Reklama

IFA 2014 | Panasonic VIERA AX900 – top-end Ultra HD telka takmer bez rámu

Števo Porubský

Panasonic VIERA AX900

Panasonic na výstave IFA 2014 oficiálne predstavila už poodhalenú Ultra HD TV z úvodu tohto roka. Vývojári radu AX900 využili špičkový dizajnový koncept Premium Furniture Design. Ten charakterizuje predovšetkým jednoduchá nadčasová elegancia bez akýchkoľvek prebytočných či rušivých prvkov a materiály ako kov a sklo. Televízor radu AX900 vraj doslova splynie s obývacou izbou a stane sa jeho štýlovou súčasťou. To musíme potvrdiť. Dizajn je jednoduchý a pritom veľmi elegantný.

Panasonic VIERA AX900

Podľa výrobcu AX900-ka ponúkne najlepšiu kvalitu obrazu v histórii firmy. Podanie čiernej farby a zobrazenie detailov v tmavých scénach je totiž dlhoročnou slabinou LCD televízorov. Modely radu AX900 sú ale vybavené systémom diód Direct LED s lokálnym stmavovaním pomocou technológie Local Dimming Ultra, ktorá je známa už aj z modelu AX800. AX900 pri spracovaní prichádzajúceho obrazového signálu nepracuje s tradičnou matricou 3×3, ale s usporiadaním 5×5 stmavovaných polí a jas v každom poli sa mení po drobných krokoch. Výsledkom je vraj presné prekreslenie pohybu svetlých objektov, vysoký pomer kontrastu, sýte podanie čiernej a plynulé tonálne prechody so zachovaním kresby aj vo výrazne tmavých oblastiach.

Panasonic VIERA AX900

AX900-ka má napríklad aj systém 3D Look Up Tables s 8000 referenčnými bodmi, čo umožnilo kalibrovať farby v malých krokoch a každý odtieň sa tak zobrazí verne v každej úrovni jasu. Panasonic je tak prvou spoločnosťou, ktorá tieto profesionálne technológie pri výrobe bežne dostupných televízií využíva. Ďalšou výhodou je aj priehľadný LCD panel, vďaka ktorému televízory radu AX900 vynikajú extrémne veľkým dynamickým rozsahom a sýtejšími farbami v tmavých aj svetlých scénach. Novinka zároveň pri spracovaní videosignálu neustále berie ohľad na okolité svetlo a podobu obrazu mu prispôsobuje. Vďaka kombinácii týchto troch predností chce Panasonic AX900 ponúknuť špičkovú obrazovú kvalitu, výrazne lepšiu, než je v oblasti LED LCD televízorov obvyklé.

 

Beyond Smart

AX900 je prvým modelom značky Panasonic vybaveným štvorjadrovým procesorom pro5, vďaka ktorému naplno vyniknú prednosti funkčnej výbavy s názvom Beyond Smart. Vďaka funkcii My Stream sa prístroj rýchlo „naučí“, akým programom dávate prednosť, a následne ponúka výber programov na mieru. Aj táto funkcia je teraz vylepšená – v novej verzii ponúka okrem iného videonáhľady zobrazovaných programov. Funkcia TV Anywhere zase umožňuje prenášať živé vysielanie alebo nahrané programy cez internet do smartfónu alebo tabletu kdekoľvek na svete. Na lište Info Bar sa prehľadne zobrazia nové užitočné informácie najrôznejšieho druhu. Nemusíte telku ani zapínať – urobí to za vás senzor ľudskej prítomnosti vybavený funkciou rozpoznávania tváre.

AX900-ka má dispozícii štyri HDMI porty s podporou štandardu 4K60p a jeden DisplayPort, takže možno k televízii súčasne pripojiť domáce kino s podporou 4K, set-top box, počítač atď. Rad AX900 zvládne prehrať obsah s ochranou autorských práv HDCP2.2 a dekodér H.265 (HEVC) si poradí s obsahom v rozlíšení 4K od najrôznejších poskytovateľov, takže budúca kompatibilita je zaručená. V predaji bude 55 a 65-palcová verzia. Líšiť sa od seba budú len uhlopriečkou a cenou. Ceny ani dostupnosť však Panasonic ešte nezverejnil.

Panasonic VIERA AX900

Za pozvanie a hradenie nákladov spojených s cestou na výstavu IFA 2014 ďakujeme spoločnostiam Panasonic a Samsung.

Foto: Panasonic

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.