Inteligentné etikety Xerox budú bičom na falšovateľov

Boli časy, keď sme sa nazdávali, že holografické nálepky sú dokonalou zárukou proti šíreniu falošných produktov. Nuž, nedajú sa síce replikovať priamo na kopírke, to však neznamená, že vynaliezaví podvodníci ich nevedia vyrobiť vôbec.

xerox-etikety1

Xerox teraz verí, že má oveľa lepšie riešenie. Nový typ tlačiteľných elektronických etikiet so zabudovanou šifrovanou pamäťou má znamenať revolúciu v označovaní výrobkov, prípadne aj zásielok.

Štítok Xerox Printed Memory obsahuje síce len 36 bitov prepisovateľnej pamäte, do tej však možno uložiť až 68 miliárd informačných dát. Štítky tak môžu obsahovať nielen jedinečné identifikátory, ako sú sériové čísla, ale aj informácie o dávkovaní liekov a o zaobchádzaní s výrobkom počas prepravy. Údaje na štítku možno dekódovať pomocou jednoduchej bezdrôtovej čítačky pripojenej k smartfónu a to aj off-line.

Pozrite siMobilný skener Xerox s okamžitým bezdrôtovým prenosom do smartfónu

Pre zvlášť citlivé aplikácie má Xerox aj zdokonalenú verziu inteligentných etikiet. Tlačené pamäte s kryptografickým zabezpečením (Xerox Printed Memory with Cryptographic Security) obsahujú unikátny tlačený kód, akúsi obdobu QR kódu, ktorý je však zašifrovaný. Tento kód môžu prečítať len autorizované osoby vybavené čítačkou s bezpečnostnou aplikáciou v smartfóne.

Kombinácia tlačenej pamäte so zašifrovaným tlačeným kódom vytvára jedno z najlepšie zabezpečených riešení proti falšovaniu na trhu. Je ideálne pre použitie v širokom spektre aplikácií – od sledovania trasy zásielok, cez zabezpečenie farmaceutických produktov, po ochranu daňových a colných dokumentov, kolkov a pod. Funkciu kryptografického zabezpečenia vyvinula dcérska firma Xeroxu PARC.

xerox-etikety2

Tradičné metódy ochrany proti falšovaniu, ako neviditeľný atrament, hologramy a RFID visačky možno kopírovať a často nie sú najlacnejšie. Naproti tomu tlačené pamäte s kryptografickým zabezpečením od Xeroxu ponúkajú značkovým výrobcom nenákladné a ťažko sfalšovateľné riešenie.

Licenciu na technológiu proprietárnej tlače pamätí získal Xerox v decembri 2014 od nórskej spoločnosti Thin Film Electronics ASA a zároveň s Nórmi spolupracuje na ďalšom vývoji inteligentných etikiet, ktoré bude vyrábať spoločnosť PARC. Tlačené pamäte chce Xerox prezentovať na nadchádzajúcej konferencii a veľtrhu obalových materiálov pre farmaceutický priemysel Pharma Expo 28.-30. septembra v americkom Las Vegas.

ZdrojXerox

Komentáre k článku