Reklama

IKEA testuje autonómne kamióny. Vodiči o prácu neprídu, zatiaľ

Zdroj | Kodiak Robotics
Stanislav Vinc
Zdroj | Kodiak Robotics
Zdroj | Kodiak Robotics

O plne autonómnej jazde hovoríme často v súvislosti s osobnou prepravou, no kde ju s najväčšou pravdepodobnosťou uvidíme o niekoľko rokov skôr, bude preprava tovaru.

Od samotných výrobcov nákladných áut a kamiónov sa postupne dostávame do bodu, kedy sa k tejto myšlienke prikláňajú už aj viaceré nadnárodné spoločnosti. Najnovším príkladom toho je švédska IKEA.

Nábytkový gigant oznámil spojenie svojich síl so spoločnosťou Kodiak Robotics, ktorá sa zaoberá vývojom autonómneho riadenia ťažkých nákladných vozidiel. Od augusta tohto roka využíva IKEA jej technológie na každodennú autonómnu prepravu tovaru medzi jej skladom nachádzajúcim sa neďaleko mesta Houston a predajňou pri Dallase.

Obsah pokračuje pod reklamou

Za volantom autonómneho kamiónu sa ešte stále nachádza ľudský vodič, ktorý dohliada na bezpečnosť jazdy i nakladanie a vykladanie tovaru. Pokiaľ to však nie je potrebné, celú takmer 500-kilometrovú trasu si už kamión „odšoféruje“ každý deň sám.

Spoločnosti sú aktuálne dohodnuté na 3-mesačnej spolupráci, ktorú sú však v prípade obojstrannej spokojnosti pripravené predĺžiť. Ich cieľom je vyskúšať si, aký dopad budú mať autonómne kamióny na firemnú logistiku, bezpečnosť i pracovné podmienky vodičov. Už teraz sa ukazuje, že autonómne kamióny dokážu byť pri preprave tovaru až o 10 % efektívnejšie ako ľudskí vodiči.

Do doby, kým autonómne kamióny budú môcť po cestách jazdiť bez dohliadajúcich vodičov, zostáva určite ešte niekoľko rokov. Cieľom spoločností je však nepochybne dosiahnuť, aby sa ich tovar pohyboval po cestách nepretržite, aj počas sviatkov a víkendov a s čo najnižšími nákladmi – teda bez zamestnancov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.