Hoci je dnes doba OLEDov a AMOLEDov, ktoré čoraz viac vidíme denno-denne pred očami, ide hlavne o smartfóny a tablety. OLED ale nie je zďaleka jediná technológia zobrazovania.
Omnoho rozšírenejšia je LCD technológia, ktorá stále dominuje a dlhé roky ešte aj bude hlavne v televízoroch a monitoroch. Aké sú hlavné rozdiely medzi IPS LCD a VA LCD? Pozreli sme sa im na zúbok.
IPS a VA LCD panely sú na prvý pohľad veľmi podobné. Pokiaľ neuvidíte špecifikáciu, mali by ste veľmi veľký problém rozpoznať či ide o IPS alebo VA televízor. Samozrejme, toto nie sú jediné typy LCD panelov, poznáme ešte veľmi rozšírený TN panel, ale aj MVA či PLS technológie. V čom sú rozdiely a ktorý panel je lepší?
Kontrast
Azda najväčším rozdielom medzi IPS a VA panelmi je kontrast. Kým IPS panel vie ísť do zhruba 1000:1, VA panely sú schopné isť aj do 6000:1. V prípade kontrastu sa pritom bavíme o rozdiely medzi bielou a čiernou. Poznáme pritom dva typy kontrastov, statický a dynamický. V statickom sa odčitáva pomer medzi bielou a čiernou na jednom obraze, v dynamickom sa meria taktiež medzi bielou a čiernou, ale nie súčasne. Tento typ kontrastu nie je celkom presný, pretože môže byť podstatne vyšší.
A na čo je dobrý kontrast? Čím je hodnota vyššia, tým je displej schopný černejšej čiernej, ale aj lepších, resp. živších farieb, čo sa hodí v HDR, ale aj lepšiu čitateľnosť textov, ktoré bývajú zväčša čierne na bielom pozadí.
VA panel je teda lepší na sledovanie filmov a seriálov vo vysokom rozlíšení v HDR, ale aj pri hraní hier, úprave fotografií a videí. IPS panel je v tomto prípade „šedivejší“, no iba pri priamom porovnaní a aj to len pri obraze, kde je veľa čiernej.
Pozorovacie uhly
V tomto prípade vyhráva IPS panel, ktorého pozorovacie uhly sú podstatne lepšie ako v prípad VA LCD panelov. Výsledkom je, že ľudia sediaci v rôznych častiach miestnosti (predstavte si obývačku s pohovkou a ďalšími kreslami) vidia obraz na IPS paneli lepšie ako tí istí pozorovatelia, ak by pozerali na VA panel.
VA panel má v širších uhloch horšie zobrazenie, farby pôsobia vyšediveno, no nie až tak extrémne, aby sa nedalo na displej pozerať.
IPS panel sa teda hodí viac do televízora, ktorý využíva viacero, resp. mnoho sledovateľov. Napríklad do domácnosti s viac ako 4 sledovateľmi. Ak ale hľadáte televízor, ktorý bude mať špičkový kontrast i pozorovacie uhly, v LCD ho len tak nenájdete. Buď to bude microLED LCD, alebo z iného súdka, OLED. IPS ani VA či nebodaj TN panely sa na sledovanie televízie z širokých uhlov nehodia.
Každopádne, väčšina z nás aj tak sleduje televízor z pomerne malého uhla, takže sa nemusíte báť, že by ste na televízore videli šedivé farby a nulový kontrast, keď si sadnete o meter mimo centrálnej polohy. Značné rozdiely vidieť hlavne pri uhloch nad 120° čo je už poriadne veľký uhol. To by ste nec
Doba odozvy
Vo všeobecnosti platí, že doba odozvy (Gray-to-Gray) je u IPS panelov kratšia. Dnes sa pohybuje na úrovni 1 ms čo je veľmi dobrý čas hlavne pre hráčov. Tí totiž vyžadujú čo najkratšie časy doby odozvy. Najnovšie VA panely môžu mať dobu odozvy taktiež na úrovni 1 ms, no väčšina panelov na trhu má stále odozvu na úrovni 4 a viac ms. Vo všeobecnosti teda ostáva platné, že IPS panel je rýchlejší ako VA panel, no záleží od konkrétnych modelov, ktoré porovnávate.
Čierna farba
To, že VA panely majú lepšiu čiernu farbu je jasné aj z toho dôvodu, že majú lepší kontrast. VA panely ale majú nielen lepší kontrast, ale aj lepšie podanie čiernej farby na celej ploche displeja. Opäť, záleží kus od kusa, ktorý porovnávate, no je celkom isté, že keby ste na dvoch IPS a VA paneloch zapli čierny obraz, krajší a jednoliatejší.
Dôvodom lepšej jednotnosti, resp. jednoliatosti VA panelov je ich technológia uloženia kryštálov v jednotlivých pixeloch. IPS panely ich majú horizontálne, VA panely vertikálne.
Výsledok?
1:1, 50:50. Ani jeden z dvojice VA a IPS nie je dokonalý. Každý má ale svoje plusy a mínusy a hodí sa na niečo iné. VA panel je lepší do televízora, IPS zas do monitora na pracovnom stole. Aj tu sa ale dajú nájsť výnimky, kedy je to lepšie naopak. Záleží od toho, čo konkrétnejšie od displeja očakávate.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.