Reklama

Tento Apple iPhone 7 chcem, len nie v tejto farbe!

Marek Šimunek
96 %
Je to tu, mal som možnosť stráviť niekoľko dní s novým iPhonom 7 v Jet black farbe, o ktorom každý počul, ale veľmi málo ľudí ho videlo. Aké sú teda moje dojmy?

Výhody

  • Stereo reproduktory
  • Nové tlačidlo domov
  • 32 GB pamäť v základe

Nevýhody

  • Vyššia cena
  • Škrabance na Jet Black verzii
  • Úzky uhol záberu FaceTime kamery

Vďaka najväčšiemu pozáručnému servisu na Slovensku, spoločnosti PCexpres som mal možnosť posledných niekoľko dní stráviť s novým iPhonom 7. Navyše sa nejednalo o úplne bežný iPhone 7, ale o takmer nezohnateľný iPhone 7 256 GB vo farbe Jet Black. Aké sú teda moje postrehy.

Možno ste podobne ako ja boli sklamaní, že nový iPhone 7 nepriniesol žiadne podstatné zmeny v dizajne a jedná sa len o akúsi úpravu toho iPhonu, ktorý poznáme už dva roky.

V podstate je to aj pravda, musím však uznať, že Apple zamakal na veciach, ktoré možno na prvý pohľad nie je ani vidieť.

Čo si však všimnete sú nové farby. V prípade testovaného iPhonu 7 sa jednalo navyše o kontroverznú lesklú čiernu, ktorá je označovaná ako Jet Black. Tento čierny iPhone je skutočne nádherný, teda aspoň hneď potom, ako ho vyberiete z balenia, ktoré je ako jediné z novej série tiež kompletne čierne.

Pozrite si

Bude sedmička šťastným číslom aj pre nový iPhone 7?

Krásne sa leskne a pripomína luxusný klavír. Toto však platí len do momentu, kým nový iPhone 7 Jet Black nechytíte prvýkrát do ruky. Od vtedy už nikdy nebude taký, ako predtým.

Dokonale zachytáva odtlačky a ani potom ho už takmer nie je možné vyčistiť do úrovne, ako keď ste ho prvýkrát vybrali.  Navyše, ak patríte k používateľom, ktorí radi svoj iPhone nosia bez obalu, toto nie je verzia, po ktorej by ste sa mali obzerať.

Jet Black iPhone je extrémne náchylný na škrabance. Už bežné „opatrné“ používanie na ňom zanechá stopy v podobe malých škrabancov. Dokonca aj samotné Apple odporúča nosiť Jet Black verziu v obale. Na čo si potom kupovať túto verziu, keď ju skryjete do obalu, to vie hádam len Apple.

Výhodou oboch čiernych verzií je však to, že takmer vôbec nevidíte pruhy antén, ktoré dokonale splývajú s okolitým povrchom.

Pozrite si

Ako som si kúpil Apple iPhone 7 + prvé dojmy

Ďalšou podstatnou novinkou, ktorú na prvý pohľad ani nie je vidieť je odolnosť voči vode. Apple tvrdí, že iPhone 7 splňuje normu IP67, čo by v konečnom dôsledku malo znamenať, že vydrží jednu hodinu v hĺbke jeden meter.

Osobne som to radšej neskúšal, keďže Apple ani v tomto prípade neuzná reklamáciu z dôvodu zatečenia iPhonu. Áno je to zvláštne, ale je tomu tak. Myslím si však, že nový iPhone vydrží náhodný pád do vody, potápať sa s ním, či fotiť pod vodou radšej netreba.

Jednou podstatnou zmenou, o ktorej už určite všetci veľmi dobre viete a patrí k najdiskutovanejším novinkám nových iPhonov je odstránenie 3,5 mm konektoru.

Pozrite si

10 plne bezdrôtových slúchadiel nie len pre iPhone 7

Áno, nový iPhone 7 ho nemá a nedorobíte ho ani vyvŕtaním otvoru. Pre počúvanie hudby tak máte k dispozícii buď Bluetooth, alebo slúchadlá s Lightning konektorom.

Tie nájdete aj v balení. Jedná sa však o úplne rovnaké slúchadlá Apple EarPods, aké majú aj majitelia predchádzajúcej verzie. Znejú úplne rovnako a jediným rozdielom je teda spôsob ich pripojenia.

Ak chcete používať svoje vlastné slúchadlá, budete musieť využiť adaptér, ktorý našťastie tiež nájdete v balení.

Ďalšou z možností je využitie Bluetooth slúchadiel, pričom na trhu ich nájdete rovno niekoľko. Prípadne môžete použiť aj nové slúchadlá Apple AirPods, ktoré sú kompletne bezdrôtové.

Pozrite si

10 plne bezdrôtových slúchadiel nie len pre iPhone 7

Problém môže nastať v momente ak budete chcieť počúvať hudbu pomocou svojich káblových slúchadiel a súčasne nabíjať iPhone 7. Aj na toto však už existuje riešenie, ktorým sú rôzne adaptéry od iných výrobcov.

Pri zvuku ešte ostaneme. „Sedmičky“ sú totiž prvými iPhonmi, ktoré disponujú stereo reproduktormi. Slúchadlo, pomocou ktorého telefonujete sa totiž v prípade prehrávania multimédií zmení na druhý reproduktor.

Pozrite si

15 najzaujímavejších bezdrôtových slúchadiel nielen pre smartfóny

Aj keď sa tejto novinke príliš veľa pozornosti nevenovalo, bol som milo prekvapený v momente, keď som nový iPhone 7 počul.

Kvalita reprodukcie síce nedosahuje úroveň, akú poskytuje napríklad HTC so svojimi BoomSound reproduktormi, no je niekoľkonásobne lepšia v porovnaní s predchádzajúcimi iPhonmi, pričom dokonca nechýbajú ani basy. Ak budete počúvať hudbu, prípadne pozerať video, rozdiel okamžite „zbadáte“.

Istými zmenami prešiel aj displej nového iPhonu. Ten si síce zachováva rovnakú uhlopriečku a tiež rozlíšenie, ale Apple trochu popracoval na technológii. Farby sú tak jasnejšie a samotný displej je ešte lepšie čitateľný na priamom slnku.

Osobne som však pri porovnaní s mojim iPhonom 6S postrehol o niečo žltší displej. Vidieť to bolo najmä pri slabšom osvetlení a to aj napriek rovnako nastavenému jasu.

A ako je na tom nové tlačidlo Domov? Priznám sa, že najprv som sa potešil. S tým starším tlačidlom mal nejeden majiteľ iPhonu nemalé problémy. Zanášalo sa prachom a potom vydávalo rôzne nepríjemné zvuky.

Pozrite si

iPhone 7 rozobratý! Pozrite sa, čo sa v ňom nachádza

To v prípade nového tlačidla nehrozí. Čisto technicky sa totiž vôbec nepohybuje. Odozvu, ktorá má imitovať kliknutie má na starosti Taptic Engine, teda malé zariadenie naľavo od tlačidla, ktoré zavibruje v momente keď ho stlačíte.

Odozva síce nie je presne taká, na akú sme zvyknutí v prípade štandardného tlačidla Domov, ale po niekoľkých hodinách si na neho zvyknete. Navyše je toto riešenie ešte rýchlejšie, ako v prípade štandardného tlačidla. Prepínanie spustených aplikácií tak ide podstatne rýchlejšie, rovnako ako všetky prvky, ktoré pomocou tohto jedného tlačidla ovládate.

 

V nastaveniach si môžete jeho intenzitu nastaviť v troch krokoch. Osobne mi vyhovovalo stredné nastavenie intenzity. Taptic Engine navyše vibruje aj pri potvrdzovaní niektorých položiek v menu. Ak napríklad podržíte prst na klávesnici zacítite miernu vibráciu. Rovnako aj v prípade ak stiahnete notifikačnú lištu a podobne.

Tieto funkcie môžete vypnúť a zapnúť v nastaveniach iPhonu. Haptická odozva má však jednu nevýhodu. Funguje len do momentu kým iPhone 7 držíte v rukách. Akonáhle ho položíte napríklad na stôl, nebudete cítiť nič.

V zahraničných recenziách sa objavili postrehy, že nové tlačidlo nefunguje v rukaviciach. To je pravda, ale v rukaviciach nie je možné ovládať ani displej smartfónu. Nevidím teda dôvod na stláčanie tlačidla Domov. Displej sa totiž vďaka novému iOS 10 rozsvieti automaticky ak iPhone zdvihnem a viem ho ovládať aj hlasom vďaka Siri.

Pozrite si

TECHCAST #1 Je iPhone 7 fakt taký dobrý?

Ako to už býva zvykom, Apple ani v prípade nových iPhonov nezabudol na vylepšenia procesoru. Nový procesor s označením A10 Fusion je prvým štvorjadrovým procesorom v iPhonoch. Disponuje dvojicou energeticky úsporných jadier s nižším taktom a dvojicou výkonných jadier.

Na rozdiel od veľkého iPhonu 7 Plus si menší iPhone 7 ponechal „len“ 2 GB operačnej pamäte. Pri používaní to však nie je žiadnym obmedzením a pohodlne si s touto hodnotou vystačíte.

Po stránke výkonu je nový iPhone 7 skutočné delo. Reakcie sú okamžité a nárast výkonu je citeľný. Nový procesor má mať pozitívny vplyv aj na výdrž batérie. Dva dni síce ešte s iPhonom nedosiahnete, ale na druhú stranu je výdrž lepšia, ako v prípade iPhonu 6S. Jeden deň by ste so skutočne miernym obmedzovaním mali bez problémov dosiahnuť.

Pozrite si

10 vecí, ktoré budete na Apple iOS 10 milovať

Samozrejme, nový iPhone 7 prichádza už s novým operačným systémom iOS 10, vďaka ktorému získate hneď niekoľko noviniek, ako napríklad nové správy, nové notifikačné centrum a podobne. Všetky novinky iOS 10 však dostávajú aj majitelia predchádzajúcej verzie iPhonu.

Pozrite si

10 vecí, ktoré budete na iOS 10 „nenávidieť“

Tak a sme u fotoaparátu. Schválne som ho nespomenul pri popise zmien dizajnu, aj keď je jasným poznávacím znakom nového iPhonu 7. Nedisponuje síce dvojicou objektívov, ako iPhone 7 Plus, ale je podstatne väčší, ako v prípade iPhonu 6S.

Apple objektív nezväčšil len tak pre zábavu. Fotoaparát v novom iPhone 7 totiž okrem nového a väčšieho snímača ponúkne konečne aj optickú stabilizáciu obrazu. A jej účinok je najmä pri natáčaní videa skutočne cítiť.

Čo sa videa samotného týka, tak iPhone 7 ponúkne podobne, ako predchodca možnosť natáčania Ultra HD videa pri 30 fps. Samozrejme, nechýba ani možnosť natáčania spomaleného videa.

Možno sa pýtate, aký vplyv toto všetko má na kvalitu fotografií. Ak si zoberieme do úvahy väčší snímač, objektív so sveteľnosťou f/1,8, tak to musí mať pozitívny vplyv na kvalitu fotografií. Ono aj má, ale až taký výrazný skok vpred to nie je.

Počas dňa sú fotografie vytvorené novým iPhonom 7 v podstate rovnako dobré, ako na predchádzajúcej verzii. Inovácie prichádzajú na rad až v momente, keď nie sú svetelné podmienky ideálne. V šere, alebo skutočne slabšom osvetlení pôsobia fotografie z nového iPhonu skutočne lepšie. Stále je však na nich badateľný šum a neostrosť kresby.

Zabudnúť netreba ani na vyššiu sveteľnosť objektívu, vďaka ktorej môžete s novým iPhonom dosiahnuť pomerne slušný bokeh efekt aj bez softvérovej úpravy, ktorú ponúkne väčší iPhone 7 Plus.

Vylepšenia sa dočkala aj predná FaceTime kamera, ktorá okrem toho, že poskytuje rozlíšenie 7 Mpx, ponúka konečne Full HD video. Toto ocenia najmä používatelia, ktorí radi pomocou iPhonu natáčajú videoblogy.

Klamal by som, ak by som tvrdil, že FaceTime kamera v novom iPhone 7 je najlepšia predná kamera na trhu, je však podstatne lepšia, ako v predchádzajúcich verziách. Chýba jej len väčší uhol záberu a v prípade slabšieho svetla je na nej jasne viditeľný šum.

Priznávam sa, že v momente keď som zbadal nové iPhony, bol som sklamaný a zdalo sa mi, že Apple urobil iba málo zmien oproti predchádzajúcej verzii. Po niekoľkých dňoch s novinkou však viem, že „sedmička“ bude úspešná.

Ja osobne by som svoj iPhone 6S za nový iPhone 7 vymenil z troch dôvodov. Prvým je stabilizácia fotoaparátu. Viem má ju aj iPhone 6S Plus, ale ten je pre mňa a verím, že aj pre mnohých z vás jednoducho priveľký. Druhým je nové tlačidlo Home, na ktoré som si veľmi rýchlo zvykol a tým posledným sú stereo reproduktory. Sledovanie videí na YouTube je na „sedmičke“ skutočne väčším zážitkom.

A čo si myslíte vy? Ak máte iPhone 6S, pôjdete do nového iPhonu 7, alebo radšej počkáte na iPhone 7S?

Za zapožičanie iPhonu 7 256 GB v Jet Black farbe na test ďakujeme najväčšiemu pozáručnému servisu na Slovensku, spoločnosti PCexpres.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.