Reklama

JBL Flip 5 je zvukový parťák do každého počasia

Richard Pliešovský
96 %
Keď sme testovali predchádzajúcu generáciu Flip 4, skonštatovali sme, že ide o perfektný reproduktor s kvalitným zvukom. Ako si počína jeho novší súrodenec? Nesklame naše vysoké očakávania?

Výhody

  • zvuk
  • bleskové párovanie
  • vodeodolnosť

Nevýhody

  • chýba funkcia hlasného odposluchu
  • absencia Aux-In

Bluetooth reproduktor JBL Flip 5 bol predstavený v januári na CES v Las Vegas 2019, na trh sa však dostal až počas augusta tohto roka. Nám do redakcie prišla elegantná a podľa mňa najkrajšia verzia v sivej farbe. Komu tento odtieň nevyhovuje, má na výber z ďalších piatich farieb.

Zariadenie je vložené do ochranného ekologického plastového obalu, ktorý sa dá využiť aj pri prevoze, kde hrozí poškodenie. Okrem samotného reproduktora sme v krabici našli návod, nabíjací kábel USB-A/USB-C a pútko na zavesenie. Potešilo by, keby výrobca pridal aj vrecko na prenášanie.

Na prvý pohľad sa Flip 5 nelíši od predchádzajúcej generácie. Vzadu si môžeme všimnúť, že plastový kryt, pod ktorým bol schovaný microUSB port, nahradil moderný USB-C, ktorý nepotrebuje mechanickú ochranu proti vode a prachu. Reproduktor má certifikát IPX7 s garanciou odolnosti voči vode až do hĺbky 1 metra.

Reproduktoru nechýba ani zabudovaná technológia JBL PartyBoost, ktorá vám umožní bezdrôtové pripojenie k ďalšiemu reproduktoru a získate tak stereofónny zvuk. Ak reproduktorov prepojíte viac, dokážete ozvučiť aj rozľahlejšie priestory. Takto spárovať sa však dajú len tie zariadenia, ktoré sú kompatibilné s PartyBoost funkciou.

Výhodou dizajnu Flip 5 je možnosť jeho umiestnenia. Okrem bežnej horizontálnej polohy sa môže položiť aj vertikálne. Dokonca v prípade potreby ho môžete navliecť na zápästie a počúvať obľúbenú hudbu aj napríklad na túre. Treba si však uvedomiť vyššiu hmotnosť reproduktora.

Textilný materiál a odolné gumené puzdro zabezpečí, že zariadenie vydrží nešetrnejšie zaobchádzanie a používanie pri outdoorových aktivitách.

JBL Flip 5 ponúka batériu s kapacitou 4 800 mAh, je teda až o 60 % silnejšia ako pri predchádzajúcom modeli (3 000 mAh). Hudobný výkon je 20 W, hmotnosť 540 gramov.

JBL sa rozhodol zrušiť podporu hlasitého odposluchu pri telefonovaní, podľa štatistík totiž drvivá väčšina používateľov nahlas telefonuje cez smartfón.

Samotné spárovanie so smartfónom prebehlo neuveriteľne rýchlo a intuitívne. Na reproduktore som stlačil tlačidlo s logom Bluetooth a na telefóne vyhľadal Flip 5. Jemný tón mi vzápätí oznámil úspešné spárovanie. Netrvalo to viac ako 5 sekúnd.

Zvuk, ktorý mi vzápätí tento elegantný valec sprostredkoval, ma doslova zaskočil. Aj po niekoľkých dňoch ma prekvapuje, aký zvuk sa dá z takého malého zariadenia získať.

Hudobné podanie je silné, s presvedčivými basmi. Zvuk nie je skreslený ani pri vysokej hlasitosti. Samozrejme, záleží aj od zdroja hudby. Môj zvyčajný testovací mix sa skladá z rocku, popu, jazzu a piesní s výraznými vokálmi.

Flip 5 ma v žiadnom žánri nesklamal, ak by som naozaj chcel nájsť nejaký nedostatok, tak to, že v niektorých vokálnych pasážach sa občas strácajú detaily. Tu by zrejme pomohlo mať aj druhý reproduktor a stereo zvuk.

Rozdiely medzi Flip 4 a Flip 5

Ak máte predchádzajúcu generáciu reproduktoru, môžno sa pýtate, či sa oplatí upgradovať na nový model. Konečné rozhodnutie je samozrejme na vás, v tabuľke nájdete niekoľko dôležitých parametrov na porovnanie.

JBL Flip 4 JBL Flip 5
Zvuk 2x 44 mm meniče Prevodník 44 x 80 mm
Frekvenčný rozsah 70 Hz až 20 kHz 65 Hz až 20 kHz
Výkon 2 x 8 W 20 W RMS
Nabíjanie microUSB USB-C
Batéria 12 hodín, 3,5 hod. nabíjanie 12 hodín, 2,5 hod. nabíjanie
Kapacita 3 000 mAh 4 800 mAh
Výdrž na jedno nabitie 12 hodín 12 hodín
Rozhranie Bluetooth 4.2 Bluetooth 4.2
Regulácia hlasitosti Regulácia hlasitosti
On/off On/off
JBL Connect + PartyBoost
Prehrávanie/Pauza/Prijímanie hovorov/Aktivácia hlasového asistenta Prehrávanie/Pauza/Prijímanie hovorov
Hmotnosť (g) 515 540
Cena (€) 99 129

Novinka má o niečo väčší výkon, avšak neponúka stereo zvuk. Nabíja sa o hodinu menej cez moderné UCB-C rozhranie, ktoré nahradilo microUSB.

Pozrite si

JBL Flip 4 – s týmto perfektným reproduktorom sa môžete aj okúpať

Výdrž batérie je relatívna záležitosť. Výrobca udáva 12 hodín, mne vydržal hrať niečo nad 11 hodín pri hlasitosti na úrovni zhruba 40 %. Vzhľadom na to, že batéria bola úplne nová, môžete očakávať deklarovaných 12 hodín. Myslím si, že aj keby to bolo len 11 hodín, ide o slušnú dobu, ktorá by mala v praxi úplne postačovať.

Bluetooth reproduktor Flip 5 je určený ľuďom, ktorý chcú za dobrý peniaz získať veľa muziky. Cena 129 eurrozhodne nie je premrštená, naopak veľmi dobrá. Hodí sa tak na počúvanie doma, ako aj v otvorenom priestore. 20-wattový výkon zaistí ozvučenie na dostatočnej úrovni.

Medzi nevýhody patrí odstránená podpora hlasitého odposluchu a káblového pripojenia k reproduktoru (Aux-In). Nové komunikačné rozhranie PartyBoost zase nepodporuje staršie zariadenia s Connect+.

JBL Flip sa bude predávať až v jedenástich farbách. Používatelia si tak budú môcť vybrať z týchto farebných odtieňov: Black, Blue, White, Gray, Red a Squad.

Napriek vysokej pridanej hodnote, ktorú reproduktor prináša, nie je jeho cena, 129 eur, premrštená a je dokonca o 10 eur menej, ako stál model Flip 4. Od našej redakcie získal ocenenie DOBRÁ CENA.

Reproduktor JBL Flip 5 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.