Reklama

IFA 2014 | PRVÉ DOJMY Huawei Ascend Mate7 – lepší vo všetkých smeroch

Marek Šimunek

Huawei sa skutočne snaží, o čom svedčila aj tlačová konferencia počas výstavy IFA 2014. Pritom nemáme na mysli len predstavené produkty, ale aj samotnú prezentáciu, ktorá bola skutočne veľkolepá. Hlavnou novinkou, ktorá zabrala 2/3 času celého večera bol model Ascend Mate7.

Huawei Ascend Mate7

Mate7 je novým phabletom, ktorý doplnil sériu sedmičkových modelov spoločnosti a my sme ho vďaka spoločnosti Huawei dostali hneď aj na test. Tento článok je preto súhrnom prvých dojmov po 24 hodinách strávených s týmto obrovským smartfónom.

Huawei Ascend Mate7

Ak čakáte, že budeme nadávať na jeho rozmery, asi vás sklamem. Ten, kto chce phablet musí rátať aj s vyššími rozmermi zariadenia. Huaweiu sa však v tomto prípade podaril skutočne unikátny kúsok. Na pomery phabletov totiž disponuje aj napriek obrovskému displeju pomerne kompaktným telom. Samotný displej má Full HD rozlíšenie a uhlopriečku neskutočných 6“. Jeho zobrazenie je skutočne na jednotku a to vrátane jeho čitateľnosti na priamom slnku.

Huawei Ascend Mate7

Pochvalu si Huawei zaslúži aj za použité prémiové materiály a detaily, vďaka ktorým Mate7 pôsobí honosne. Telo je z 95% vyrobené z kovu (hliník), pričom je skutočne tenké (7,9 mm) a aj pomerne ľahké (185 g). Pri držaní máte pocit, že je celý smartfón ešte ľahší, ako udáva výrobca. Zadná strana je ergonomicky tvarovaná pre jednoduchšie používanie jednou rukov, čo môžeme len potvrdiť. Musíme sa priznať, že počas prezentácie sme mali obavy, či sa zariadenie s takto veľkým displejom bude dať reálne používať, ale po prvých 24 hodinách s Mate7 je naša odpoveď, áno! Samozrejme na ovládanie jednou rukou môžete zabudnúť, ale aj napriek tomu je komfort ovládania tohto obra na vysokej úrovni.

Huawei Ascend Mate7

Huawei je jedným z mála výrobcov, ktorí vyrábajú do svojich zariadení vlastné procesory. Mate7 preto disponuje procesorom Huawei Kirin 925 s ôsmimi jadrami. Výkonu má novinka viac ako dostatok, o čom svedčí aj 41 372 bodov, ktoré Mate7 získal v benchmarku AnTuTu v5.0 a jeho hodnotenie „WOW! Monštrum!“. Prostredie je plynulé a žiadne zaváhania, či čakania sa v tomto prípade nekonajú. Pamäťové parametre zahŕňajú 2 GB RAM a 16 GB úložisko. Samozrejme nechýba slot pre microSD kartu, ktorý by podľa výrobcu mal zvládnuť karty do kapacity 32 GB. Nami testovaný kúsok si však hravo poradil aj so 64 GB kartou. Čo je však okrem výkonu potešením v prípade Mate7 je jeho batéria. Tá poskytne kapacitu neskutočných 4 100 mAh a podľa Huawei by mala postačovať na dva dni plnej prevádzky. Podľa toho, ako ubúda energia počas prvého dňa vidíme dva dni ako dosť optimistickú hodnotu, reálne sa však pravdepodobne hravo dostanete cez jeden deň.

Huawei Ascend Mate7

Ak by bolo energie málo pripravil Huawei vo svojom Mate7 aj inteligentný režim úspory energie, ktorému nechýba ani ultra úsporný režim. Ten sa automaticky aktivuje pri poklese energie v batérii na úroveň 8% a umožní využívať volania a SMS naďalej. Operačným systémom je Android 4.4, ktorý sa skrýva pod novou grafickou nadstavbou Huawei EMUI 3.0. Tá ponúka ešte krajší vzhľad a hlavne nové možnosti ovládania pomocou gest, naklonenia. Tie pomáhajú v prípade ovládania jednou rukou. Napríklad postačí ak nakloníte telefón do jednej strany a číselník telefónu sa tam presunie. Jednoduchšie tak môžete zadať telefónne číslo pri držaní Mate7 v jednej ruke.

Huawei Ascend Mate7

V čom však Mate7 exceluje je zabezpečenie. Ponúka totiž čítačku odtlačkov prstov s rozlíšením 508 PPI. Tá je umiestnená na zadnej strane v mieste kde väčšinu času sídli váš ukazovák. Čítačka je jednodotyková, takže pre nasnímanie odtlačku nemusíte po nej prechádzať prstom, ale postačí prst priložiť. Jej nastavenie nám dalo zabrať, nakoľko sa jej akosi nechcelo rozoznať prst, ale po úspešnej registrácii je jej používanie jedna báseň. Jednoduchosť jej používania predčí aj iPhone 5S a Samsung by asi mal ísť na exkurziu k Huawei, ako sa čítačka odtlačkov skutočne robí. Okrem toho, že ju využijete na odomknutie smartfónu, má svoje uplatnenie aj pre spustenie hosťovského režimu. Jednoducho uložíte odtlačok niekoho iného a nastavíte, čo všetko môže v telefóne používať. Nedostane sa tak k niektorým aplikáciám, ale napríklad ani k vašim zamknutým fotografiám. Skutočne dobrá vychytávka.

Huawei Ascend Mate7

Mate7 disponuje aj veľmi dobrou multimediálnou výbavou, ktorej základom je 13 Mpx fotoaparát od Sony s BSI senzorom. Ten nás prekvapil svojou kvalitou. Ak hľadáte phablet s veľmi dobrým fotoaparátom, viete kde sa máte pozrieť. Nechýba ani 5 Mpx webkamera, ktorá v prípade Mate7 disponuje aj režimom panoráma a vy si tak môžete hravo vytvoriť panoramatické selfie. Odfotiť sa pred kultúrnou pamiatkou ešte nikdy nebolo jednoduchšie. K modelu Ascend Mate7 si budete môcť kúpiť aj nové slúchadlá UltimoPower Active Noise Cancelling, ktoré disponujú unikátnym nabíjaním pomocou 3,5 mm audio konektoru a technológiou na potláčanie okolitého hluku. Fungujú fakt skvele a hravo potlačia hluk motorov lietadla.

Huawei Ascend Mate7

To najlepšie nakoniec. Čo myslíte koľko bude Huawei Ascend Mate7 stáť, keď sa v októbri začne na našom trhu predávať? Odporúčaná cena je príjemných 499 eur a k dispozícii bude v bielej a striebornej farbe. Samozrejme pre vás pripravíme plnohodnotnú recenziu, ale na záver mi neostáva nič iné, ako povedať „BRAVO HUAWEI“.

Huawei Ascend Mate7

Za pozvanie a hradenie nákladov spojených s cestou na výstavu IFA 2014 ďakujeme spoločnostiam Panasonic a Samsung.

Foto: Huawei, TECHBOX

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.