Inteligentné zvončeky Amazon Ring umožňujú polícii získať zábery bez povolenia

ZDROJ | Amazon

Spoločnosť Amazon má v USA na krku veľkú kauzu. Zábery z inteligentných zvončekov Amazon Ring môže získať polícia bez súdneho povolenia.

Amazon kúpil firmu Ring ešte minulý rok a spustil aplikáciu Neighbors, ktorá umožňovala zdieľať fotky a videá podozrivých aktivít z pred vašich dverí. Na verejnosť sa dostala informácia, že tieto dáta môžu byť zdieľané aj s miestnou políciou, čo vyvolalo obavy o bezpečnosť dát a súkromia.

Pozrite siAmazon Alexa už aj v mikrovlnke, nástenných hodinách a v aute

Do systému je zapojených 225 policajných oddelení po celých USA, ktoré si vyžiadali zábery od používateľov systému Ring. Na jednej strane užitočná funkcia, ktorá môže znížiť kriminalitu, na druhej strane policajné sledovanie bez potrebných povolení a zásah do súkromia.

Netýka sa to iba krádeže, ale zábery dokážu pomôcť aj pri prírodných katastrofách či pri požiaroch. Problémom tiež je, že aplikácia Neighbors sa dá takýmto spôsobom aj zneužiť. V aplikácii sa vytvára tzv. crime feed, čiže podobne ako na Facebooku či Instagrame, priestor, v ktorom sú zdieľané všetky podozrivé aktivity.

Stačí, aby v nej niekto zdieľal podozrivú aktivitu, ktorá v skutočnosti vôbec nemusí byť podozrivá. Napríklad, keď sa niekto prechádza po ulici a niečo hľadá, nemusí to znamenať, že chce niečo ukradnúť. Používateľ aplikácie však môže zverejniť video s tvárou a označiť aktivitu ako podozrivú, čo sa dá rozumieť ako zásah do súkromia.

Amazon navyše políciu školí v tom, ako získať zábery zo zvončekov Ring. Či už ide o predpripravené žiadosti používateľom, ale aj komunikáciu získaných záberov s verejnosťou. Zároveň v prípade, že používateľ nebude chcieť vydať zábery polícii, tá môže kontaktovať priamo spoločnosť Amazon, ktorá môže polícii zábery vydať. Amazon Ring ale nedáva polícii možnosť priamo pristupovať do jednotlivých kamier. Spoločnosť vraj posiela používateľom žiadosti o schválenie zdieľania obsahu v prípade, že sa vyšetruje nejaký prípad z oblasti.

V niektorých krajinách ako Veľká Británia či Čína sa vo veľkom používajú bezpečnostné kamery na sledovanie obyvateľov a prevenciu voči kriminalite. V Číne napríklad využívajú aj rozpoznávanie tváre na odhaľovanie rôznych kriminálnych živlov, no zároveň na sledovanie tých, ktorí bojujú proti režimu alebo protestujú. V Číne navyše zavádzajú kritizovaný kreditový systém pre každého obyvateľa, ktorý bude fungovať aj vďaka spomínaným kamerám.

Pozrite siNetatmo má domáci zvonček s kamerou pre Apple HomeKit

Otázne je, kde je hranica medzi právom na súkromie a právom polície na sledovanie. Hranica medzi súkromným a verejným sa neustále stenčuje a to aj kvôli novým technológiám.

Ďalším problematickým bodom je, že v niektorých krajinách kamerový záznam nemôže byť použitý ako dôkazový materiál. Príkladom je Taliansko, kde síce v aute môžete mať palubovú kameru, no pri nehode alebo krádeži nemôže byť záznam použitý ako dôkaz. V Rakúsku práve kvôli osobným údajom nemôže byť použitá ani kamera v aute.

V Česku sa zasa odohral prípad, kedy novinár, ktorý si chránil dom kamerovým systémom a okradli ho, bol nakoniec potrestaný Úradom na ochranu osobných údajov ČR za neoprávnené zhromažďovanie osobných údajov a páchateľov oslobodili.

ZDROJ | Amazon

Pozrite siTrueCam M5 WiFi – spoľahlivá kamera do auta, ktorá bude mať o všetkom prehľad

Na Slovensku musí byť monitorovaný priestor zreteľne označený ako monitorovaný. Označenie monitorovaného priestoru sa nevyžaduje, ak tak ustanovuje osobitný zákon. Vyhotovený záznam možno využiť len na účely trestného konania alebo konania o priestupkoch, ak osobitný zákon neustanovuje inak. Toto tiež znamená, že vlastník záznamu nemôže poskytnúť zábery nikomu, iba orgánom činným v trestnom konaní.

V prípade, že si napríklad na dome nainštalujete kamerové zariadenie, musíte to urobiť tak, aby nezasahovalo zorným polom na pozemok suseda, ktorý si v takom prípade môže uplatniť právo na ochranu súkromia. Zákon u nás hovorí jasne – napriek získaným záberom by majiteľ kamerového záznamu nemal zverejňovať video na verejnosti a už vôbec nie na sociálnych sieťach. Uvidíme, ako na obvinenia bude reagovať Amazon a firma Ring, keďže sa týkajú USA, kde sú zákony odlišné.

Aký máte názor na problém vy? Mala by mať polícia prístup k súkromným kamerovým záznamom (v tomto prípade inteligentným zvončekom) bez súdneho príkazu alebo kvôli ochrane súkromia nie? Podeľte sa s nami s názorom v komentároch.

ZdrojCNBC,Vice,Gizmodo,Najpravo

Komentáre k článku