Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Jabra ELITE active 65t kvalita so škvrnkami nedokonalostí

Jabra ELITE active 65t kvalita so škvrnkami nedokonalostí
Juraj Recký
Jabra ELITE active 65t kvalita so škvrnkami nedokonalostí
91 %
Jabra ELITE active 65t sú milým prekvapením. Hrajú super, majú perfektný dizajn a po spojení s aplikáciou z nich vyčačkáte maximum. Je tu síce zopár drobností, pri ktorých sa pozastavíte, ale inak sú naozaj dobrou voľbou.

Výhody

  • prirodzený zvuk
  • pekný, univerzálny dizajn
  • aplikácia ponúka bohaté možnosti nastavení

Nevýhody

  • microUSB port
  • nepohodlné otváranie puzdra
  • šum počas TalkThrought
  • chýba magnet na uchytenie štupľov v puzdre

 

Prvý dojem spraví pri štupľových slúchadlách veľa. Samozrejme, ani z ďaleka nie je najdôležitejší, no ten moment, kedy upútajú vašu pozornosť a siahnete po nich, je rozhodne nezanedbateľný. Jabra ELITE active 65t v tejto kategórii excelujú. Kombinujú totiž niečo z elegancie, niečo zo športovej nedbalosti, niečo z trošku primitívnej jednoduchosti, je tu prítomná nenápadnosť a to všetko je ucelené akousi časovou neutralitou. V skratke, tieto štuple sú jednoducho pekné a pekné budú aj za pár rokov.

Pozrite si

Jabra Elite 85h vraj odfiltrujú aj okoloidúci vlak!

Rovnako je na tom puzdro. To je na dotyk príjemné, aj keď ide o plast, pôsobí mäkko, fajn do ruky.  Rozmery sú praktické, nebude vás štvať vo vrecku nohavíc. Po konštrukčnej stránke je tu zopár drobností, ktoré by si zaslúžili vylepšiť. Oblé tvary sú síce pekné, no menej praktické. Umiestnenie microUSB portu by som presunul zo spodnej strany na bok, pánty, keď už sú riešené tým najjednoduchším a najlacnejším spôsobom, mohli by aspoň pevne držať, nie byť od novoty roztrasené. Tiež by potešil magnet, ktorý v puzdre štuple udrží. Sú to však všetko detaily, ktoré pokojne prehliadnete. Slúchadlá majú totiž výrazné plusy, ktoré nie až tak podarené puzdro zatienia. 

Čo však nezatienia určite je nikdy nekončiaci boj s otváraním puzdra. Keď už si myslíte, že máte grif na rýchle otvorenie, strávite aj pár minút, kým sa vám ho podarí z novu otvoriť. Pri stláčaní na najrôznejšie spôsoby ma nie raz napadlo, či takto rýchlejšie nevyderiem jazýček, ktorý drží puzdro zatvorené. Dúfajme, že som mal len nezmyselnú paranoju. Pri porte je LED kontrolka, ktorá vás informuje o stave batérie. Puzdro predĺži hranie štupľov o 10 hodín. 

Veľmi milo ma prekvapilo ako Jabra ELITE active 65t držia v ušiach. Active v názve si teda právom zaslúžia, vytriasť ich je nemožné. Vkladajú za zatočením do ucha. Malé výčnelky, v ktorých sú skryté mikrofóny, sa zaprú o tragus, preto štuple treba zatočiť do ucha zospodu smerom nahor. Podľa mňa super riešenie, ktoré zabezpečuje dobré držanie v uchu. Pochváliť musím samotnú veľkosť štupľov. Z ucha nevyčnievajú a sú nenápadné. 

Pozrite si

Jabra má športové slúchadlá s novými funkciami

Ovládacia plocha je farebne odlíšená a riešená fyzickými tlačidlami. V pravom štupli zadávate ovládacie príkazy stláčaním celou plochou, v ľavom stláčate plochu po krajoch. Ovládacie miesta sú zvýraznené drobnými výstupkami. Úprimne nie som fanúšik týchto mnoho príkazových dotykových plôch, aj keď si veľmi dobre uvedomujem, že akékoľvek iné riešenie by bolo ešte menej komfortné. Preto ma veľmi potešilo, keď som zistil, že slúchadlá bezchybne dokážu rozpoznať, že ste ich vložili do ucha a zapnúť sa. Tiež veľmi rýchlo reagujú na to, keď jedno zo slúchadiel z ucha vyberiete. Vypínanie je rovnako automatické, a veľmi spoľahlivé. 

Nakoľko ide o slúchadlá pre aktívnych ľudí, na mieste je určitý stupeň odolnosti. V tomto prípade je to IP56, teda slúchadlá zvládnu odolnosť voči potu a prachu. Výrobca garantuje túto odolnosť na dva roky.

Štuple zvládnu hrať na jedno nabitie približne päť hodín. Je to údaj od výrobcu a ja s ním súhlasím. Mimochodom, komunikácia so smart zariadením je pomocou Bluetooth 5.0, za čo dávam veľké plus. Slúchadlá som mal spárované okamžite, reakcia na príkazy je tiež bezproblémová, oneskorenia sú na úrovni laboratórnych hodnôt, ktoré ľudské ucho nemá šancu reálne zachytiť. 

Pozrite si

LAMAX Dots1 vs Motorola Verve Buds 500, ktoré bezdrôtové štuple sú lepšie?

Slúchadlá ponúkajú v základe veľmi príjemný a vyvážený zvuk. Až ma trochu prekvapilo, že nie sú tak prebasované, ako je tomu zvykom v ostatnom čase pri absolútne bezdrôtových štupľoch. Zvuk je dostatočne silný a počas testovania som nepostrehol žiadne výrazné slabiny. Samozrejme, v medziach cenovej kategórie a konštrukcie slúchadiel. 

 

Spomenul som, že zvuk je v základe príjemný a vyvážený. Veľkým plusom je aplikácia Jabra Sound+, v ktorej máte prednastavených niekoľko kriviek ekvalizéra. Samozrejme, si zvuk môžete prispôsobiť absolútne podľa ľubovôle. Zostal som celkom prekvapený z toho, do akej miery sa so zvukom dá pracovať. Obzvlášť stojí za zmienku, to ako znie hovorené slovo. Napríklad v prípade podcastov máte doslova pocit, akoby na vás niekto naživo rozprával.

Zdroj | Jabra

Aplikácia ponúka niekoľko situácií, v ktorých bežne slúchadla používate, a podľa toho je upravené menu, aby ste okamžite vedeli nastaviť, čo potrebujete a chcete. Opäť milé prekvapenie, aj samotné menu v aplikácii si viete prispôsobovať podľa potrieb. 

Za pozornosť rozhodne stoja situácie práca a šport. Ak pracujete, viete z aplikácie do slúchadiel pustiť biely zvuk, ktorý vás dokonale odizoluje od okolia a vy sa môžete perfektne sústrediť. Aplikácia ponúka tri kategórie zvukov a to izolačné, zvuky prírody a komfortnú atmosféru, pod ktorou sa skrýva zvuk jaskyne alebo ruch verejného miesta. Pri izolačných zvukoch som sa celkom pobavil, nakoľko sú medzi nimi napríklad zvuk ventilátora alebo pink a white noise, ktoré sú tak agresívne, že mi sústredenie absolútne rozhodili. Niekomu, však práve tento šum môže na prácu vyhovovať. 

Zdroj | Jabra

Slúchadlá vedia zaznamenať vašu športovú aktivitu, meranie však musíte v aplikácii ručne pustiť.  Ponúknu vám prehľad o trvaní výkonu, maximálnu dosiahnutú rýchlosť, rovnako tak priemernú. Základné funkcie, ktoré potešia každého rekreačného športovca. 

Zdroj | Jabra

Vyššie som spomenul, že slúchadlá majú vo výbežkoch skryté mikrofóny. V skutočnosti sú dva v každom štupli. Vďaka ním Jabbra ELITE active 65t ponúkajú až prekvapivo výkonné potlačenie okolitého ruchu. Asi by som tu až upozornil na bezpečnosť, ak by ste túto funkciu mali zapnutú na ulici počas bežného dňa.

Pri funkcii HearThrought, teda funkcii vďaka ktorej počujete okolie aj keď počúvate hudbu, ma trochu prekvapilo, že mikrofóny nereagujú na to, či hrá alebo nehrá hudba. Prejavuje sa to tak, že ak máte funkciu spustenú a hudba nehrá počujete v slúchadlách šum. To by sa dalo ešte prehliadnuť. Ak si však zapnete skladbu a vyslovene sa sústredíte na to, či mikrofóny šuštia aj počas hrania, zistíte, že áno. Naopak, ak na vás niekto rozpráva, tak zosilnený hlas znie veľmi prirodzene. Viackrát sa mi pri iných modeloch iných značiek zdalo, že zosilnený hlas znie veľmi plechovo a deformovane.

Zdroj | Jabra

Telefonovanie cez slúchadlá je štandardná funkcia, ktorá nechýba ani tu. Príjemne prekvapí ekvalizér, ktorým si viete vyladiť zvuk práve počas hovoru. Vy rozumiete naozaj dobre a najmä je vás vďaka mikrofónom dobre počuť. V aplikácii na hlavnej obrazovke v hornej časti viete skontrolovať pripojenie slúchadiel. Aplikácia reaguje doslova okamžite. Zdalo sa mi však, že keď som vybral akékoľvek slúchadlo z ucha, tak aplikácia vždy hlásila vypnutie toho istého.

Jabra ELITE active 65t ma milo prekvapili. Hrajú skutočne dobre, perfektne vyzerajú, majú veľmi šikovnú aplikáciu a môj celkový dojem z nich je pozitívny. Trochu za mrzí to nedoladené puzdro a niektoré ďalšie spomenuté nedostatky, no aspoň majú čo v Jabra dolaďovať do ďalšej generácie. Cena slúchadiel je 189€.

Jabra ELITE active 65t si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ich nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.