Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Apple iPhone SE - malý, ale s rýchlymi črevami

Apple iPhone SE - malý, ale s rýchlymi črevami
Marek Šimunek
Apple iPhone SE - malý, ale s rýchlymi črevami
75 %
Apple sa pred dvoma rokmi nechal zlákať módou smartfónov s veľkým displejom. Vďaka tomu vznikli modely iPhone 6S a iPhone 6S Plus. Ak ste však dnes chceli iPhone so 4" displejom, museli ste si kúpiť dva roky starý model, ktorý už výkonovo nestíhal za novinkami. Príchod iPhone SE tak bol teda jasný. 

Výhody

  • kompaktné rozmery
  • výkonný hardvér
  • cena

Nevýhody

  • ostré hrany režú do dlane
  • chýba 3D Touch
  • žiadne zmeny v dizajne

Apple si uvedomuje, že je stále dostatočne veľké množstvo používateľov smartfónov, ktorí požadujú výkonný smartfón s odladeným hardvérom, ale 4,7″ displej iPhone 6S je pre nich priveľa.

Pozrite si

Testovali sme nový Apple iPhone 6S Plus s unikátnym 3D Touch

Rovnako platí, že viac, ako dvojročný model iPhone 5S nie je v porovnaní so súčasnými modelmi dostatočne výkonný. Takto sa na scénu dostal nový iPhone SE.

Ak ste sa doposiaľ s kamarátmi hádali o tom, čo vlastne SE v názve najmenšieho a tiež najlacnejšieho iPhonu znamená, už nemusíte. Apple označuje svoju novinku ako Apple iPhone Special Edition. Teda špeciálna edícia pre ľudí, ktorí túžia po malom, ale výkonnom iPhone.

Pozrite si

Apple iPhone SE je tu aj s malým displejom

Presne taký totiž nový iPhone SE je. Ak si ho podobne ako ja vyskúšate po tom, ako dlhšiu dobu používate iPhone 6S, či dokonca iPhone 6S Plus, príde vám nový iPhone SE ako zápalková škatuľka. Jednoducho je už na dnešnú dobu príliš malý.

Samotné balenie nového iPhonu nie je žiadnym prekvapením. Jedná sa o rovnaké balenie, ako v prípade iPhonu 5S a okrem smartfónu samotného v ňom nájdete aj slúchadlá, Apple Ligthning kábel a nabíjačku.

Ani po stránke dizajnu v prípade nového iPhonu SE sa od dvojročného modelu nič nezmenilo. Je na vlas podobný s iPhonom 5S. SE totiž používa úplne rovnaký dizajn.

Má to však jednu veľkú výhodu, ak máte doma ochranný obal na iPhone 5S, môžete ho smelo použiť aj s novým iPhone SE. Bude do neho dokonalo pasovať.

Zdroj | Telekom

Jeden veľký rozdiel v dizajne však nájdete. Kým iPhone 5S bol dostupný len v čiernej, zlatej a striebornej farbe, iPhone SE si môžete kúpiť aj v obľúbenej dámskej farbe ružového zlata (Rose Gold). My sme však mali na test čiernu verziu novinky.

V prípade nového iPhonu SE sa nepotvrdili ani dohady o tom, že tlačidlo pre jeho zapnutie sa z hornej strany posunie na spodnú. Ostalo hore.

Po iPhone 6 a novších zariadeniach s nahryznutým jablkom v logu to chce trochu zvyk, ale v prípade 4″ smartfónu nie je ani toto umiestnenie doslova neergonomické. iPhone SE je tak malý, že ukazovákom hravo dosiahnete na vrchnú stranu smartfónu.

iPhone SE je tiež vybavený snímačom odtlačkov prstov. Ten funguje určite rýchlejšie, ako v prípade iPhonu 5S, ale na druhú stranu nie tak rýchlo, ako pri modeloch iPhone 6S a 6S Plus. Ak vám teda práve rýchlosť Touch ID pri nových iPhonoch vadila, môžete skúsiť iPhone SE.

Hlavným lákadlom nového iPhone SE bude 4″ IPS LCD displej s rozlíšením 640 x 1 136 px. Vďaka nemu nie je problém ovládať celý displej jednou rukou. Hravo a bez prehmatávania dosiahnete na hornú časť, kde sa skrýva notifikačná lišta.

Toto je vec, ktorá na ostatných modeloch výrobcu možná nie je. Apple však v prípade displeja iPhone SE nepoužil technológiu 3D Touch, ktorú osobne denne využívam.

Na druhú stranu displej je pre súčasné pomery skutočne malý. Teda minimálne pre mňa (dlhšiu dobu používam iPhone 6S Plus). Množstvo zobrazeného textu, ako aj komfort písania na softvérovej klávesnici sa s väčšími súrodencami nedá porovnať.

Poznám však niekoľko ľudí, ktorí ešte stále vlastnia iPhone 5/5S, pretože je pre nich jeho veľkosť ideálna. Ak patríte do tejto skupiny aj vy, práve vám je nový iPhone SE určený.

Oproti iPhonu 5S totiž ponúka podstatne výkonnejší hardvér. Apple v ňom použil nový procesor Apple A9, ktorý nájdete napríklad v iPhone 6S. Nedá sa povedať, že pri bežnom používaní by sa iPhone SE javil ako podstatne rýchlejší, ak ho však priamo porovnáte s iPhone 5S, nárast rýchlosti a plynulosti celého systému je značný.

To platí dvojnásobne v prípade operačnej pamäte. SE disponuje 2 GB operačnej pamäte, čo v konečnom dôsledku znamená, že na rozdiel od iPhonu 5S sa nebude internetová stránka otvorená v Safari automaticky obnovovať vždy po otvorení prehliadača.

Pozrite si

Nový iPhone SE od iPhonu 5S ani neroznáte

Okrem toho si vďaka výkonnému hardvéru užijete všetky najnovšie hry bez jediného trhnutia, či zaváhania. Jednoducho iPhone SE vďaka výkonnému hardvéru a displeju s menším rozlíšením poráža v benchmarkoch aj súčasný model iPhone 6S.

Malý displej je prínosom aj v prípade výdrže na jedno nabitie. Rozdiel oproti iPhonu 6S nie je nijako výrazný, takže ak čakáte výdrž na úrovni dvoch dní, sklamem vás. Pri používaní však hravo zistíte, že percentá batérie ubúdajú podstatne pomalšie, ako v prípade iPhonu 6S, alebo iPhonu 5S.

Poslednou veľkou novinkou, ktorú oproti staršiemu modelu iPhone SE prináša je vynovený fotoaparát. Jedná sa o rovnaký fotoaparát, aký nájdete v novom iPhone 6S. Ponúka teda rozlíšenie 12 Mpx a kvalita jeho fotografií patrí skutočne k tomu lepšiemu.

Samozrejme platí, že kvalita samotných fotografií je priamo úmerná okolitému svetlu. Čím je menej svetla, tým obsahujú fotografie viac šumu.

Potešením je však možnosť nahrávania videa v Ultra HD rozlíšení. Osobne však radšej používam Full HD rozlíšenie (60 fps). Samozrejme nechýba ani možnosť natáčania spomaleného videa.

Hlavnou novinkou je však funkcia Live Photos, ktorú priniesol iPhone 6S/6S Plus. Live Photos umožňujú okrem statickej fotografie vytvoriť aj krátky videazáznam pred a po vytvorení fotografie.

Keďže iPhone SE nedisponuje funkciou 3D Touch, pre prehliadanie Live Photos je potrebné podržať prst na displeji. Myslím si však, že Live Photos si nenájdu také využitie, ako Apple pri ich predstavení predpokladal.

Nový iPhone SE je teda v podstate iPhone 5S, ktorý dostal do vienka podstatne výkonnejšie vnútornosti. Osobne mi tento rozmer príde už malý, ale pre majiteľov staršieho iPhonu 5S, prípadne iPhonu 5C je nový iPhone SE vydareným nástupcom, ktorý v rovnako kompaktnom tele ponúkne podstatne výkonnejší hardvér a moderné funkcie ako Live Photos.

Za zapožičanie iPhone SE na test ďakujeme operátorovi Telekom.

Zdroj