Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

India chce zvýšiť počet elektrických taxíkov, aby znížila znečistenie ovzdušia

India chce zvýšiť počet elektrických taxíkov, aby znížila znečistenie ovzdušia
Zdroj | Uber
Michal Spiegel
India chce zvýšiť počet elektrických taxíkov, aby znížila znečistenie ovzdušia
Zdroj | Uber
Zdroj | Uber

India nie je zrovna ekologickou krajinou, no ako najnovší cieľ si dala do roku 2026 pretransformovať 40 % taxíkov na elektrické autá. Chce tak znížiť znečistenie ovzdušia a dosiahnuť cieľ, ktorý krajina má ako člen Parížskej klimatickej dohody.

Ide o služby firiem zdieľania automobilov ako Uber a Ola, ktoré majú obrovský počet vozidiel. Do roku 2021 by sa tak mal podariť cieľ 2,5 %, do roku 2022 5 %, do roku 2023 10 % a do roku 2026 40 %.

Zdroj | Reuters
Pozrite si

India vypravila prvý solárny vlak

Problém konverzie na elektrický pohon nespočíva iba v chýbajúcej infraštruktúre, ale aj vo vysokých cenách vozidiel. Panuje však názor, že cena elektromobilov sa bude postupne znižovať vďaka znižovaniu nákladov na výrobu drahých batérií.

Aby India cieľ dosiahla, bude musieť šoférov a firmy podporiť v podobe štátnej pomoci. Kľúčovú rolu zohrá aj Čína, ktorá do elektromobilov investuje obrovské zdroje. Práve susedná krajina Indie môže ponúknuť krajine lacnejšie riešenia než ponúka západná konkurencia.

V oboch krajinách predaj elektromobilov prudko rastie, aj keď stále ide o malú časť z celkového počtu bežných dieselových áut.

Zdroj | Reuters
Pozrite si

Čína chce mať do roku 2025 na orbite solárnu elektráreň

Od roku 2026 sa tiež v Indii počíta s tým, že každé nové auto, ktoré má byť predané na komerčné účely, by malo byť elektrické. Od roku 2023 by takto mali byť predávané aj motorky, ktoré sú určené na komerčné účely.

Viaceré krajiny majú plány na postupný prechod z bežných dieselových áut na elektrické. Dôležité je, aby táto konverzia prebehla čo najrýchlejšie, keďže klimatické zmeny dosahujú kritickú úroveň a sú to hlavne krajiny ako India, Čína, Rusko a USA, ktoré sú najväčšími znečisťovateľmi ovzdušia. Preto je dôležité, aby práve tieto krajiny prijali zmeny v najbližších rokoch.

Zdroj