Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Internet po 30 rokoch očami jeho stvoriteľa

Internet po 30 rokoch očami jeho stvoriteľa
Zdroj | ASUS
Richard Pliešovský
Internet po 30 rokoch očami jeho stvoriteľa
Zdroj | ASUS
Zdroj | ASUS

Svet si v týchto dňoch pripomína 30 rokov od vzniku celosvetovej siete (World Wide Web) – internetu. Jeho tvorca, Sir Tim vidí, ako internet upadá. Stále mu však dáva šancu.

Tim Berners-Lee dnes hovorí o tom, ako prvých 15-rokov cítil, že internet je dobrá vec. Teraz si myslí, že je potrebné začať konať, aby sa zabránilo jeho ďalšiemu pádu a úplnému zrúteniu.

Keď sa pozrieme na tieto dva časové úseky zistíme, že jeho postreh má logické príčiny. Prvých 15 rokov bol totiž internet dostupný len pre školy, počítačových nadšencov a firmy. Využíval sa teda na „vážne“ veci.

Zdroj | Webfoundation

Sir Tim urobil návrh systému riadenia informácií 11. marca 1989, ďalších 15 rokov sa utešene rozvíjal. Po 15-tich rokoch síce ešte neboli jeho prenosové rýchlosti vysoké ako máme k dispozícii dnes, ale už sa internet dostával aj do domácností.

Pozrite si

V Estónsku volilo 44,5% ľudí cez internet, u nás nemôže nikto

Čo je mimoriadne zaujímavé, takmer presne po 15-tich rokoch (4. februára 2004) spustil Mark Zuckerberg sociálnu sieť Facebook. Napíšem to hnusne, odvtedy to už išlo s internetom dole vodou.

Web je pre každého a kolektívne máme silu zmeniť ho. Nebude to ľahké. Ale ak budeme trochu snívať a veľa pracovať, môžeme dostať web aký chceme.

Sir Tim

V roku 2007 prichádza ďalší technologický míľnik, predstavenie prvého iPhonu. Zakrátko smartfóny nahradili ľuďom notebooky, Facebook im umožnili šíriť svoj názor na čokoľvek, odkiaľkoľvek, zadarmo a prakticky bez postihu. Nečudo, že WWW začal mať prvé problémy s rasizmom, nenávisťou a prenasledovaním.

Sir Tim povedal, že ľudia si uvedomili, ako môžu byť ich údaje zneužité až po obrovskom škandále Cambridge Analytica.

Pozrite si

Ako zistiť či vám firma Cambridge Analytica zneužila dáta z Facebooku?

Pri príležitosti narodenín internetu publikoval Tim Berners-Lee otvorený list, v ktorom označil tri hlavné „dysfunkcie“ poškodzujúce web.

Na prvé miesto zaradil zlý úmysel, napríklad štátmi podporovaní a platení hakeri, kriminálne správanie a online obťažovanie.

Za druhý zdroj dysfunkcie označil návrh systému, ktorý vytvára „zvrátené stimuly tam, kde sa obetuje užívateľská hodnota, ako napríklad modely príjmov založené na reklame, ktoré komerčne odmeňujú clickbait a vírusové šírenie dezinformácií“.

Zdroj | Bose

Tretie miesto, ktoré prináša negatívne dôsledky pre web je benevolentný dizajn a polarizovaný tón v diskusiách, ktoré sú často agresívne a xenofóbne.

Tieto veci by mali čiastočne vyriešiť nové legislatívne úpravy a interné systémy webových služieb. Sir Tim pripomína Zmluvu o webovom projekte, ktorú pomáhal spustiť v závere minulého roka.

Tim Berners-Lee zdôrazňuje, aby sme spolu bojovali za lepší web a bol z neho otvorený a globálny verejný zdroj pre ľudí všade, teraz aj neskôr. Silné komunity, ktoré budú rešpektovať všetkých občanov a ľudskú dôstojnosť zaručia ľuďom aj v bezpečnom online priestore. Neutralita siete je jedným z najdôležitejších prvkov, aby internet dobre fungoval aj v budúcnosti.

Pozrite si

Ďalší obrovský únik osobných dát, 620 miliónov účtov zo 16-tich webov

Po 30-tich rokoch internetu je polovica sveta online a život bez neho si nedokážeme predstaviť. Do tejto siete môžu vstupovať všetci ľudia bez ohľadu na to, akí sú a aké majú pohnútky. Musíme sa naučiť v tomto svete pohybovať.

Internet je vlastne studňou informácií, zrkadlom reálneho sveta, v ktorom sa musia dodržiavať pravidlá, v opačnom prípade nastupuje represia. Internet nie je dokonalý, ale zatiaľ sme nič lepšie nevymysleli.