Reklama

Internet Explorer 9 Beta: nový, rýchlejší a ešte lepší

Erik Birčák

Či už patríte medzi užívateľov, ktorí sa nezaťažujú výberom internetového prehliadača a používajú Internet Explorer alebo naopak patríte k tej skupine, ktorá nainštaluje svoj obľúbený prehliadač hneď po inštalácii Windows, určite by ste nemali prehliadnuť novú verziu IE9 od Microsoftu. Okrem modernejšieho a prehľadnejšieho dizajnu IE9 ponúka rôzne vylepšenia, či zrýchlenia a dokonca i hardvérovú akceleráciu pomocou grafickej karty.

Internet Exporer 9 má menej líšť a ostatných kontrolných prvkov a tak ponúka viac priestoru pre samotnú stránku.
Internet Exporer 9 má menej líšť a ostatných kontrolných prvkov a tak ponúka viac priestoru pre samotnú stránku.

Microsoft počúval sťažnosti a priania užívateľov a nový IE9 tak prináša mnoho noviniek a vylepšení. Na prvý pohľad je možné vidieť celkové očistenie užívateľského rozhrania od všemožných líšt a tlačidiel, ktoré akurát prekážali a zmenšovali priestor pre samotnú internetovú stránku. Nový IE9 mi asi najviac pripomína Google Chrome, od ktorého sa vizuálne líši iba v detailoch (Chrome má viac zaoblené prvky, zatiaľ čo IE9 vsádza na ostré hrany a čisté línie). Microsoft dokonca implementoval funkciu, ktorá mení farbu tlačidiel „Dopredu“ a „Späť“ podľa typu stránky, na ktorej sa nachádzate (konkrétne podľa jej farebnej schémy).

Manažér sťahovaných súborov je vec, ktorá všetkým predošlým verziám Internet Expoleru chýbala. Poskytuje prehľad o stiahnutých programoch...aj keď stiahnuté obrázky v ňom akosi chýbajú.
Manažér sťahovaných súborov je vec, ktorá všetkým predošlým verziám Internet Expoleru chýbala. Poskytuje prehľad o stiahnutých programoch…aj keď stiahnuté obrázky v ňom akosi chýbajú.

Medzi nové prvky patrí napríklad „pripnutie“ jednotlivých často navštevovaných stránok na Taskbar samotného windowsu (čím sa tieto stránky zaradia vedľa tlačidla Štart a vy k nim máte okamžitý prístup). Túto vymoženosť oceníte hlavne pri práci vo Windowse 7, pretože tam pripnuté stránky vyzerajú naozaj úhľadne. Zmeny sa dočkalo aj zadávacie/vyhľadávacie pole prehliadača, ktoré je intuitívnejšie a v spolupráci z vyhľadávačom Bing od Microsoftu dokáže ukázať napríklad aj portréty ľudí, ktorých mená zadáte do vyhľadávania. Samozrejme je možné používať aj iné vyhľadávacie mechanizmy ako Google, Wikipediu či Facebook.

Hardvérová akcelerácia HTML5 obsahu pomocou grafickej karty. Užitočná vec hlavne do budúcnosti. Spolu z akcelerovaným Flashom je to skvelý začiatok pre graficky náročné stránky.
Hardvérová akcelerácia HTML5 obsahu pomocou grafickej karty. Užitočná vec hlavne do budúcnosti. Spolu z akcelerovaným Flashom je to skvelý začiatok pre graficky náročné stránky.

Asi najväčšiu podobnosť s Google Chrome vidím v práci s jednotlivými záložkami. IE9 môže jednotlivé záložky pripínať k ostatným a naopak ich zase rozdeliť. Funguje tu dokonca možnosť „zabiť“ neodpovedajúce záložky individuálne. No a nakoniec sa dočkali aj fanúšikovia sťahovacích manažérov v prehliadačoch, pretože aj IE už má konečne jeden v sebe, a tak vás už nebudú otravovať okná s požiadavkami na stiahnutie súboru, ale všetky súbory budú prehľadne spracované v jednom okne.

IE9, Bing a Windows 7 vyzerajú ako by boli spolu už od narodenia. Je vidieť, že všetko pochádza od jednej spoločnosti.
IE9, Bing a Windows 7 vyzerajú ako by boli spolu už od narodenia. Je vidieť, že všetko pochádza od jednej spoločnosti.

Mnohých z vás určite zaujíma rýchlosť riešenie od Microsoftu. Oproti IE8 tu je vidieť isté zrýchlenie, no načítavanie klasického webového obsahu i otváranie nových stránok je stále pomalšie, ako je tomu u Firefoxu alebo Chromu. Zmena sa prejaví až pokiaľ do toho zasiahne integrovaná hardvérová akcelerácia cez grafickú kartu. Takto akcelerovaný môže byť HTML5 obsah, ktorý je síce dnes aplikovaný iba na niekoľkých stránkach, no v budúcnosti by sa mal rozšíriť na väčšie množstvo internetových portálov. Tu IE9 naozaj zdoláva konkurenciu a i napriek tvrdeniu Microsoftu, že IE9 je jediný prehliadač, ktorý akceleruje pomocou GPU, nový Firefox 4 beta 5 to už vie takisto.

Pokiaľ ste teda používateľom súčasného IE8 alebo nebodaj starších verzií, tak IE9 bude určite krokom k lepšiemu. Pre používateľov Firefoxu či Google Chrome a Opery si už nie som tak istý, aj keď IE9 nie je žiadne fiasko, skôr príjemným prekvapením. IE9 je vo Windowse 7 naozaj ako doma a tvári sa ako integrálna súčasť OS. Preto, ak vám na ňom nebude niečo vyslovene prekážať, tak ho netreba odinštalovávať a nutne prechádzať na iný prehliadač (aj keď…osobne mi Chrome pripadá stále viac sexy 🙂 ).

Zdroj: Engadget

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.