Reklama

JBL oživilo legendárnu klasiku zo 70. rokov s modernými funkciami

Zdroj | JBL
Richard Pliešovský
Zdroj | JBL
Zdroj | JBL

Dnes už zrejme iba naozajstní experti reagujú na slovné spojenie L100 Classic. Nečudo, tento reproduktor od JBL prišiel na trh v 70-tich rokoch a zožal s ním veľký úspech.

Známa značka sa rozhodla v roku 2019 oprášiť tento koncept, vziať to najlepšie čo ponúkal a vybaviť ho modernými technológiami tak, aby spĺňal aj dnešné nároky. Teraz prináša ich druhú reedíciu. Svoju premiéru si absolvovala na audio show High End v Mníchove.

L100 Classic boli navrhnuté v štýle „Všetko vpredu“, takže okrem trojice reproduktorov sa tu nachádza bassrefelex a dva potenciometre určené na plynulú reguláciu stredových a vysokých tónov, vďaka čomu si môžete vyšperkovať zvuk podľa vášho vkusu, či akustiky prostredia. Pôvodné reproduktory sa začali predávať v roku 1970 a rýchlo sa stali najpredávanejšie v histórii značky.

Obsah pokračuje pod reklamou

JBL L100 Classic MkII si prešli významnými internými vylepšeniami najmä vďaka „Performance Package“, ktorý sľubuje výrazný posun v kvalite zvuku oproti predchodcom. Rozmenené na drobné to znamená vylepšené ovládače v každom reproduktore.

Pozrite si

JBL repráky dostanú perfektné funkcie. Vieme aké

Basový reproduktor s priemerom 30 cm má pozmenený dizajn zlepšujúci jeho linearitu, čo prináša ešte lepšie eliminovanie skreslenia. Výškový reproduktor s priemerom 25 mm dostal titánovú kupolu a spolu s 12,5 cm strednotónovým meničom bol upravený tak, aby potiahol tieto frekvencie ponad zreteľne znejúce basy.

L100 Classic MkII sa dočkal novej aktualizácie dizajnu výhybky so zreteľom na to, aby vyhovovala duálnym vstupom pre bi-wiring. Vyleštené svorkovnice väzbových stĺpikov majú priniesť pevnejšie pripojenie k väčšiemu typu reproduktorových káblov.

Zdroj | JBL

JBL našťastie nezmenilo vzhľad. Zvyšok dizajnu reproduktorov zostáva rovnaký, vrátane vintage estetiky definovanej povrchovou úpravou z orechovej dyhy a konfiguráciou. Reproduktory Classic MkII sú stále vybavené šokujúcimi penovými mriežkami Quadrex v oranžovej, modrej alebo čiernej farbe odkazujúce na dobu, v ktorej tieto nekompromisné reproduktory vznikli.

Výrobca nešpecifikoval presné parametre, ak ale vychádzame z verzie MkI, získate frekvenčnú charakteristiku od 40 Hz do 40 kHz, impedanciu 4 ohmy a citlivosť 90 dB. Nezanedbateľná nie je ich hmotnosť, je to takmer 27 kg.

L100 Classic bol etalónom rockových reproduktorov JBL v 70. rokov, teraz sa vracia späť a hrá vraj lepšie ako kedykoľvek predtým.

Za koľko sa bude JBL L100 Classic MkII predávať? Cena oproti MkI ostáva prakticky nezmenená, je to 4 500 eur za pár. Stojany v cene nie sú. V prípade, že rozmýšľate o aktualizácii audio reťazca, začnite pomaly šetriť, nové L100 Classic príde do predaj v 2Q 2023.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.