Reklama

Intel Atom: Vyšší výkon a zároveň nižšia energetická náročnosť je realitou!

Marek Šimunek

Pri slovnom spojení výkonný procesor v smartfóne takmer každého napadne súčasná jednotka na trhu, procesor Qualcomm Snapdragon s taktom až 1 GHz. Nájdeme ho vo výkonných smartfónoch ako HTC HD2 alebo Google Nexus One. Ostatní výrobcovia však nespia na vavrínoch a tak mu rastie pomerne silná konkurencia v novej platforme Intel Atom.

Intel Atom

Prvé správy o novej platforme z dielne Intelu sa spájajú ešte s jej pracovným názvom „Moorestown“. Minulý týždeň však spoločnosť bližšie predstavila toto najnovšie dielo pod starým označením Intel Atom, do ktorého patria aj nové procesory Z6xx Series. Tento technologický balíček sa vyznačuje energeticky úspornou architektúrou a vysokým výkonom. Vďaka novým procesorom, ktoré sa objavia v množstve počítačových zariadení ako high-end smartfóny alebo tablety je podľa Intelu možné na štandardnú batériu o kapacite 1 550 mAh dosiahnuť naozaj vynikajúce hodnoty výdrže. Procesory Z6xx tak umožnia zariadeniam vydržať v stand-by režime viac ako 10 dní, prípadne 48 hodín prehrávania hudby, alebo 6 hodín hovoru a 4 až 5 hodín prehrávania videa alebo prezerania internetového obsahu. Štatisticky vyjadrené spoločnosť Intel dosiahla až 50-násobnú úsporu energie v stand-by režime, 20 x menšiu spotrebu pri prehrávaní hudby a až 3 x menšiu spotrebu energie pri prehrávaní videa.

Intel Atom

Platforma Intel Atom pritom podporuje všetky najnovšie technológie ako Wi-Fi, rýchle dáta HSPA alebo WiMAX. Nové procesory s taktom až 1,5 GHz pre smartfóny a 1,9 GHz pre tablety by sa v zariadeniach mali objaviť už v priebehu tohto roka. Hodnoty, ktoré sme donedávna videli iba v netbookoch, tak budú čoskoro dostupné aj v ultra prenosných zariadeniach ako high-end smartfóny alebo tablety. Výkonný procesor vyrobený 45nm technológiou obsahuje 140 miliónov tranzistorov. Intel Atom pre nás ako užívateľov prinesie podporu 3D grafiky, prehrávanie Full HD videa a možnosť natáčania HD videa. Nové procesory s platformou Intel Atom by sa mali čoskoro objaviť v Android smartfónoch a zariadeniach s operačným systémom MeeGo a Moblin. Intel pre nás chystá výkonnú multimediálnu budúcnosť a čoskoro sa vďaka nim dočkáme aj podstatne vyššej výdrže našich mobilných miláčikov na jedno nabitie.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.