Reklama

IFA 2013 | Sony predstavilo 4 konvertibilné VAIO Ultrabooky série Fit

Števo Porubský

 Sony VAIO Fit flip

Sony si to na tohtoročnej výstave IFA užíva naplno. Obrovské množstvo noviniek dokonca nedokázal CEO spoločnosti zmestiť ani do úvodnej tlačovky a tak sme sa mohli kochať produktami, ktoré sme doposiaľ nevideli. Nové Ultrabooky série VAIO Fit síce medzi ne nepatria, no zaujmú o to viac. Sú totiž konvertibilné a s poriadne nadupanou výbavou. Modely VAIO Fit 11A, 13A, 14A a 15A sa líšia najmä veľkosťou displeja. Všetky majú však spoločných viacero parametrov.

 Sony VAIO Fit flip

Všetky štyri majú Full HD dotykový displej s technológiou Triluminos a X-Reality čip, všetky štyri majú šasi vyrobené z brúseného hliníka a všetky disponujú pomerne nadupaným hardvérom. Top modely dokonca výrobca vybaví displejom s rozlíšením 2 880 x 1 620 pixlov a novým HDMI 2.0 pre Ultra HD výstup. A aby toho nebolo málo, všetky štyri veľkostné kúsky majú 8 Mpx fotoaparát s Exmor RS CMOS senzorom. Nie webkameru, ale fotoaparát! Dokonca aj obrovský 15-palcový model 15A. Našťastie výrobca fotoaparát nedal do notebookov len pre zábavu, ale hlavne pre prácu. V spojení s aplikáciou CamScanner je totiž VAIO Fit novej generácie ideálny na skenovanie dokumentov.

 Sony VAIO Fit flip

V útrobách noviniek sa ukrýva plejáda procesorov, je len na vás, aký Intel Haswell si vyberiete. K dispozícii by mali byť všetky triedy od i3 až po výkonné i7 modely. Kapacita RAM pamäte je v základe 4 GB, maximom by malo byť až 16 GB, no výrobca to oficiálne nepotvrdil. Hybridný pevný disk nájdete len v modeloch so 14 a 15 palcovou uhlopriečkou, v menších modeloch je základom SSD disk. Voliteľný však bude aj pre väčšie modely. V prípade väčších modelov bude k dispozícii aj dedikovaná grafika Nvidia s 2 GB pamäťou VRAM. Vo výbave nechýba ani dotykové pero Active Pen, no do tela notebookov ho nevložíte. Samozrejmosťou je však niekoľko USB 3.0 portov, HDMI či čítačka kariet.

 Sony VAIO Fit flip

Samotný „flip“ systém noviniek je veľmi zaujímavý, no trošku neohrabaný. Displej stačí tlačidlom pod ním odistiť a je možné ho preklopiť až o 180° do tabletovej verzie. Problémom je, že systém otáčania je tak labilný, že ho do inej polohy nedáte. Pri sklopení do „A“ sa displej pri klávesnici šmýka, pri vyklopení do 70°-120° (ako napríklad Acer Aspire R7) nedrží už vôbec a preklopí sa buď na jednu, alebo druhú stranu. Sklamal ma tiež materiál, ktorí síce na prvý pohľad vyzerá luxusne a elegantne, no všimnite si, aký je povrch zachytaný odtlačkami prstov novinárov z celého sveta. Škoda. Mimochodom, všimol som si aj iný detail. VAIO Fit novej generácie sa vyrába už v Číne. To svoje si asi nechám už len pre to, že je „Made in Japan“.:) Novinky by sa mali objaviť na trhu ešte do Vianoc, ceny výrobca neprezradil, keďže budú závisieť od výbavy a dostupných modelov na jednotlivých trhoch.

Sony VAIO Fit flip

Za pozvanie a hradenie nákladov spojených s cestou na výstavu IFA 2013 ďakujeme spoločnostiam Panasonic a Samsung.

Foto: Sony, TECHBOX

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.