Reklama

IMAX prichádza už aj do notebookov, prvou lastovičkou je HP Envy x360

Zdroj | HP
Stanislav Vinc
Zdroj | HP
Zdroj | HP

Do kín z času na čas dorazia filmy, pri ktorých sa skutočne oplatí priplatiť si za IMAX sálu a užiť si ich tak s na väčšom plátne s lepším obrazom i ozvučením. Už niekoľko rokov však IMAX existuje aj domácnostiach.

Certifikácia IMAX Enhanced doposiaľ využívaná najmä televízormi, projektormi, reproduktormi a soundbarmi, po prvý krát vďaka HP prichádza už aj do počítačov.

Novinka HP Envy x360 ako prvý počítač na svete spĺňa nový typ certifikácie IMAX Enhanced certified PC, pri ktorej IMAX zjavne poľavil na požiadavkách. Pôvodná certifikácia IMAX Enhanced si totiž vyžaduje napr. natívnu podporu pomeru strán 1:90:1, ale hlavne schopnosť zobraziť obsah v 4K UHD rozlíšení s HDR.

Obsah pokračuje pod reklamou

HP Envy x360 je však vybavený 15″ obrazovkou, ktorá ponúka iba Full HD rozlíšenie. Pozitívnou správou ale je, že ide o OLED panel a notebooku nechýba ani ďalšia z požiadaviek – podpora priestorového ozvučenia s certifikáciou DTS:X. O audio stránku sa tu už tradične opäť postará spoločnosť Bang & Olufsen.

Zdroj | HP

Obsah vo formáte IMAX Enhanced bude možné na notebooku spočiatku sledovať iba prostredníctvom streamovacej služby Disney+, ktorá tento formát ponúka pri vybraných filmoch. Na televízoroch či projektoroch je IMAX obsah dostupný ešte aj v službách BRAVIA CORE, Tencent a iQiyi. Netflix, HBO Max či SkyShowtime sa zatiaľ k tomuto formátu nehlásia.

HP Envy x360 môže byť okrem toho vybavený 13. generáciou procesorov Intel Core , konkrétne modelmi Core i5-1335U alebo Core i7-1355U, 8-16 GB pamäťou RAM a maximálne 1 TB interným úložiskom. K dispozícii budú aj konfigurácie s dedikovanou grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 3050.

Tento hardvér bude chladiť nová zostava vetrákov s o 58 % vyšším počtom lopatiek, ktoré sú navyše o 25 % tenšie ako doposiaľ, čo sa podpíše o 9 % zlepšenie prietoku vzduchu. V ponuke portov napokon nájdeme USB-C, 2x USB-A, čítačka microSD kariet a priestor pre dotykové pero HP Tilt Pen.

Zdroj | HP

HP malo pri nových notebookoch z rodiny Envy tento rok zapracovať aj na kvalite webkamier. Model Envy x360 15,6″ tak dostal do výbavy 5 Mpx webkameru s potláčaním šumu a infračerveným senzorom pre odomykanie systému skenom tváre aj v úplnej tme. Keď ju nebudete používať, fyzickou záslepkou ju jednoducho môžete zakryť a zaručene si tak ochrániť súkromie.

Okrem filmovo zameraného modelu Envy x360 s 15,6″ displejom HP uvádza na trh aj 14″ variant bez IMAX certifikácie a väčší model Envy 17,3″, pri ktorom už výrobca ponúka aj variant s 4K UHD rozlíšením a výkonnejšími procesormi Core i5-13500H a Core i7-13700H.

Ceny a dátumy vydania nových modelov zatiaľ nepoznáme. Týchto informácií sa pravdepodobne dočkáme až neskôr pri potvrdení príchodu nových modelov aj na slovenský trh.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.