Reklama

Internet Archive - zbierka VHS videí, ktorá vo vás vyvolá nostalgiu

Zdroj | VHS Collection
Michal Spiegel
Zdroj | VHS Collection
Zdroj | VHS Collection

Digitálna knižnica Internet Archive pridala do svojej kolekcie aj zbierku viac ako 20 000 VHS titulov, ktoré vás vrátia do nostalgických časov 90. rokov.

Internet Archive je databáza, ktorej cieľom je uchovávať zbierku digitalizovaných materiálov. Archív vznikol v roku 1996 ako nezisková organizácia v USA a obsahuje stránky, softvérové aplikácie, hry, hudbu, knihy či video. Ide  masívnu databázu, ktorej veľkosť presahuje 15 petabajtov.

Zdroj | Internet Archive
Pozrite si

Obrovský Apple archív je síce neoficiálny, ale nájdete tam úplne všetko

Pomocou Internet Archive môžete použiť tzv. Wayback Machine, s ktorou môžete sledovať históriu stoviek miliárd webových stránok, ktoré napríklad už dnes neexistujú.

Najnovšie na archíve zaujala zbierka VHS Vault, v ktorej už dnes nájdeme viac ako 20 000 titulov v kvalite, akú si pamätáme z videokaziet z 90. rokov. Ide prevažne o reklamy z toho obdobia, ale aj relácie, videoklipy či dokonca filmy nahraté na VHS.

Čo sa týka autorských práv, na stránke sa jasne píše, že filmy, ktoré boli vydané po roku 1964 pravdepodobne podliehajú autorským právam a môže ich uverejňovať iba držiteľ týchto práv. V kolekcii napriek tomu nájdeme film Leví Kráľ z roku 1994 vo VHS kvalite nahratý z nejakej televízie, kde ho dokonca prerušujú dobové televízne reklamy.

Pokiaľ si chcete pocestovať v čase, určite odporúčam sa v archíve pohrabať. V Internet Archive môžete vyhľadávanie upraviť podľa roku vydania, štúdia či jazyku. Okrem angličtiny, v zbierke nájdete VHS videá v japončine, španielčine či v ďalších jazykoch.

Zdroj | Internet Archive
Pozrite si

Nórsko vybudovalo trezor slúžiaci na archiváciu dát

V archíve sa dajú nájsť skutočné skvosty ako napríklad videonávod na operačný systém Microsoft Windows 95, ktorý vám vysvetlia hviezdy zo seriálu Priatelia. Ďalším nostalgickým kúskom je záznam zo živého koncertu Queen, ktorý sa vysielal na MTV.

Zdroj | Internet Archive

Archív je skutočne bohatý a viete v ňom stráviť kľudne aj niekoľko hodín. Je to zaujímavá zmena pozerať na zrnitý obraz vo VHS kvalite oproti streamovacím službám, kde si kedykoľvek vyberiete akýkoľvek film či seriál a prehráte ho v 4K Ultra HD.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.