Reklama

IFA 2014 | Štvrtý Samsung GALAXY Note stavil na top-end výbavu a kovový rám! + NAŽIVO

Dominik Fúsek

Samsung GALAXY Note 4 bol určite jedným z najväčších bodov výstavy IFA 2014, takmer iste tým úplne najväčším. Opäť zaujal nielen top-end výbavou, ale aj telom, tak sa bez zbytočných rečí poďme kochať.

Samsung Galaxy Note 4

Za plastové telo bol Samsung kritizovaný dlhé roky. Až kým prišiel model GALAXY Alpha. Ten udal značke nový smer, ktorý nasleduje aj vlajková loď phabletov, GALAXY Note 4. Kovový rám iste pridá phabletu na hodnote, zachovaný pritom zostal zadný kryt s imitáciou kože. O vodeodolnosti výrobca mlčí, pravdepodobne teda chýba. Rozmery sa oproti predchodcovi veľmi nezmenili, hmotnosť stúpla o zanedbateľných 8 gramov na prijateľných 176 g. Displej teda zostal na uhlopriečke 5,7“, vylepšená Super AMOLED technológia by však mala disponovať až o 20 % bohatším gamutom (teda aj vernejšími farbami) a veľkou zmenou, i keď skôr marketingovou, je nárast rozlíšenia na QHD (1 440 x 2 560 px). Jemnosť stúpla z nevyužiteľných 386 PPI na nepochopiteľných 515.

Samsung Galaxy Note 4

Našťastie ďalšie zmeny nie sú len marketingové. Hoci bol Note 3 do konca svojho vládnutia aj kráľom výkonu, štvorka ešte dupne na plyn. Na výber bude podľa regiónu a siete štvorjadrový 28 nm 2,7 GHz Qualcomm Snapdragon 805 s grafikou Adreno 420 alebo 4+4-jadrový Samsung Exynos 5433 s grafikou Mali-T670. Druhá možnosť je minimálne na teoretickej hladine zaujímavejšia použitím nových jadier Cortex-A57 a Cortex-A53 (1,9/1,3 GHz) a takmer iste 20 nm výrobným procesom, ktorý by mal skrotiť spotrebu tejto beštie. Batéria totiž nenarástla takmer vôbec – má 3 220 mAh. Aspoň že za pol hodinu ju máte nabitú až na polovicu. Mimochodom, o LTE verzii nemôže byť reč – oba procesorové varianty totiž LTE zvládajú, akurát Qualcomm až v Cat6 (300 Mbps) a Exynos „len“ v Cat4 (150 Mbps). Zlepšenia sa dočkali fotoaparáty, a to najmä predný – má 3,7 Mpx, široký 120° uhol záberu a je vysoko svetelný (f/1,9), takže tu máme ďalší skvelý selfie fón. Ale aj zadný fotoaparát poteší, dostal 16 Mpx (zrejme snímač z GALAXY S5), optickú stabilizáciu a Ultra HD, resp. Full HD/60 FPS video. Redukcia šumu si bude pomáhať hneď tromi mikrofónmi, výrobca tiež proklamuje kvalitný diktafón.

Samsung Galaxy Note 4

Samozrejmosťou je (ešte stále najnovší) Android 4.4 aj s aktualizovanou nadstavbou výrobcu, nechýba tak ultra úsporný režim, S Health a ďalšie funkcie. Obligátne bolo vylepšené aj pero S Pen, malo by byť presnejšie, pohodlnejšie na držanie a upgradované aj z hľadiska softvérovej podpory. So Smart Select vyberiete časť obrazovky a zdieľate ju, Snap Note digitalizuje ručne písané poznámky. Prepracovaný má byť aj multitasking s praktickejším minimalizovaním a posúvaním okien – otázne je, či bude stále rovnako obmedzený zoznam podporovaných aplikácií. Veľmi dlhý je však zoznam senzorov, niektorým dokonca ani nerozumieme. Nad štandard je tu čítačka odltačkov prstov, UV senzor, akýsi halový (alebo sálový?) senzor, senzor obsahu kyslíka v krvi (SpO2) a barometer. Samsung GALAXY Note 4 sa má na trhu objaviť už v októbri, cena však nízka určite nebude. Hovorí sa o rozmedzí 700 až 800 €.

AKTUALIZOVANÉ: Samsung GALAXY Note 4 bude na našom trhu v predaji za 769 €.

Samsung Galaxy Note 4

Prvé dojmy Romana Calíka priamo z IFA Berlín 2014

Počas prezentácie som začal doslova slintať a mal som chuť ihneď vymeniť moju S5-ku za nový Note 4. Páči sa mi, že Samsung použil krivky z GALAXY Alpha a navyše ten špičkový displej a pero S Pen. Wow, povedal som si. Realita však bola trocha iná. Áno, je to vydarený smartfón, ak máte Note 2, bude to pre vás obrovský skok. Ale z trojky? V rukách Note 4 už tak hodnotne nepôsobil. Neviem kde sa stratilo čaro, ktoré máte, keď držíte Alphu, ale v tomto prípade mi Note 4 prišiel akýsi obyčajný. Najviac ma zamrzel zadný kryt z tvrdého plastu, S5-ka ale aj Alpha majú naozaj výborný plast s povrchovou úpravou, ktorá sa dobre drží v rukách. Note 4 navyše nedostal ani vodeodolnosť, škoda. Výhodou je, že je ľahký. Naozaj očakávate vyššiu hmotnosť. Displej, ten je špičkový, nič lepšie som nevidel. Na ten sa tešte. Lepší je aj fotoaparát s optickou stabilizáciou, skúšobné foto vyzerali veľmi dobre. Predný foťák dostal aj špeciálne selfie režimy, čo môže tiež potešiť. Pero S Pen je na pocit ľahšie a výborne sa s ním novinka ovláda. Najviac ma potešila možnosť jeho použitia v štýle myšky. Jednoducho vo fotogalérii označíte naraz viac fotografií veľmi rýchlo. Praktické je aj vysvietenie textu do bloku. Note 4 je dobrý phablet, ale akosi po Note 3 prináša až príliš málo vylepšení.

Samsung Galaxy Note 4

Samsung Galaxy Note 4

Za pozvanie a hradenie nákladov spojených s cestou na výstavu IFA 2014 ďakujeme spoločnostiam Panasonic a Samsung.

Zdroj a foto: GSM Arena, Samsung, TECHBOX

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.