Reklama

Jano Gordulič - Revolučné skladacie notebooky majú veľkú budúcnosť!

TECHBOX

Jano Gordulič je známy stand-up komik a zabávač, no miluje aj technologické vychytávky, smart vecičky a legendárne biznis notebooky ThinkPad. V redakcii sme sa rozprávali o prvom skladateľnom notebooku na svete Lenovo ThinkPad X1 Fold, ktorý Janči používa už nejaký ten týždeň.

Janči, si veľký fanúšik technologických noviniek?
Nie som až taký zástanca noviniek, ale skôr starých poctivých technológií, ktoré majú za sebou nejakú kontinuitu. Ja vlastne neznášam novinky. Vždy, keď je nejaký nový produkt, poviem waaau a počkám! Často sa mi totiž stalo, že som si kúpil novinku a potom mi bolo povedané, teraz nejde toto, musíte počkať na appku…

Čo má potom znamenať Lenovo ThinkPad X1 Fold v tvojich rukách?
X1 Fold je vychytávka, ktorú som si chcel vyskúšať. Je to prvý skladateľný notebook na svete. V Lenove si povedali, že musia držať vysoko nasadenú latku a prinášať na trh naozaj pokrokové zariadenia. Pre mňa osobne je Lenovo ThinkPad značka, ktorá predstavuje poctivý nezničiteľný pracovný nástroj, ktorý si kupuješ na 5 – 7 rokov a potom ho dáš ešte synovi. Toto je niečo, čo tu však ešte nikdy predtým nebolo.

Ja, keď sa povie ThinkPad, tak si hneď spomeniem na ikonický Trackpoint. Tu však nie je, no keď chytím ThinkPad X1 Fold, mám pocit, že ide o nezničiteľný notebook.
Máš pravdu. Je to vychytávka vo viacerých smeroch. V prvom prípade je to kompaktné zariadenie, z ktorého po roztvorení získaš naozaj veľkú 13,3-palcovú obrazovku. Je dostatočne veľká, aby si mohol komfortne robiť videohovor a pritom si na druhej polovici displeja zapisuješ poznámky. Vieš si jednoducho rozdeliť obrazovku. Je k tomu aj dotykové pero, ktoré sa nabíja cez USB-C port. Na všetko ti tak stačí jediný kábel, totiž X1 Fold vieš cez USB-C aj nabíjať.

Páči sa mi, že nezabudli ani na fyzickú klávesnicu Lenovo Fold Mini Keyboard, práve tá robí z X1 Fold plnohodnotný notebook. Máš teda tabletový mód, môžeš Fold využívať ako notes, máš tu mini-notebookový mód. Napokon ho môžeš používať ako desktop, klávesnicu si jednoducho položíš pred obrazovku. X1 Fold dokonca podporuje 5G sieť a beží na najnovšom Intel Core i5 s technológiou Intel Hybrid. Fakt namakaná vecička, nie?

A tá klávesnica? Tiež sa nabíja cez USB-C?
Práveže tam je to ešte lepšie. Klávesnica sa nabíja priamo z X1 Fold. Keď ju tam priložíš, spojí sa magnetmi a vybavené. Chápeš, tu nič netreba, žiadne káble, ešte ju vieš vložiť dovnútra, zavrieš a ideš.

Koľko vlastne stojí X1 Fold?
Tak toto je pre ľudí, ktorí sa nepýtajú, koľko to stojí. Ono aj závisí, aká verzia, 5G je samozrejme drahšia. Priprav si však cez tri tisícky, tá dostupnejšia verzia stojí 3 229 eur. Na jednej strane je to hodne, i keď ide o zariadenie pre manažérov, ale na druhej strane – za koľko sa predávajú skladacie smartfóny s oveľa menšou pridanou hodnotou?

Tu máš plnohodnotný počítač s 2K OLED displejom, 8 GB RAM-ku, Wi-Fi 6 a kopec ďalších vecí. Lenovo má vo svojom portfóliu dokonca aj X1 myš s ukazovátkom, ktoré funguje na základe gyroskopu. Môžeš tak zvýrazňovať pri prezentácii veci aj bez toho, aby si na ne priamo mieril. X1 Fold je fakt manažérska vychytávočka, s ktorou parádne zamachruješ na mítingu.

Myslíš, že skladacie zariadenia sú trend a majú budúcnosť, alebo ide len o módny výstrelok?
Je to dobré, že to existuje. Ohýbajúce sa displeje majú podľa mňa veľkú budúcnosť, si predstav autonómne auto s displejmi okolo teba, sadneš si a odvezie ťa, kam chceš. Bude to brutálny komfort. Ale využitie majú takéto vecičky už dnes, to môžem potvrdiť. Ja mám rád, že si dám na rôzne časti displeja rôzne appky.

Jednoducho tento notebook vieš ohnúť a vpravo si zapneš niečo iné, ako vľavo. A v tom je tá výhoda, že si rozložíš veci po displeji tak, ako ich najradšej používaš.

Ako vlastne dokázali urobiť displej, ktorý sa dá zložiť a napriek tomu nevidieť, kde je miesto zlomu? Keď ohneš A4-ku, už nikdy ju nevyrovnáš tak, aby si nevidel „zlom“.
Rozprával som sa s technikom, vysvetlil mi, že veľa technológií museli úplne nanovo vyvinúť a vtesnať do tohto malého zázraku. Trvalo im to vraj 4 roky, má to aj nový typ chladenia. Najväčším orieškom bolo vyriešiť konštrukciu tak, aby displej po roztvorení nemal viditeľný zlom. Presne to, o čom hovoríš. Zaujímal som sa tiež, kde sa takéto technológie vyvíjajú. X1 Fold bol vyvíjaný v Yokohame v Japonsku. Takže som kľudný.

Nie je tu teda zabudované žiadne odpočúvanie…?
(smiech) Ale presne aj ja som sa na to isté pýtal. Oni si to ale vôbec nemôžu dovoliť. Uvedom si, že Lenovo je globálna spoločnosť operujúca na 180 trhoch na svete a hlavných zákazníkov má z biznis prostredia. Nakupujú od nich vo veľkom, firma kúpi päťtisíc notebookov a rozhodne nechce, aby jej niekto vzal ich tajomstvá. Lenovo má dokonca oddelenie, kde kľudne môžeš poslať programátora a ten v špeciálnej miestnosti pozrie BIOS, všetky nainštalované softvéry.

Dovolia ti dokonca robiť reverzné inžinierstvo, aby si si pozrel, čo sa vo vnútri ukrýva. Myslím si, že práve pri ThinkPadoch je strašne dôležitá dôvera a reputácia. Tú Lenovo má, však aj preto ich ja rád používam.

Takže ty môžeš doma vymýšľať vtipy na Silné reči a budeš mať istotu, že nikto ti ich neukradne a nebude s tým vystupovať po svete, nie?
Ja nie som vôbec cieľovka. Ale taký típek z Honeywellu môže v pokoji prerábať systém vodných elektrární bez toho, aby sa bál, že sa ruskí hekeri dostanú ku kódu, aby ich vypli v najnevhodnejšom momente.

Pamätáš sa na to, ako sme sa kedysi bavili o tom, ako si staval svoju smart domácnosť? V akom je to stave?
Zo štyroch polievačov kvetov mi funguje jeden. Prednedávnom som prešiel z Alexy na Google Home, nech ma pre zmenu odpočúva niekto iný. Našiel som v akcii smart zásuvky, hneď som kúpil tri a teraz ich mám už asi všade vrátane počítača, čo mi ťaží Ethereum.

Takže tvoja smart domácnosť je o polievaní kvetiniek a ťažbe kryptomeny?
Nie len, smart mám napríklad aj svetlá. Teraz by som to chcel vylepšiť až tak, že keď vojdem do kúpeľne, svetlá sa mi automaticky rozsvietia. Mám samozrejme aj Spotify, až na troch miestach, takže si viem zvoliť, kde si zapnem hudbu. Takže moja smart domácnosť sa vlastne stará o kvety, svetlá, elektrinu a hudbu. Dalo by sa do toho zahrabať viac.

Počkaj, teraz som si spomenul, ešte mám na smart domácnosť zapojené dva radiátory. Ale mal som aj také nastavenie, že keď Bitcoin stúpol o 1 000 dolárov, tak v obývačke zablikala lampa na červeno.

A je niečo, čo by si chcel ešte v živote zažiť?
Chcel by som ísť na 3 dni na obežnú dráhu, to verím, že zažijem a budem si to môcť dovoliť. Dal by som za to kľudne aj 50 000 eur.

Lenovo ThinkPad X1 Fold si do konca roka 2020 môžete zakúpiť exkluzívne v spoločnosti Datacomp.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.