Reklama

Intel predstavil 10. generáciu desktopových procesorov s označením Comet Lake

Zdroj | Intel
Stanislav Vinc
Zdroj | Intel
Zdroj | Intel

Intel roztrhol vrece s 10. generáciou desktopových procesorov Intel Core s kódovým označením Comet Lake a do sveta vypúšťa celkovo 32 rôznych modelov a variácií procesorov Intel Celeron, Core i3, Core i5, Core i7 a Core i9. Vďaka širokej ponuke zapadnú do každej zostavy od bežných kancelárskych počítačov, až po herné skladačky.

Vlajkovou loďou novej generácie procesorov je model Intel Core i9-10900K, ktorý môže vďaka jeho 10 jadrám, 20 vláknam a rýchlosti pamäte DDR4-2933 vyhlásiť Intel za najrýchlejší herný procesor na trhu. V základe pracuje na frekvencii 3,7 GHz a v režime Turbo Boost Max 3.0 až na frekvencii 5,2 GHz.

Zdroj | Intel

V porovnaní s predchádzajúcim modelom ponúkne nový vlajkový model o 12 % rýchlejšie vykresľovanie obrazu pri editovaní videa, resp. až o 18 % pri strihu 4K UHD videa. Pri všeobecnom vyťažení systémom a štandardnými aplikáciami má ísť až o 31 % zrýchlenie, zatiaľ čo v hre PUBG si zvláda procesor udržať snímkovanie na úrovni 187 snímok za sekundu pri súbežnom streamovaní a nahrávaní obrazu. Na reálne testy si budeme musieť ešte chvíľu počkať.

Zdroj | Intel

Nové modely majú zatiaľ stanovené ceny iba pre veľkých odberateľov. Model Intel Core i9-10900K tak napríklad začína na cene 488 dolárov, no vo voľnom predaji na spotrebiteľskom trhu môže táto cena stúpnuť aj o sto dolárov.

Zdroj | Intel

Dôležitou novinkou je integrácia technológie Hyperthreading pre multiprocesové operácie do všetkých procesorov od modelovej série Core i3. V tejto najnižšej Core sérii však bude bohužiaľ chýbať model „K“ s odomknutým taktovaním, pričom jej silnou stránkou pri veľkoobchodnej cene od 130 dolárov nebude v porovnaní s procesormi AMD ani cenová dostupnosť.

Zdroj | Intel

Vyššou konkurencieschopnosťou pôsobí séria Core i7, ktorá stavia na ôsmych jadrách so základným taktom 2,9-3,8 GHz so zvýšením na 4,8 resp. 5,1 GHz. V dizajne majú procesory tejto série blízko k sérii Core i9, no v cenovej hladine sa budú pohybovať zhruba o 100 dolárov nižšie.

Zdroj | Intel

Intel v tejto generácii zachoval aj tradičné označovanie modelov rôznymi písmenami na konci ich názvov. Okrem spomínaného písmena „K“, ktoré označuje procesory s odomknutým taktovaním, sú súčasťou novej generácie aj procesory „F“, ktorým chýba integrovaná grafická jednotka a procesory „T“, ktoré sú stavané na nižší odber energie.

Zdroj | Intel

Dôležitým parametrom pri T-modeloch je fakt, že hoci ich základná frekvencia je vzhľadom na fungovanie s nižším odberom prirodzene nižšia, pre režim Turbo Boost toto obmedzenie neplatí. Procesor Intel Core i9-10900T so základnou frekvenciou 1,9 GHz tak môže dočasne prekročiť svoju energetickú latku a v režime All Core Turbo dosiahnuť frekvenciu 3,7 GHz.

Pozrite si

Lenovo začalo predávať kultovú klávesnicu z ThinkPadu ako externý model

Súčasťou desktopových procesorov Intel Core 10. generácie bude už aj modem Intel Wi-Fi 6 AX201 s podporou štandardu Wi-Fi 6 (Gig+), ako aj Intel Ethernet Connector I225 pre káblové pripojenie s maximálnou prenosovou rýchlosťou 2,5 Gb/s. Keďže však využívajú novú päticu LGA 1200, osadené budú môcť byť iba do základných dosiek série 400.

Nové procesory by mali doraziť do predaja niekedy v priebehu mája, no presné dátumy vydania jednotlivých modelov a ani ich oficiálne ceny pre náš trh v tejto chvíli nepoznáme.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.