Reklama

iPhone OS 4.0 je na svete!

Marek Šimunek

Včerajší večer bol pre priaznivcov iPhone výnimočný. V Cupertine (USA) sa konala tlačová konferencia, kde spoločnosť Apple predstavila najnovšiu aktualizáciu operačného systému pre iPhone s označením 4. Niekoľko pozvaných hostí tak malo možnosť nahliadnuť do budúcnosti tohto veľmi populárneho systému, ktorý je spojený s fenoménom iPhone.

iPhone OS 4.0

Smartfón Apple iPhone rovnako ako jeho operačný systém iPhone OS prešiel od jeho uvedenia v roku 2007 vývojom, ktorý ho priniesol až k dnes aktuálnej verzii iPhone OS 3.1.3. Nasledujúca aktualizácia, o ktorej sa viedli ďalekosiahle diskusie prinesie znova viac ako 100 noviniek, z ktorých sa vám posnažím tie najhlavnejšie priblížiť v tomto článku. Nová verzia iPhone OS prinesie v lete tohto roku viac ako 100 vylepšení a nových funkcií, medzi ktoré budú patriť napríklad 5-násobný digitálny zoom, zaostrovanie počas natáčania videa, vytváranie playlistov na iPhone, geotagging, places v aplikácii Fotky, možnosť zmeny pozadia menu alebo podpora bezdrôtových klávesníc.

 

Multitasking sa stáva v iPhone realitou

Prvou a pravdepodobne najočakávanejšou novinkou je podpora multitaskingu. Apple sa tomuto problému dlho vyhýbal a obhajoval to názorom, že podpora multitaskingu by znamenala výrazne vyššiu spotrebu energie a výkonových prostriedkov iPhone. Časy sa však menia a tak sa v iPhone OS 4.0 multitaskingu dočkáme. Pre multitasking je prichystané špeciálne rozhranie, ktoré sa aktivuje dvojitým stlačením tlačidla „Home“. Spustené aplikácie sa zobrazia v spodnej časti namiesto docku a je medzi nimi možné jednoducho prepínať. Pre využitie multitaskingu je vývojárom k dispozícii sedem rôznych API, ako audio na pozadí, VoIP na pozadí, lokalizácie na pozadí, Push notifikácie, lokalizačné notifikácie, dokončovanie úloh na pozadí (umožňujúce napríklad nahrávanie obrázkov na server na pozadí inej aplikácie) a rýchle prepínanie medzi aplikáciami.

iPhone OS 4.0

Triedenie aplikácií do zložiek

Druhou významnou novinkou je podpora zložiek pre aplikácie. Doteraz ste mohli mať na jednotlivých obrazovkách vášho iPhone maximálne 180 aplikácií, vďaka zložkám sa ich počet zvýšil na viac ako 2 000. Lákadlom samozrejme nie je počet aplikácií, ale ich jednoduchá organizácia. Môžete si vytvárať zložky s určitou tematikou a mať tak všetky vaše hry na jednom mieste bez nutnosti ich hľadania medzi ostatnými ikonkami. Pre vytvorenie zložky stačí ikonu aplikácie pretiahnuť nad inú ikonu a zložka sa vám automaticky vytvorí s názvom podľa kategórie aplikácie. Vytvorenú zložku je možné premenovať a ľubovoľne premiestňovať, prípadne umiestniť do docku.

 

Jedna schránka pre prijatú poštu

Treťou a nemenej významnou novinkou je spojená schránka pre prijatú poštu. Konečne nebudeme musieť prepínať medzi jednotlivými emailovými účtami ale vašu prijatú poštu nájdete na jednom mieste. Každého používateľa určite poteší aj triedenie prijatej pošty do vlákien. V jednej správe tak budete mať rýchly prehľad o predchádzajúcej komunikácii z daným príjemcom. Užívatelia Exchange si na jednom iPhone budú môcť nakonfigurovať niekoľko účtov naraz. Rovnako príjemnou novinkou je aj možnosť otvárania emailových príloh v aplikáciach z App Store.

iPhone OS 4.0

iBooks pre iPhone

Štvrtou novinkou v poradí je aplikácia iBooks pre iPhone. Tento online obchod predstavený po prvý krát v iPade si v novej verzii OS našiel miesto aj v iPhone. Pomocou iBooks zmeníte jednoducho a rýchlo svoj iPhone na čítačku kníh, pričom ak si knihu zakúpite v iPhone alebo iPade, zaplatíte za ňu iba raz a knihy sa vám budú automaticky synchronizovať medzi ostatnými zariadeniami s podporou iBooks. V rámci synchronizácie sa budú synchronizovať aj už prečítané strany alebo záložky, teda ak dokončíte čítanie na iPhone na niektorej strane a danú knihu si otvoríte v iPade budete mať otvorenú práve dočítanú stranu a nebudete musieť v knihe listovať.

 

Nové podnikové riešenia

Ďalšou novinkou v poradí je lepšia podpora podnikových riešení, ktorá bude v sebe zahŕňať už spomínanú podporu viacerých Exchange účtov na jednom iPhone, podporu Exchange 2010, nové možnosti VPN a tiež zlepšenie zabezpečenia vzájomnej komunikácie. Inovované bude aj bezdrôtové zdieľanie aplikácií a vzdialená správa mobilných zariadení.

iPhone OS 4.0

Game Center pre hráčov

Šiesta novinka v poradí poteší každého mobilného hráča. V aktualizácii iPhone OS sa totižto objaví služba „Game Center“, ktorá by mala byť obdobou známeho Xbox Live. Hráči hier na iPhone sa tak budú môcť v komunite podeliť o svoje skúsenosti a výhry, prípadne vyzvať svojich priateľov na online súboj v niektorých hrách. Súčasťou služby budú aj rebríčky úspešnosti alebo prepojenie zo sociálnymi službami. Služba „Game Center“ by mala byť dostupná pre všetkých v priebehu tohto roka.

 

Mobilná reklama v novom šate

Poslednou veľkou novinkou v iPhone OS 4.0 bude mobilná reklama. Podľa vyjadrení Steva Jobsa je súčasná reklama v aplikáciách neefektívna a často obťažuje užívateľov. Služba „iAd“, by mala byť inováciou na poli mobilnej reklamy, ktorá sa bude objavovať priamo v aplikáciách bez nutnosti vypnutia aplikácie a prechodu na web stránku reklamnej spoločnosti. Mobilná reklama tak bude priamo zabudovaná do operačného systému, prinesie emócie a interaktivitu, čo by malo zvýšiť jej efektivitu.

 

Čakáme na leto 2010

Spomenutých sedem noviniek je len časť toho, čo iPhone OS 4.0 prinesie. Bude to však určite očakávaný update a všetci budeme netrpezlivo čakať na jeho uvoľnenie v priebehu leta tohto roku. Nie všetci majitelia iPhonov sa však budú môcť tešiť zo všetkých noviniek, ktoré iPhone OS 4.0 prinesie. Majitelia starších verzii iPhone 3G a prvej generácie budú ochudobnený o podporu multitaskingu a niektorých ďalších vlastností.

iPhone OS 4.0

Foto: www.engadget.com

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.