Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Jan Mayer - Skutočné recenzie sme na Heureka.sk mali už pred 10 rokmi

Jan Mayer - Skutočné recenzie sme na Heureka.sk mali už pred 10 rokmi
Zdroj | Heureka.sk
Roman Calík
Jan Mayer - Skutočné recenzie sme na Heureka.sk mali už pred 10 rokmi
Zdroj | Heureka.sk
Zdroj | Heureka.sk

Nákupný poradca Heureka.sk je u Slovákov mimoriadne obľúbenou platformou, dokážete si tu porovnávať ceny rôznych produktov. Vedeli ste však, že cez Heureku môžete vybrané produkty aj priamo nakúpiť? A čo sa stalo s e-commerce, ktorý prvýkrát v histórii zaznamenal pokles? Pýtali sme sa Jana Mayera z Heureky.

Na internete dnes nakupujeme takmer všetko. Pandémia navyše online nakupovanie nakopla doslova extrémne, avšak po rekordnom raste prišiel pokles. Prvýkrát v histórii klesá trh o 28 % (1. kvartál 2022). Prečo je to tak? Čo nakupujeme na internete a aké sú rozdiely medzi správaním Slovákov a Čechov? Rozprávali sme sa s Janom Mayerom, výkonným riaditeľom slovenskej a českej Heureky.

Skôr, ako položíme prvú otázku, je dobré vedieť, že heureka!group, prevádzkovateľ cenového porovnávača a nákupného poradcu Heureka.sk, pôsobí v 9 krajinách vrátane Slovenska. Aktuálne si môžete vybrané produkty dokonca kúpiť priamo na stránkach Heureka.sk, tzv. One Marketplace obchod je dostupný v 4 krajinách a má už viac ako 2 milióny používateľov.

Rok 2022 nezačal v e-commerce najlepšie. Pokles na úrovni 28 % za prvý kvartál roka je pomerne veľký, avšak treba uznať že napríklad v minulom roku to bol celoročný nárast na úrovni 80 %. Ako dopadne celý rok 2022?

Všetko závisí od toho, ako dopadne vojna na Ukrajine. Optimistický pohľad je, že v porovnaní s rokom 2021 dosiahne trh podobné výsledky. Veľký rast ako v minulom roku sa skôr neočakáva. Pesimistický scenár je, že vojna bude pokračovať, inflácia bude narastať a ľudia budú šetriť a budú menej nakupovať. Tu sa môže stať, že čísla z 1. kvartálu roka 2022 sa premietnu aj do celoročných. Treba však povedať i to, že ide skôr o akési lokálne minimum, nemyslím si, že celkovo e-commerce bude stagnovať, naopak má potenciál neustále rásť.

Zdroj | Heureka.sk

Na Slovensku môžu vaši používatelia naplno využívať výhody „One Maketplace“. Koľko z registrovaných e-shopov na Heureka.sk už využíva aj možnosť predaja práve cez vás?

Sú to nižšie desiatky percent, odhadom na úrovni 20 – 30 %, ale úplne presne by som to nerád špecifikoval.

Aké sú špecifiká Slovákov a Čechov vo vyhľadávaní?

Síce to s vaším portálom až tak nesúvisí, ale zaujímavé je, že napríklad v prípade erotických pomôcok máte na Slovensku pokles 57 %, pričom v Čechách naopak evidujeme výraznejší nárast.

Zdroj | Heureka.sk

heureka!group pôsobí v 9 krajinách, plánujete vstup na ďalší trh počas tohto roka?

Vzhľadom na súčasnú situáciu neplánujeme tento rok vstúpiť na žiadny iný ďalší trh.

Na Slovensku máte drvivú väčšinu trhu v oblasti porovnávačov cien, čo rozhodlo, že keď ide niekto vyhľadávať cenu produktu, doslova namiesto Google ide priamo na Heureka.sk?

Ja si myslím, že sa nám to podarilo v úplných začiatkoch. Pri vstupe na trh sme mali množstvo vecí na stránke urobených dobre a to bolo kľúčové. Tu sme získali náskok, kde sme sa stali doslova symbolom pre porovnávanie cien a to nám aj zostalo. Napríklad sme už v úvode mali hodnotenie e-shopov, čo je veľmi vyhľadávaná funkcia. Reálne až teraz aj Európskej únii, vďaka novým smerniciam, ide o to, aby existovali pravdivé a skutočné recenzie, u nás sme už také mali už pred 10 rokmi.

Máte aj viacero zaujímavých funkcionalít, ktorá je na Slovensku najobľúbenejšia?

Tak najobľúbenejšie je samozrejme samotné porovnanie cien, čo je základná funkcionalita. Veľmi sa používa a rebríček TOP produktov v jednotlivých kategóriách. Ak si idem kúpiť televízor, viem si pozrieť napríklad TOP 10 produktov a môj výber je jednoduchší. TOP produkty pritom ovplyvňujú dáta nielen z Heureka.sk, ale z celého trhu. Navyše tu máme aj nákupných poradcov.

A čo máte najradšej vy?
Ja si užívam najmä možnosť nakupovania priamo cez Heureka.sk. Toto sa nám podarilo, aj keď stále takýto nákup ešte stále nepoužíva také množstvo ľudí, ako by sme si želali. Je tam však obrovská výhoda, že máte jeden účet, raz zadáte kartu a môžete nakupovať na tisíckach e-shopov.