Ak máte iPhone, iPad či Mac, určite máte zriadený aj iCloud účet, ktorý vám slúži na sťahovanie aplikácií a hier, digitálne nákupy a taktiež tvorbu záloh a synchronizáciu fotografií, kontaktov, poznámok a súborov v rámci iCloud Drive.
Apple v základe poskytne každému používateľovi služby bezplatné úložisko s kapacitou 5 GB. Keď bol iCloud v roku 2011 spustený, táto kapacita väčšine používateľov bohate postačovala. Dnes už ale na tento limit hravo narazíte hneď v prvý deň. Čo sa s tým teda dá robiť, aj bez platenia?
Zistite, čo vám zaberá najviac miesta
Ako sme už spomínali v úvode, na iCloud sa viaže viacero funkcií Apple zariadení, z ktorých každá nejakým spôsobom prispieva k zaplneniu vášho úložiska. Váš prvý krok by tak mal smerovať do nastavení, kde prídete na hlavných vinníkov.
Ak máte iPhone alebo iPad, otvorte si Nastavenia, klepnite na svoje meno, následne na položku iCloud. Už aj v tomto bode na grafe vidíte, či vám priestor zaberajú zálohy či dokumenty, no viac sa dozviete klepnutím na možnosť „Spravovať úložisko účtu“, kde môžete využívanie vášho úložiska aj spravovať.
Keďže si osobne predplácam 200 GB úložisko iCloud+, na snímkach uvidíte iné hodnoty ako na vašom zariadení, princíp je však rovnaký. V mojom prípade mi najviac priestoru zaberajú Zálohy, súbory v priestore iCloud Drive a niekoľko aplikácií, z ktorých niektoré som ochotný aj z iCloud-u vylúčiť.
Najprv tak klepnem na položku Zálohy, kde zistím, že mám v úložisku aj staré zariadenia, ktoré už nepoužívam. Klepnutím na ne môžem zvoliť možnosť „Vymazať zálohu“ a získať tak späť niekoľko cenných gigabajtov. Podobný krok s rôznymi možnosťami môžete urobiť aj pri ďalších aplikáciách nižšie v zozname, ktoré vám možno iCloud zahlcujú zbytočnými súbormi, ktoré nepotrebujete mať zálohované, resp. synchronizované.
Zmenšite si zálohy zariadení
Zálohy zariadení sme už spomenuli, no existuje ešte jeden spôsob, ako obmedziť ich využívanie iCloud úložiska. Klepnutím na zálohu konkrétneho zariadenia si totiž môžete vybrať, aké dáta ktorých aplikácií budú súčasťou jeho ďalšej zálohy. Hore uvidíte jej predbežný výpočet podľa toho, ktoré aplikácie si nižšie zaškrtnete.
Získať ďalší priestor navyše môžete aj vypnutím zálohovania zariadení, pri ktorých túto funkciu nepotrebujete využívať. Typicky môže ísť o váš rodinný iPad či Mac, z ktorého si možno aj tak zálohujete dáta do inej služby (OneDrive, Dropbox a pod.).
Pozor na prílohy v správach
Človeku to spočiatku ani nemusí napadnúť, no pokiaľ máte zapnutú synchronizáciu aplikácie Správy so službou iCloud, do celkového objemu sa vám budú rátať aj všetky fotografie a videá, ktoré ste si vzájomne posielali cez SMS/MMS či iMessage. Vypínať si to nemusíte, stačí ich zmazať.
Ak máte iOS 15 alebo novší, budete to mať jednoduchšie. Stačí si otvoriť Nastavenia – Všeobecné – Úložisko (iPhone) a medzi aplikáciami nižšie si nájsť Správy. Klepnutím na ne si môžete nechať zobraziť veľké prílohy, ktoré môžete z tohto miesta aj zmazať. Je pravdou, že toto nastavenie sa týka interného úložiska, no má zároveň priamy vplyv aj na veľkosť zálohy celého zariadenia, resp. synchronizáciu aplikácie Správy.
Ak máte starší iPhone, veľké fotografie a videá budete musieť z konverzácií zmazať ručne. Ak vám to neprekáža, zmazať môžete pokojne aj celú konverzáciu a tak si priestor vyčistiť rýchlejšie. Ak ste si zaslané fotografie a videá stiahli do galérie, zmazaním konverzácie či správ o ne neprídete.
Veľké videá a množstvo fotografií
Ako ste si to už možno vo vašich nastaveniach všimli, pokiaľ máte ich zálohu zapnutú, fotografie a videá sú možno vo vašom prípade tým najväčším žrútom iCloud úložiska. Urobiť sa s tým dá viacero vecí.
Prvou možnosťou je ručné prejdenie si vašej galérie a vymazanie duplicitných fotografií či záberov (napr. skenov), ktoré už nebudete potrebovať. Ešte viac miesta však zaberajú videá a to najmä dlhé, ktoré ste natočili vo vysokom rozlíšení (max. 4K UHD/60 fps, pri ktorých sa veľkosť videí ráta na GB).
Váš iPhone už taktiež dokáže inteligentne rozpoznať, ak sa vo vašej galérii nachádzajú duplicitné fotografie a videá. Nájsť ich môžete v sekcii Albumy – Ďalšie – Duplikáty. Tu ich máte možnosť zlúčiť, alebo jednotlivo vymazať.
Úvodných 5 GB je na fotografie a videá v dnešnej dobe žalostne málo. Ešte skôr ako si priplatíte za väčšie úložisko, popremýšľajte, či si už náhodou neplatíte nejaké iné cloudové úložisko z iného dôvodu. Napr. Microsoft vám k predplatnému Microsoft 365, ktorý máte možno predplatený kvôli balíku Office, poskytne až 1 TB úložisko v službe OneDrive. Podobne si zábery môžete zálohovať aj do služby Fotky Google, kde si už možno vyššiu kapacitu predplácate napr. kvôli Gmailu.
Skontrolujte si iCloud Drive
Funkcia iCloud Drive vám umožní šikovne synchronizovať bežné súbory medzi všetkými vašimi zariadeniami, no niekedy dokáže byť zradná. Tým, že je priamo vstavaná do všetkých zariadení od Apple, sa vám do tohto priestoru môžu dostať aj súbory, ktoré ste možno nemali v úmysle synchronizovať.
Ak máte Mac, typickým príkladom toho je Plocha či zložka Stiahnuté. Rovnako to môže byť v prípade iOS zariadení, v ktorých si môžete veľmi jednoducho omylom nechať cez Safari stiahnuť súbory do iCloud Drive úložiska namiesto lokálneho úložiska vo vašom iPhone či iPade. Skontrolovať si to môžete cez vyššie spomínané nastavenia, alebo priamo cez aplikáciu Súbory pre iOS či Finder pre macOS.