Reklama

iPhone 15 bude konečne iný. Bude to však stáť za výmenu?

Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Aké je to úžasné, keď už v januári vieme, aký bude iPhone 15, však? Nejaké informácie púšťa (určite) samotný Apple, niečo unikne spoza vysokých múrov výskumu a zvyšok sa dá domyslieť.

Pozreli sme sa, čo sa o očakávanej novinke píše na „internetoch“ a vyzerá to zhruba nasledovne: Apple iPhone 15 bude bežať na 3 nm čipsete, 5G modem bude dodávať stále Qualcomm a nabíjať si ho budete konečne cez USB-C port.

Mark Gurman hovorí, že Apple prejde z označovania Pro Max na nové, Ultra. Najväčší Pro model by sa teda po novom volal iPhone 15 Ultra. Opäť pôjde o dve veľkosti displejov v štyroch modeloch, konkrétne 6,1″ a 6,7″. Vychytávka z iPhone 14 Pro/Max, Dynamic Island už bude dostupná vo všetkých modeloch.

Obsah pokračuje pod reklamou

Čo sa týka dizajnu, tak tam sa veľké zmeny neudejú, iPhone 15 bude podobný iPhonu 14 a tým pádom aj iPhonu 13. Nový iPhone vraj bude obsahovať titánové šasi so zakrivenými zadnými okrajmi, ktoré by nahradili existujúci štvorcový dizajn.

Zmeny sa dočkajú tlačidla hlasitosti, ktoré už nebudú mechanické, ale polovodičové s haptickou odozvou, podobne, ako sme to poznali z domovského tlačidla modelov iPhone 7, 8 a SE 2. a 3. generácie. Takýto dizajn by mohol zariadenie lepšie chrániť pred vniknutím vody, otázkou ostáva, ako sa vyriešia puzdra na nové iPhony. Určite sa vraj nedočkáme návratu Touch ID pod displej. Naopak, Apple intenzívne pracuje na funkcii Face ID, ktorú implementuje pod displej. Nebude to však skôr ako v roku 2025, teda v iPhonoch série 16. Apple teda aj v budúcnosti plánuje prinášať novinky len po nepatrných dávkach.

Na 100 % zažijeme príchod USB-C, ktorý si de facto vynútila Európska únia. Myslím však, že to bude veľmi príjemné zistenie, keď si po prvý raz budeme môcť rovnakou nabíjačkou nabiť mobil s Android, aj iOS. Apple ale rozdielne pristúpi k prenosovým rýchlostiam. Základné modely modely iPhone 15 budú naďalej využívať rýchlosti USB 2.0, podobne ako ponúkala technológia Lightning. Analytik Ming-Chi Kuo hovorí, že iPhone 15 Pro bude podporovať USB 3.2 alebo Thunderbolt 3. Vďaka tomu budú schopné prenášať súbory oveľa rýchlejšími rýchlosťami. Prenosové rýchlosti USB 2.0 sú obmedzené na 480 Mb/s, zatiaľ čo USB 3.2 podporuje rýchlosti až 20 Gb/s. Ak Apple nasadí Thunderbolt 3, rýchlosť prenosu dát môže byť až 40 Gb/s. Otázne je, aké percento používateľov takéto rýchlosti využije.

Pozrite si

Viete, čo všetko dokáže váš Apple iPhone? Naučíme vás to

Vylepšenia prinesie zadný fotoaparát, kde sa po prvý raz použije periskopová technológia. Optický zoom by v takomto prípade mohol byť až 10-násobný, súčasné iPhony ponúkajú 3-násobný zoom. Vylepšené budú tiež snímače. Podľa správy od spoločnosti Nikkei budú vybavené najnovšími obrazovými snímačmi Sony. V porovnaní s bežnými senzormi obrazový snímač Sony zdvojnásobuje signál saturácie. Takto sa zachytí viac svetla a zníži podexponovanie a preexponovanie. Snímač si lepšie poradí i so silným protisvetlom. Nevieme, či bude nový snímač osadený aj v základných iPhonoch.

O 5G konektivitu sa opäť postará Qualcomm, Apple totiž doteraz nezvládol vývoj vlastného modemu. MacRumors píše, že ‌v iPhone 15‌ sa použije Qualcomm X70. V porovnaní s predchádzajúcou generáciou má vylepšenú AI pre vyššiu rýchlosť spracovania, lepší rozsah pokrytia, kvalitnejší signál, nižšiu latenciu a o 60 % vyššiu energetickú účinnosť.

Pozrite si

Čuduj sa svete – umelá inteligencia nahradila hercov a sama vytvára audio knihy

Procesory bude vyrábať overený dodávateľ TSMC. Pôjde o čipsety série A vyrobené 3 nm architektúrou. Vďaka tomu sa výkon spracovania zvýši o 10 asž 15 % a zníži spotreba o 35 %. Pro, resp. Ultra modely budú spárované s 8 GB RAM. Aktuálne je to len 6 GB.

Ako to naozaj bude uvidíme až v septembri. Jedno je isté už teraz, opäť pôjde o prémiové zariadenie, ktoré sa bude porovnávať s tým najlepším, čo sa vo svete Androidu ponúka. Najbližšie sa dočkáme novej vlajkovej lode od Samsungu. Galaxy S23 predstaví v najbližších dňoch, konkrétne sa hovorí o 1. februári 2023.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.