Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ingenuity skúma zákutia Marsu, do ktorých sa už Perseverance nedostane

Ingenuity skúma zákutia Marsu, do ktorých sa už Perseverance nedostane
Zdroj | NASA
Stanislav Vinc
Ingenuity skúma zákutia Marsu, do ktorých sa už Perseverance nedostane
Zdroj | NASA
Zdroj | NASA

Pôvodne malo ísť iba o zopár testovacích letov, no marťanská helikoptéra Ingenuity sa osvedčila natoľko, že dnes absolvuje na Marse aj samostatné misie pokrývajúce miesta, na ktoré sa už rover Perseverance nedostane.

Už len samotný autonómny let ľudského stroja na inej planéte je úžasným úspechom, čo však nebráni NASA v posúvaní svojich nárokov. Marťanská helikoptéra Ingenuity tak prekonáva jeden rekord za druhým a tento týždeň absolvovala svoj doteraz najdlhší a zároveň aj najnebezpečnejší let na Marse.

Operačné stredisko sledovalo v pondelok metriky helikoptéry so zatajeným dychom. Ingenuity totiž prikázali vybrať sa do komplikovaného terénu silne erodovaného krátera v oblasti zvanej Séítah, do ktorej by sa už rover Perseverance „po vlastných“ nedostal.

Zdroj | NASA

Aj keď to v súvislosti s lietajúcim strojom neznie veľmi logicky, let ponad nerovný povrch bol pre Ingenuity naozaj tvrdým orieškom. S takýmto terénom totiž nepočíta navigačný systém helikoptéry, ktorý z dôvodu efektivity výpočtov v reálnom čase interpretuje každý povrch pod sebou ako rovnú plochu bez ohľadu na to, či letí ponad kamene, kopce alebo kráter.

Pozrite si

Jún v kozmonautike: Venuša v plánoch, Mars v realite

Technici NASA preto najprv let s poradovým číslom 9 absolvovali v simulátore na Zemi. Skúšobný let im umožnil zistiť, že ak helikoptére umelo znížia letovú rýchlosť, navigačný systém bude schopný vykompenzovať prípadné chyby vo výpočte dráhy letu, ktorú mu spôsobí nerovný terén.

Celý let napokon trval (pre Ingenuity) rekordné 2 minúty a 46 sekúnd, počas ktorých stroj preletel zhruba 625 metrov. Aktuálnu polohu Ingenuity a Perseverance môžete vidieť naživo aj na webovej stránke NASA.

Zdroj