mysli, že si nedokáže sám doplniť nádržku na vodu. Občas musíte priložiť ruku k dielu aj vy.

Robot Roomba Combo j7+ vychádza z modelu j7+ predstaveného minulý rok. Vzhľadovo sú teda identické, akurát Combo j7+ má plne vysúvateľný mop a technologické vylepšenia vďaka novému operačnému systému OS 5.0.

Záver

iRobot Roomba Combo j7+ je zaslúžene vlajkovou loďou v ponuke výrobcu. Prináša nové vychytávky, ktoré dávajú novinke pridanú hodnotu a ešte viac zväčšujú náskok pred konkurenciou. Combo j7+ má štyri silné vlastnosti, ktoré z neho robia víťaza.

Samozrejme, ako prvé musíme spomenúť jedinečnú technológiu mopovania. Druhou je vyprázdňovacia stanica Clean Base. Keď robot po skončení upratovania príde do stanice, tá z neho vysaje všetky nečistoty do samostatného vrecka vo vnútri. To stačí potom raz za čas vyhodiť do smetí. Tretím je navigácia PrecisionVision. V spolupráci s vysokým výkonom zabezpečí odstránenie nečistôt z rôznych druhov podláh. A napokon: aby to všetko dokonalo fungovalo sa stará operačný systém OS 5.0 a aplikácia iRobot Home (Android, iOS).

Okrem toho, robot rozumie zhruba 600 hlasovým príkazom, čo je zrejme viac než vie väčšina ľudí o vysávaní a mopovaní povedať. Nechýba podpora asistentov Alexa, Google Assistant a Siri. Pre majiteľov iPhonov príde vhod podpora skratiek Siri. V iOS si vytvoríte skratky na priame upratovanie miestnosti a uložíte do obľúbených položiek. Potom vám stačí vysloviť príkaz, napríklad aby robot upratal po raňajkách (Hey Siri, clean up after breakfast).

Obsah pokračuje pod reklamou

Môžeme smelo napísať, že vďaka Roomba Combo j7+ fičíme v redakcii naplno. Nemusíme sa namiesto práci venovať čisteniu podláh, naopak čisté podlahy nám nechávajú voľný priestor pre našu kreativitu. Výrobca o novinke tvrdí, že ide o najvyspelejší robotický vysávač a mop na svete. A viete čo? Má pravdu.

Mimochodom, iRobot Roomba Combo j7+ totálne ovládol anketu NAY TECHBOX roka 2022, kde vyhral kategóriu SMART HOME. Gratulujeme!

Zdroj