Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Je iOS 15 prepadák ešte skôr, ako oficiálne vyšiel?

Je iOS 15 prepadák ešte skôr, ako oficiálne vyšiel?
Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Je iOS 15 prepadák ešte skôr, ako oficiálne vyšiel?
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Apple na WWDC 2021 v júni predstavil nový operačný systém iOS 15. Chválospevy nemali konca, no po prvých betaverziách to s ním nevyzerá až tak ružovo. Aby toho nebolo málo, teraz vychádza najavo, že dobrá polovica noviniek nebude dostupná ani v septembri, keď bude iOS 15 oficiálne uvoľnený pre verejnosť.

Apple v novom systéme sľuboval možnosť zdieľania médií vo FaceTime v reálnom čase, prepracované Safari, režim sústredenia a podobne. Pár týždňov po jeho príchode do stoviek miliónov zariadení je však zrejmé, že na niektoré vychytávky budeme musieť ešte ďalej čakať.

Zdroj | Apple

SharePlay

SharePlay je jednou z kľúčových funkcií systému iOS 15. Umožňuje zdieľať piesne, videá ale aj obrazovku zariadenia s inými ľuďmi prostredníctvom FaceTime. Išlo o prvú funkciu, ktorú Apple ukázal na WWDC 2021 a bola k dispozícii vývojárom a ďalším beta používateľom.

V najnovšej verzii iOS 15 beta 6 bola funkcia SharePlay deaktivovaná a nebude zahrnutá v prvom verejnom vydaní systému iOS 15. Apple neuvádza dôvody oneskorenia, ale žiada vývojárov, aby odstránili túto funkciu z ich aplikácií, ak ich plánujú aktualizovať pomocou podpory systému iOS 15 hneď po oficiálnom spustení.

Pozrite si

Prvé dojmy z iOS 15/iPadOS 15 – pandémiou poznačené aktualizácie neprekvapia

Správa o ochrane osobných údajov aplikácie

Apple naďalej pridáva do svojho OS ďalšie ovládacie prvky ochrany osobných údajov. Spoločnosť oznámila novú správu o ochrane osobných údajov aplikácií pre systém iOS 15. Túto správu nájdete v aplikácii Nastavenia s podrobnosťami o tom, ku ktorým údajom a senzorom má každá aplikácia prístup za posledných sedem dní. Žiaľ, novinka nebude dostupná okamžite s príchodom iOS 15.

Kontakty pre prípad smrti

Apple umožní používateľom v prípade ich smrti nastaviť „krízové kontakty“ na svoje Apple ID. Ide o program Digital Legacy, ten umožňuje vybrať niektoré osoby ako krízové kontakty, ktoré budú mať v prípade vašej smrti prístup k vášmu účtu a osobným informáciám. Na to je, samozrejme, potrebný dôkaz, že majiteľ Apple ID zomrel.

Krízové kontakty boli k dispozícii pre používateľov beta verzie iOS 15 až do štvrtého vydania, ale teraz to bola odstránené. Apple tvrdí, že sa vráti v budúcom vydaní. Keďže táto praktická funkcia nebude okamžite dostupná, teraz radšej ešte neumierajte.

Pozrite si

Ktoré iPhony získajú iOS 15 a ktoré dostanú extra funkcie systému?

Vlastná e-mailová doména

Apple na svojich webstránkach potvrdil, že používatelia budú môcť na prispôsobenie e-mailových adries iCloud používať svoje vlastné domény. Nová možnosť by mala fungovať aj s rodinnými príslušníkmi prostredníctvom iCloud Family Sharing. Táto možnosť zatiaľ nie je k dispozícii, Apple tvrdí, že niektoré funkcie iCloud+ prídu neskôr v tomto roku.

Univerzal Control

Universal Control je jednou z najočakávanejších funkcií systému iOS 15. Funkcia bola predstavená na WWDC, umožňuje používateľom počítačov Mac ovládať iPad alebo dokonca iný počítač Mac pomocou klávesnice a myši hlavného počítača. S touto nepochybne užitočnou funkciou vraj zatiaľ nemáme rátať.

Pozrite si

Viete, ktoré top vychytávky prináša iOS 15?

Osobné doklady

iOS 15 pridá do aplikácie Peňaženka podporu pre identifikačné karty. Používatelia si tak budú môcť na svoj iPhone uložiť dokumenty, ako napríklad vodičský preukaz. Táto funkcia však nie je súčasťou prvého vydania iOS 15.

Apple potvrdil, že táto funkcia bude vydaná samostatne s ďalšou aktualizáciou iOS 15 neskôr v tomto roku. Pripomíname, že identifikačné karty v Peňaženke budú k dispozícii výlučne pre používateľov z USA.

Podrobná 3D navigácia v CarPlay

Apple na WWDC 2021 ukázal, ako vylepšil aplikáciu Mapy. Získala 3D interaktívny glóbus, nové funkcie riadenia, vylepšené vyhľadávanie, upravených sprievodcov a detailné budovy v niektorých mestách. Budovy už k dispozícii sú, ale v rámci CarPlay ich stále nejde zobraziť, uvoľnené budú neskôr.