Reklama

Ingenuity na Marse nasnímal úžasné fotky pristávacieho modulu Perseverance

Juraj Procházka

Odkaz pre konšpirátorov je jasný: Nie je to zinscenované v štúdiu! Počas svojho najnovšieho letu z 19. apríla odfotografoval 1,8 kilogramový marsovský vrtuľníček Ingenuity padák a kryt, ktoré pomohli roveru Perseverance (a tým pádom aj jemu samotnému, keďže sa ukrýval v jeho útrobách) pristáť v kráteri Jezero na Marse. Stalo sa tak vlani, 18. februára 2021 a dnes máme nové zábery z miesta pristátia.

Pozrite si

Perseverance je na Marse. Veľký úspech NASA!

Nešlo o náhodné snímky z potuliek po Marse. Tím Ingenuity bol požiadaný, aby sa pokúsil zobraziť pristávacie zariadenie Perseverance na pomoc spoločnému projektu NASA a ESA, ktorého cieľom je doprava vzoriek z Marsu, ktoré Perseverance zhromažďuje, na Zem. Misia Mars Sample Return sa uskutoční možno už v roku 2033.

Zdroj | NASA/JPL-Caltech

„Perseverance mala najlepšie zdokumentované pristátie na Marse v histórii, pričom kamery ukazovali všetko od nafukovania padákov až po pristátie,“ povedal Ian Clark z NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL), bývalý systémový inžinier Perseverance, ktorý teraz vedie projekt Mars Sample Return.

„Snímky Ingenuity však ponúkajú iný pohľad,“ dodal Clark. „Ak buď potvrdia, že naše systémy fungovali tak, ako si myslíme, že mali fungovať, alebo poskytnú čo i len jeden dátový súbor inžinierskych informácií, ktoré môžeme použiť na plánovanie návratu vzoriek z Marsu, bude to úžasné. A ak nie, stále ide o fenomenálne a inšpirujúce zábery.“

Zdroj | NASA/JPL-Caltech

Počas 159-sekundového letu 19. apríla urobil Ingenuity 10 fotografií krytu a padáka z rôznych perspektív. Vrtuľník pri tejto misii preletel celkovo 360 metrov vo výške 8 m. Tento let Ingenuity bol jeho 26. letom na Červenej planéte a uskutočnil sa v deň prvého výročia historicky prvého marťanského letu.

Pozrite si

Ingenuity skúma zákutia Marsu, do ktorých sa už Perseverance nedostane

Kužeľovitý kryt pomohol Perseverance – s Ingenuity v útrobách – prežiť cestu zo Zeme na Mars, aj dramatické pristávanie atmosférou Marsu. Nadzvukový padák so šírkou 21,5 metra bol najväčší, aký kedy bol na Marse nasadený. Významne to spomalilo zostup roveru, aby mohol byť nakoniec spustený na dno krátera Jezero na lanách špeciálnym žeriavom sondy, tak ako sa to úspešne podarilo už s roverom Curiosity.

Zdroj | NASA/JPL-Caltech

Ingenuity je technologický demonštrátor, pôvodne plánovaný na 5 letov, ktorý mal ukázať, že letecký prieskum na Marse je možný. Rotorový lietajúci stroj teraz operuje na rozšírenej misii, posúva hranice letov na Červenej planéte a slúži ako prieskumník pre Perseverance, ktorá hľadá stopy dávneho života a zbiera vzorky hornín.

Najnovšie zábery by mohli pomôcť NASA a Európskej vesmírnej agentúre ESA v príprave projektu Mars Sample Return na dopravu vzoriek Marsu na Zem.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.