Reklama

IKEA zdokonalila svoju smart domácnosť. Má to však háčik

Zdroj | Ikea
Richard Pliešovský
Zdroj | Ikea
Zdroj | Ikea

IKEA už pár rokov ponúka nielen zariadenia a doplnky pre domácnosť, ale aj výbavu pre smart home. Po týždňoch dohadov a leakov spoločnosť ukázala, ako uľahčí používanie inteligentných spotrebičov.

Tešiť sa môžete na nový hub Dirigera a úplne novú aplikáciu Ikea Home Smart. Pre vás ako používateľov je dôležité, že budú podporovať nový štandard Matter. Vďaka nemu si budete môcť z jedného miesta ovládať svoje smart zariadenia bez ohľadu na to, či podporujú platformy od Apple, Google, Samusngu a ďalších výrobcov.

Potešujúcou správou je, že nové centrum Dirigera funguje oveľa spoľahlivejšie a intuitívnejšie ako súčasné, nechválne známe Trådfri. „S Dirigera a novou aplikáciou sme sa zamerali na posilnenie a zjednodušenie procesu pripájania nových inteligentných produktov k inteligentnej domácnosti,“ povedala pre portál The Verge Rebecca Töreman.

Pozrite si

Bezdrôtovú nabíjačku od IKEA si už zabudujtete do nábytku

Dirigera po švédsky znamená dirigovať. IKEA ho tiež nazýva „rozbočovač“, aby ho odlíšila od Trådfri, ktorú nahrádza. Mimochodom, tá bola predstavená ešte v roku 2014, keď smart domácnosť predstavovalo najmä osvetlenie. Oddelenie Smart Home sa stalo strategickou obchodnou súčasťou IKEI v roku 2019, čím sa svojou dôležitosťou postavila vedľa takých silných divízií ako izba, spálňa či textil.

Zdroj | Ikea

Dirigera má 2,7 cm na výšku s priemerom 11,2 cm. Je teda zhruba o polovicu vyššia a o niečo širšia ako Trådfri. Nový rozbočovač je vybavený ethernetovým portom, napája sa cez USB-C port. Podporuje Wi-Fi (2,4 GHz / 5 GHz) ako aj prenosové štandardy Zigbee a Thread.

Ani nová aplikácia nezaostáva za súčasnými trendmi. Namiesto využívania QR kódov stačí vyhľadať rozbočovač. Potom vás systém vyzve, aby ste pomenovali svoj domov a nastavili miestnosti. Do nich si následne viete pridať smart ovládače a spravovať ich interakcie s najrôznejšími scénami. Na lepšie rozlíšenie je možné prideliť miestnostiam vlastné ikony a farby. Okrem izieb bude IKEA stále ponúkať sekciu spravovaných zariadení na triedenie domácnosti podľa zariadení, čo je vhodné napríklad pri svetlách a žalúziách.

Pozrite si

IKEA SYMFONISK Rám na obraz s Wi-Fi reproduktorom – prekvapenie roka!

Jedinou zlou správou je to, že ovládacie centrum, ako i nová aplikácia majú byť oficiálne predstavené až v októbri. Ak rozmýšľate nad smart domácnosťou, alebo jej rozšírením, možno bude vhodné počkať pár týždňov a využiť možnosti, ktoré má nový štandard priniesť.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.