Reklama

Inteligentná videoanalýza od Bosch presahuje hranice bezpečnosti

Zdroj | bosch
Juraj Recký
Zdroj | bosch
Zdroj | bosch

Rozpoznáva viac druhov objektov, nemá problém s takmer akýmkoľvek pohybom, vie sa učiť a zaznamenané dáta ďaleko presahujú nevyhnutné informácie pre bezpečnosť. Riešenie od Bosch je závanom z budúcnosti.

Bosch na slovenskej akcii FIRE-EVAC prezentoval inteligentné IP kamery podporované inteligentnou video analýzou. Hovoril o nich zástupca spoločnosti Jiři Krejčír.

Inteligent Video Analytics, IVA, vyvinuli v Bosch computer vision research lab, ktorý počíta viac ako 80 vývojárov. Riešenie sa používa v asistenčných a informačných systémoch pre vodičov alebo v sledovacích kamerových systémoch.

Bosch inteligentné riešenie sa dá pridať do ktorejkoľvek časti bezpečnostného reťazca. Teda do cloudu, na server, ale priamo do bezpečnostného zariadenia, teda kamery.

Nech sa rozhodnete IVA umiestniť kamkoľvek, vždy sú dáta skúmané priamo zo zdroja, neprichádza k strate kvality obrazu v dôsledku kompresie a systém dokáže vyhodnotiť a prenášať len relevantné dáta.

Pozrite si

Daimler a Bosch chystajú autonómne taxi v Kalifornii. Spustia lavínu?

Inteligentná videoanalýza priamo v kamere je možná vďaka pridanému chipu, ktorý spracováva požadované metadáta. Proces prebieha tak, že v kamere je na jednej vrstve obraz na druhej sú požadované metadáta. Tieto dve vrstvy spolupracujú v reálnom čase, teda priamo z kamery už dostanete hotové informácie.

Výhody inteligentného bezpečnostného riešenia sú najmä v tom, že vám poskytnú veľmi presnú predstavu o vzdialenosti objektu od kamery a to aj v prípade extrémov, ako sú roztrasený obraz, husté sneženie, hmla alebo viacero objektov v sledovanej scéne.

Pozrite si

Bosch spustil v Nemecku zdieľanie elektrických dodávok

Štandardne sú kamery schopné detekčnej vzdialenosti približne v rozsahu vzdialenosti 65 metrov. Kde presne sa toto rozpätie nachádza záleží podľa druhu kamery a jej umiestnenia. Vo všeobecnosti sa však udáva príklad, že rozpätie začína vo vzdialenosti 15 metrov od kamery a končí na 80 metroch. S použitím Inteligentnej Video Analýzy od Bosch sa rozpätie rozširuje na 119 metrov a začína už 6 metrov od kamery a končí až na 184 metroch. Vzdialenosti sú prísne viazané na druh a umiestnenie kamery, teda sa môžu výrazne líšiť.

IVA Bosch dokáže rozpoznať viac ako 14 podmienok, za ktorých vie pracovať. Rozpoznáva pohyb po priamke aj v priestore. V ňom dokáže rozpoznať pohyb akýmkoľvek smerom a tiež jeho zmenu. Poradí si s neživými predmetmi a to tak, že vie rozoznať, či už bol predmet v scéne a niekto ho odniesol alebo je predmet v scéne nový. Rovnako zvládne sledovať konkrétny objekt v množine objektov a to v prípadoch, že sa objekty pohybujú všetky jedným smerom alebo sa sledovaný objekt pohybuje v protismere. IVA dokáže sledovať až 8 týchto podmienok súčasne.

Pozrite si

Bosch Kiox – odolný počítač pre váš elektrobicykel

V základnej klasifikácii inteligentného sledovania sa počíta so štyrmi druhmi objektov. Človekom, motocyklom, respektíve bicyklom, osobným a nákladným automobilom. V jednej scéne dokáže systém filtrovať až päť objektov.

Zaujímavou funkciou je správa scén, kedy viete IVA naučiť vynechať konkrétny objekt zo sledovania. Napríklad, ak máte v scéne strom, ktorého konáre sa vo vetre rozhýbu, IVA ich vie ignorovať a nespustí nahrávanie, respektíve alarm. Takto sa dajú ignorovať aj smetné koše, ktoré sú pravidelne vynášané.

V prípade spätného vyhľadávania poplachov máte k dispozícii prehľadný zoznam. Vyhľadávanie prebieha okrem klasického času a dátumu aj podľa zaznamenaných metadát. Kľúčovým slovom na vyhľadávanie môže byť osoba alebo nákladné auto.

Bosch chráni nie len priestor, ale aj samotné informácie. IVA funguje len na zabezpečenom pripojení do siete, je potrebné pri inštalácii nastaviť prístupové heslá, tiež vám systém nedovolí dokončiť inštaláciu v prípade nezabezpečených portov. Zároveň nie je možná nezabezpečená vzdialená komunikácia, IVA nemôže spolupracovať so softvérom tretej strany a aktualizácia firmwéru je možná len pomocou firmwérov podpísaných spoločnosťou Bosch.

Ak IVA inštalujete priamo do kamery, ochrana zaznamenaných informácií je pomocou hardvérového kľúča Trusted Platform Module, do ktorého sa bez potrebných schválení nedostanete.

Jasnou demonštráciou inteligencie bezpečnostnej analýzy je funkcia Scene-specific Object Detection (SOD). Ide o interaktívne učenie detektorov. IVA ukážete čo chcete aby sledovala, a to tak, že systému ukážete správne aj nesprávne detekcie. Systém, respektíve priamo kamera, z príkladov získa potrebné metadáta a dokáže v konkrétnej scéne reagovať len na vybrané objekty. Tie môžu na scénu ľubovolne prichádzať alebo z nej odchádzať. Kamera sa vždy aktivuje, ak je objekt v scéne.

SOD dokáže monitorovať dopravu, riadenie križovatiek, vie automaticky identifikovať nehodu, tiež sa dá využiť na systém inteligentného parkovania. V prípade sledovania osôb dokáže SOD zrátať počet ľudí v dave alebo rozpoznať rad pred obchodom či na letisku. Pre sklady je tu tiež detekcia magic wall. SOD naviac ponúka celú paletu informácií nad rámec bezpečnosti.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.