Reklama

Inteligentný menič napätia od SHARP-u nabije i elektromobil

Marek Šimunek

Téma ekológie už nie je len výstrelkom niekoľkých aktivistov, ale vážnou otázkou, ktorou sa musia zaoberať aj veľké spoločnosti. Znižovanie energetických nárokov, alternatívne zdroje energie a tiež opakované využívanie rovnakého zdroju energie prinútilo zamyslieť sa nad budúcim vývojom aj spoločnosť SHARP, ktorá pre svoj pripravovaný Eko-dom vyvinula nový inteligentný menič napätia schopný napájania bežnej domácnosti, ale aj dobíjania akumulátorov elektromobilov.

SHARP inteligentný menič napätia

Ekologické cítenie mnohých veľkých spoločností je cítiť takmer na každom rohu a popravde povedané postupne stúpa aj ekologické podvedomie populácie, čo dáva veľkým spoločnostiam priestor pre marketingovú realizáciu. Väčšina bežných zákazníkov si v dnešnej dobe radšej kúpi produkt označený ako ekologický, BIO alebo recyklovateľný. Ekológia sa tak stáva súčasťou našich každodenných životov. Spoločnosť SHARP sa rovnako ako iné známe spoločnosti zaoberá ekológiou svojich produktov a tiež alternatívnymi zdrojmi energie. Jej výskum zameraný na tri segmenty zahŕňajúce solárne články, akumulátory a domáce spotrebiče na jednosmerný prúd by mal v konečnom dôsledku vyústiť v Eko-dome, ktorý by mal v budúcnosti výraznou mierou prispieť k zníženiu emisií CO2, uchovávaním energie a znížením celkovej spotreby energie v domácnosti. Cieľom je pritom zabezpečiť dom dostatkom elektrickej energie najmä v nočných hodinách, kedy nie je možné získavať ďalšiu energiu zo solárnych panelov, čo prináša zo sebou množstvo úskalí ako je napríklad stabilná dodávka energie a regulácia jej nedostatku alebo naopak prebytku vzhľadom na dennú fázu alebo ročné obdobie.

SHARP Eko-dom Solar

Pre dosiahnutie stabilnej dodávky elektrickej energie vyvinula spoločnosť SHARP pre svoj projekt Eko-domu nový inteligentný menič napájania založený na technológii regulácie výkonu, ktorý by v budúcnosti vedel v spolupráci so solárnymi článkami a akumulátormi dlhodobo rovnomerne zásobovať domácnosť elektrickou energiou a pre vyvíjané domáce spotrebiče s jednosmerným prúdom je schopný takýto prúd vyrábať. Hádam každému z nás je jasné, že sa môžeme v nasledujúcich rokoch tešiť na masové rozšírenie elektromobilov a SHARP je už teraz prichystaný na túto možnosť. Nový inteligentný menič napájania bude totižto schopný využívať batérie elektromobilov pre uloženie energie získanej zo solárnych článkov, alebo naopak využívať energiu v batériách elektromobilu pre napájanie vašej domácnosti. Pri praktických pokusoch sa podarilo SHARP-u pomocou štandardného elektromobilu dodávať domácnosti prúd s výkonom 8 kW a na druhej strane nabíjací regulátor v inteligentnom meniči je schopný vygenerovať energiu 4 kWh, čo stačí na nabitie akumulátora elektromobilu v priebehu 30 minút. Spoločnosť SHARP sa vyjadrila, že bude naďalej pokračovať vo vývoji a testovaní inteligentného meniča napájania v záujme jeho najrýchlejšieho uvedenia do predaja. Nuž vyzerá to tak, že sa novej dobe elektrickej nevyhneme a je potešujúce, že aj veľké spoločnosti sa začínajú čím ďalej tým viac zaoberať podobnými riešeniami.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.