Reklama

Jazdili sme novú Corollu. Bolo na nej ešte vôbec čo vylepšovať?

Tomáš Šmidák

Je len málo áut, ktoré si aj napriek pribúdajúcim rokom dokázali udržať dominantnú pozíciu na neustále sa meniacom automobilovom trhu. Jedným z najlepších príkladov je jednoznačne Toyota Corolla, ktorej sa od roku 1966 predalo viac ako 50 miliónov kusov a je tak najpredávanejším autom vôbec.

My sme mali možnosť vyskúšať si jej v poradí 12. generáciu už pred pár mesiacmi v Poľsku, kde sme spolu s ňou porovnávali jednotlivé generácie hybridného pohonu od Toyoty. Vtedy sme s ňou však mohli jazdiť len na uzavretom okruhu. Na krásnych cestách v okolí Malagy sme ju ale teraz mali možnosť poriadne prevetrať.

Obsah pokračuje pod reklamou

Dizajnovo sa na prvý pohľad faceliftová a predfaceliftová verzia priveľmi neodlišujú. Bystré oko si však všimne modernejšie tvarovaný predný a zadný nárazník a taktiež nový predný a zadný svetelný LED podpis, ktorý pôsobí celistvejšie a lepšie tak dotvára celkový vzhľad auta.

Pribudli tiež nové laky (čučoriedkovo-modrá pre kombi, modro-zelená pre sedan a popolavo-sivá pre všetky tri verzie), prepracované disky kolies a iné farebné kombinácie a obloženia v interiéri.

V ponuke samozrejme ostala aj verzia GR Sport, ktorá vďaka novým diskom a prepracovanejším exteriérovým aj interiérovým detailom pôsobí ešte športovejšie. V interiéri je to konkrétne červené prešívanie, plaketa GR na prahu dverí či znak GR vytlačený na hlavovej opierke.

Výrazným vylepšením prešiel hlavný 10,5″ displej infotainmentu, ktorého systém je prebratý z najnovších modelov značky Lexus. Je teda prehľadnejší, modernejší a vďaka novému procesoru aj výrazne rýchlejší.

Z bočných strán úplne zmizli hardvérové tlačidlá, ktoré v istej miere nahradil bočný panel s tlačidlami slúžiacimi na rýchly prechod položkami menu. Nechýba mu však podpora bezdrôtového Apple CarPlay a Android Auto či možnosť OTA aktualizácií.

Modernizácii neunikol ani prístrojový panel, ktorý je po facelifte plne digitálny. Má rozmer 12,3″ a okrem vysokého rozlíšenia poskytuje aj niekoľko možností zobrazenia. Či už ide o samotnú grafiku alebo rozloženie ovládacích prvkov.

Čerešničkou na torte je potom Head-up displej, ktorý dokáže zobraziť rýchlosť, fungovanie asistentov alebo napríklad navigáciu. Tá funguje na báze cloudu a vie si v reálnom čase stiahnuť informácie o ceste pred vami a následne vám navrhnúť najrýchlejšiu možnú trasu.

Bezpečnostní asistenti Toyota T-Mate sú obohatení o upozornenie na prichádzajúce vozidlo/cyklistu a upozornenie na zabudnuté predmety/osoby na zadných sedadlách. Nová Corolla navyše vďaka vylepšenému prednému radaru „dovidí“ ešte ďalej a v noci by ste mali vidieť lepšie aj vy vďaka sofistikovanejším bi-LED predným svetlometom.

Aj napriek spomínaným vylepšeniam sa najväčšie zmeny udiali pod kapotou. Tam sa totiž po novom nachádza 5. generácia hybridného pohonu, ktorý už nejakú tú dobu poznáme z Corolly Cross. Na prezentácii nám bolo povedané, že pri verzii s 1,8l motorom sa inžinieri a technici zameriavali skôr na zvýšenie výkonu a pri verzii s 2.0l motorom na zníženie emisii. V oboch prípadoch bolí úspešní.

Výkon sa pri 1,8l verzii zdvihol z 122 koní na 140 koní pri 2.0.l vezii, ktorá má teraz výkon 196 koní, sa podarilo stlačiť emisie pod 100 g/km. V oboch prípadoch je potom prítomná výkonnejšia a efektívnejšia batéria, ktorá je však zároveň menšia a ľahšia. Výkon elektrického motora sa potom v novej generácii pohonu zvýšil z 53 kW na 70 kW. Čo to znamená v praxi?

Obsah pokračuje pod reklamou

Obe verzie sú citeľne dynamickejšie, no zároveň vykazujú porovnateľné či dokonca nižšie hodnoty spotreby. Elektrický motor totiž dokáže vďaka vyššiemu výkonu zvládať aj náročnejšiu akceleráciu či vyššie rýchlosti. Spaľovací motor teda môže častejšie „oddychovať“. Corolla navyše ponúka aj „prediktívnu rekuperáciu“ kedy vie auto samo spomaliť pred zákrutou alebo počas klesania.

Táto funkcia funguje veľmi dobre a je príjemným doplnkom k už tak plynulej a komfortnej jazde. Lepšie je na tom aj odhlučnenie prevodovky, pri ktorej sa už takmer úplne vytratil povestný „vysavačový“ zvuk. Podvozok je potom ako vždy výborne naladený a okrem dynamických prejazdov zákrutami si poradí aj s veľmi rozbitou cestou, ktorých bolo na našej trase málo no nejaké sme predsa len našli.

Skúška asistentov potom dopadla taktiež na výbornú. Adaptívny tempomat fungoval veľmi pekne podobne tak aj asistent udržiavania v jazdných pruhoch. Ten však aj po vypnutí stále miestami zasahoval do riadenia a aj po dlhšom skúmaní som neprišiel na to ako ho úplne vypnúť. Samozrejme, že pri bežnej jazde budete za jemné korekcie vďačný no pri dynamickejšej chcete mať nad autom plnú kontrolu.

Mrzí ma však, že sme nemali možnosť vyskúšať si nové svetlá. Otestujeme si ich teda asi až v našich domácich podmienkach, na čo si vy aj my budeme musieť ešte chvíľu počkať. O novej Corolle by sa toho dalo napísať ešte veľa avšak v podstate vám stačí vedieť jediné. Je to stále tá istá Corolla so skvelým dizajnom, ešte lepšími technológiami a ešte výkonnejšími motormi. Najlacnejšia verzia Sedan, bude na Slovensku začínať od 20 390 €, verzia Hatchback od 24 690 € a verzia Combi od 26 690 €.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.