Reklama

Intel predstavil 29 nových Core i procesorov!

Števo Porubský

Druhá generácia Intel Core i3, i5 a i7 procesorov je na svete. Včera to oznámil gigant, ktorý sa netají tým, že chce byť neustále svetovou jednotkou. Rodina Core i procesorov sa v najbližšej dobe rozrastie o 29 nových CPU, ktoré prinášajú niekoľko zásadných noviniek.

 Intel Core i procesory 2011

Intel pred rokom predstavil rodinu Core i procesorov, ktoré nahradili dovtedajšie klasické Core procesory. Druhá generácia Core i procesorov od amerického Intelu je postavená na 32 nm architektúre. Výrobca okrem dostatočného (i3) až špičkového (i7) výkonu do malého čipu dokázal vmestiť aj ovládač pamäte a novú integrovanú grafickú jednotku HD 2000 a HD 30000. Práve grafika by mala byť pýchou nových procesorov, ktoré ponúknu niekoľko nových služieb, medzi ktoré sa radí aj Intel Insider.

 Intel Core i procesory 2011

Obe spomínané integrované karty by mali ponúknuť až 2x väčší výkon ako súčasná GMA 4500. Prekvapením hlavne pre vás, ktorí robíte často s videom je nová funkcia Intel Quick Sync Video, ktorá sľubuje vďaka hardvérovej akcelerácii až 17x vyššiu rýchlosť pri dekódovaní videa ako pri starších verziách integrovaných grafík. Rovnako s videom, no 3D súvisí aj Intel InTru 3D / Clear Video HD funkcionalita. Tá zas sľubuje bezproblémový chod 3D videa cez HDMI 1.4 rozhranie. Poslednou zásadnou novinkou z oblasti videa je podpora WiDi 2.0, technológie na bezdrôtový prenos Full HD obsahu aj pre službu Intel Insider. Tú Intel pripravil v spolupráci s hollywoodskymi štúdiami. Otázne je, či sa objaví aj na Slovensku, resp. celosvetovo.

 Intel Core i procesory 2011

Ďalšou novinkou je vylepšené funkcie Turbo Boost a Hyper-threading, ktoré by mali dokázať dočasne zvýšiť výkon procesora o 60% pri quad-core typoch. Rodina Intel Core i3, i5 a i7 procesorov bude samozrejme v ponuke aj pre mobilné i pre desktopové platformy. Začínať budú opäť na dvoch jadrách u Core i3 čipov a vrchol bude 4-jadorvý Core i7. Intel sľubuje, že všetky typy procesorov budú rýchlejšie a energeticky menej náročné – od 35 W do 65 W. V predaji, resp. ponuke pre výrobcov sa objaví najskôr rad Core i7, nižšie rady budú prichádzať postupne do februára. ULV procesory sa podľa road mapy objavia až niekedy v druhej polovici roka. Na výstave CES 2011 sa teda môžeme tešiť aj na špičkové zostavy všetkých známych výrobcov. A taktovacie frekvencie? Tie výrobca zatiaľ neprezradil, rovnako ako ani bližšie informácie, ceny a presnejšiu dostupnosť čipov. Necháme sa teda prekvapiť.

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.