Reklama

iRobot Roomba s9+ - nová séria, nový tvar, nové funkcie, nová cena

Števo Porubský
95 %
Americký iRobot prekvapil novým robotickým vysávačom Roomba s9, resp. s9+, ktorý prišiel rok po predošlom. Hoci iRobot tvrdí, že ide o nový model novej série a nie nástupcu modelu i7/i7+, má s ním mnohé spoločné. Ale našťastie aj mnohé odlišné.

Výhody

  • nový D tvar
  • umývateľná zberná nádoba
  • Power Boost

Nevýhody

  • extrémne vysoká počiatočná cena
  • prehnané ceny za sáčky do Clean Base
  • zasekávanie sa pod WC misou

iRobot novú Roombu s9+ kompletne prekopal. Nový je nielen tvar, ktorý inak iRobot roky odmietal, ale aj vnútornosti. Roomba v tvare písmena D má mať lepšie vlastnosti pri vysávaní rohov miestností, no k tomu sa ešte dostaneme.

Ak poznáte predošlé vysávače Roomba, určite si pamätáte ich dizajnovú podobnosť – kruh, vzadu vyberatená nádobka na nečistoty, kefy zospodu takmer v strede…

Po novom je nádoba pod horným kruhovým krytom. Kamera sa presunula k okraju, trojica dotykový ovládacích tlačidiel je v rohu. Medený tanier navrchu má navyše LED podsvietenie – biele, červené a modré, podľa situácie v akej sa práve nachádza.

Chýba tu však rúčka na prenášanie. iRobot očakáva, že Roombu s9+ si kúpia ľudia, ktorí ju nebudú prenášať z poshodia na poschodie, ale na ďalšie si kúpia ďalšiu Roombu. Na čo ale potom Roomba s9+ zvláda a ponúka mapovanie viacerých podlaží? To mi nejak nevychádza…

Veľkým plusom, určite nie len pre mňa, je nová nádobka na nečistoty. Je totiž kompletne umývateľná. Ak máte deti a behá vám po byte Roomba, určite sa vám stalo, že zhtla napríklad hrozno či iný kúsok lepkavého ovocia a celá zberná nádobka sa kompletne zalepila. Po novom ju ale bez problémov umyjete, podobne ako pri posledných modeloch i7/i7+ a e5.

Elektromotor je prakticky na rovnakom mieste, ako pri ostatných Roombách. Je však o čosi výkonnejší. Výrobca tvrdí, že 4x oproti motorom v modeloch i7 alebo 980. Zmerať túto informáciu exaktne ale neviem.

Pri pohľade na spodnú stranu si znalí určite všimnú viaceré zmeny. Hlavné kefy sa posunuli dopredu, v ich tesnej blízkosti je aj nová bočná kefka zvaná Corner Brush s piatimi štetinami. Posunuli sa aj nabíjacie konektory pre Clean Base a tiež i otvor na odsávanie nečistôt z vnútra vysávača po ukončení vysávania. Tretie koliesko má tiež nové miesto – úplne vzadu.

iRobot Roomba i7+

iRobot Roomba s9+

Inak, novú Roombu s9+ nedokážete nabiť v Clean Base robota Roomba i7+. Škoda, pretože ich funkčnosť je identická. Jediným rozdielom je pásik v spodnej tretine.

Sáčky do vysávacej časti Clean Base sú rovnaké. Vrátane ich šialenej ceny – 19,99 € za 3 kusy. Vydržia zhruba mesiac-dva, v závislosti od množstva nečistôt, ktoré Roomba povysáva. Plusom je ich jednoduchá výmena, ochrana pri vyberaní plného sáčku aby sa z neho nevysypali nečistoty.

 

Po každom vysávaní podláh sa Roomba vráti do Clean Base a tá z neho všetko vysaje. Zvuk je to podobný ako pri klasickom vysávači. Vlastne klasický vysávač v Clean Base aj je, iba inak dizajnovaný.

Mínusom je ale zápach, ktorý sa šíri zo sáčku z netkanej textílie. Je to ten taký zatuchnutý zápach ako v starých vysávačoch s vreckami. Neviem ale prečo. Sáčok sa mi ani za mesiac nepodarilo naplniť, doma nemáme žiadneho domáceho miláčika, z ktorého by mala zapáchať srsť či niečo podobné…

Výrobca tvrdí, že: „Vďaka antialergénnemu systému zachytí až 99% peľu a alergénov a uzavrie ich, aby nemohli uniknúť – z robota ani zo stanice Clean Base – naspäť do vzduchu.“ Nechápem preto toto malé prekvapenie v rohu veka… To bude asi to jedno percento chýbajúce do 100%.

Na ovládanie slúži aplikácia iRobot. Tá sa k robotu pripája cez Wi-Fi, nastavenie trvá pár minút, rovnako pár minút trvá aj prípadný update systému Roomby. Počas vyše mesačného testu prišiel OTA (over the air) iba jeden.

Samozrejmosťou je aj podpora hlasových asistentov Amazon Alexa či Google Assistant, ale aj systému IFTTT. Na ich funkčnosť ale potrebujete smart reproduktor v domácnosti s týmito asistentmi, cez ktorý dáte následne príkaz Roombe na vysávanie.

Roomba s9+ cez appku dokáže komunikovať aj s novým mopovačom Braava jet m6. Problém je, že toto je nutné nastaviť pri každom upratovaní manuálne. Pred každým spoločným upratovaním (Roomba s9+ a Braava jet m6) musíte manuálne pustiť Roombu s9+ tlačidlom Clean v aplikácii a následne „pridať“ Braavu do mopovania po vysávaní. Prečo toto nefunguje automaticky počas každého naplánovaného vysávania nechápem.

Samotné vysávanie je ideálne si naplánovať počas obdobia, kedy nie ste doma. Vysávač má hlučnosť podobnú bežnému vysávaču a nechceli by ste počúvať ho počúvať zhruba 2 hodiny. To je inak aj čas, ktorý vydrží vysávať na jedno nabitie. Záleží ale od komplikovanosti priestoru. Čím viac prekážok, tým viac sa robot nachodí a tým menej vydrží.

Nie len výrobca preto odporúča mať na podlahe čo najmenej prekážok. Roomba s9+ pri chodení po podlahe využíva technológie vSLAM a Imprint pre orientáciu a mapovanie priestoru. Po istom čase dokáže vytvoriť aj mapu priestoru, ktorú vám v appke ponúkne na označenie. Následne je potom možné poslať Roombu vysávať iba konkrétnu miestnosť. Mapovanie ale nie je automatické, je ho nutné povoliť v aplikácii.

Pre mňa osobne je plusom funkcia Power Boost, niečo ako funkcia Carpet Boost zo starších modelov. Vďaka nej pri detekcii koberca Roomba s9+ zvýši výkon a tak koberec povysáva podstatne lepšie. Navyše aj nová Roomba má senzory, ktorým nevadí čierny, resp. veľmi tmavý koberec a dokáže ho povysávať.

Novinkou Roomby s9+ je bočná kefka Corner Brush. Že je iná vidieť na prvý pohľad, no má aj svoju funkčnosť. Roomba vďaka nej a novému tvaru naozaj dokáže povysávať aj rohy miestností. Rovnako dobre vysáva aj okraje popri soklových lištách či nábytku.

Až na kruhovú nohu postele. Po prvom vysávaní som bol prekvapený, prečo túto časť Roomba vynechala. Preto som nechal s9+ vysávať rovnakú miestnosť ešte raz. Výsledok bol rovnaký. Zaujímavé pritom je, že podľa mapky vysávania na ploche ostal v prvom prípade iba jeden biely bol, v druhom taktiež iba jeden bod, ale na inom mieste. Ostatné nohy postele Roomba odignorovala. Inak v miestnosti nebola žiadna iná prekážka.

 

Za mínus aj oproti verzii i7+ je zachytávanie sa pod WC misou. Kým Roomba i7+ sa počas testu ani raz nezachytila pod zavesenou WC misou, Roomba s9+ sa pod toaletou zachytávala pravidelne.

Cena robotického vysávača je 1 499 €. Kúpiť si ale môžete aj verziu Roomba s9 bez Clean Base stanice. U nás však nie. Na Slovensku je ale Roomba s9+ predávaná s 5-ročnou zárukou.

Za sáčky (3 ks balenie) do Clean Base si pripravte 20 € bez jedného centu. Ak budete meniť sáčok každý mesiac, ročné náklady vám stúpnu o 100 € iba preto, že vám nechce vyprázdňovať zbernú nádobku manuálne. Za lenivosť sa platí. Ale osobne nebiem pochopiť, ako je možné, že za výmenný set – 3x bočná kefka, 3x filter, 1x sada hlavných kief/valcov stojí takmer 90 €. Do verzie Roomba i7 pritom takáto sada stojí necelých 50 €. Žeby nové valce boli tak drahé? Alebo je to len nenažranosť výrobcu?

Jeden známy mi povedal, že za cenu Roomby s9+ má  zaplatenú upratovačku na 2 roky. Keď tak počítam, tak má pravdu. Byt mu totiž upratuje každé dva týždne, ale kompletne, vrátane miest, kam sa Roomba nikdy nedostane. Za 30 €.

Na druhej strane, Roomba chodí sama, pokojne aj každý deň, takže toho prachu sa víri v domácnosti podstatne menej ako počas dvoch týždňov. Sama sa aj vysýpa. Keby sa nezasekávala, kde sa nemá, s Roombou s9+ by človek nemal prakticky žiadnu robotu. Ale má. Navyše musí aspoň raz za čas podlahu aj povysávať, hlavne soklové lišty či rohy miestností, kde si radi nájdu svoje mieste 8-nohí spolubývajúci. To ale asi človek robí aj počas tých dvoch týždňov, keď nechodí upratovačka.

Roomba s9+ je predurčená vysávať niekoľko rokov. Nie je to smartfón, ktorý je po 2 rokoch morálne aj funkčne zastaraný. Keď by aj Roomba s9+ fungovala len 4 roky, tak za jej cenu by vyšla upratovačka upratať zhruba raz za mesiac (cca 30 € za upratovanie) = 50x upratanie. Či stačí upratať raz za mesiac je na vašom zvážení. V našom prípade by to bolo málo, nehovoriac o tom, ak máte domáceho miláčika, alebo deti…

Cena Roomby s9+ je vysoká iba na prvý pohľad. Na ten druhý už až tak nie. Samozrejme, Roombu s9+ si nekúpia takí, ktorí si dokážu (a hlavne majú čas) si upratovať sami. Roomba s9+ je vyslovene pre zaneprázdnených, ktorí sú ochotní zaplatiť nemalú sumu za to, aby mali každý deň povysávanú podlahu, lepšie, ako pri akomkoľvek inom vysávači.

iRobot Roomba s9+ má nový tvar a nové funkcie, ale aj novú cenu. Vraj prémiovú, lebo novinka je prémiovejšia. Mne sa však nezdá, keďže oproti verzii i7+ až toľko nových funkcií neponúka. Vie lepšie vysávať v rohoch, má lepšiu výdrž, vyšší výkon a funkciu Power Boost. Či to stojí za 300 € navyše je na vašom zvážení.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.