Reklama

Intel zaútočí svojim procesorom Atom Z670 na tablety

Drahomír Piok

Intel včera konečne oficiálne predstavil najnovší rad procesorov Intel Atom. Ich typové označenie Z670 vám možno nič nehovorí, no skôr ich môžete poznať pod kódovým názvom Oak Trail. Viac ako 30 partnerom je už nový inovatívny čip dostupný a v priebehu mája sa môžeme tešiť na nové, tichšie, výkonnejšie a baterku šetriace notebooky, netbooky a tablety.

Intel Atom Z670

Nové Atomy Z670 vylepšujú výkon tak, že nové riešenia produktovej radu Oak Trail sa v najbližších troch rokoch dostanú ďalej a rýchlejšie než Moorov zákon určuje. Nová platforma umožňuje rýchlejšie prezeranie internetu, plynulejší beh aplikácií, efektívnejší multitasking, a to vo viacerých operačných systémoch. Na zoznam podporovaných platforiem sa dostali rôzne systémy. Od OS Google Chrome, Android cez MeeGo až po Windows. Samozrejmosťou je tak Adobe Flash, prehrávanie Full HD videa alebo podpora HDMI konektora, USB eSATA a iných. Tvrdenie Intelu, že životnosť batérií a jej výdrž by mala byť dosiahnutá bez obmedzenia vo výkone, by som bral skôr s rezervou.

Intel Atom Z670

Nové procesory budú menšie, vyrábané 45 nm technológiou a taktované na frekvencie 1,2 GHz až 1,5 GHz s 512 KB cache. Procesory sú s jedným fyzickým jadrom a podporujú Hyper-Threading (dve virtuálne jadrá). Taktiež sú osadené integrovanou grafickou kartou Intel GMA 600. Intel Z670 je v tomto prípade dokonca o 60 % menší ako jeho predchádzajúca generácia. Tepelný výkon dosahuje 3,75 W (TDP). Spotreba procesoru sa má pohybovať v rozmedzí 1 W. Šetrnejšie môže byť aj chladenie, ktoré nebude potrebovať tak veľké ventilátory ako v minulosti. Tablety si budú stačiť, samozrejme, aj s pasívnym chladením. Najväčším konkurentom nových Atomov je určite Tegra 2 od Nvidie. Ju už napríklad môžeme nájsť, okrem notebookov, aj v moderných smartfónoch ako LG Optimus 2X, kde Z670 zatiaľ podľa dostupných informácií nemieri.

Intel Atom Z670

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.