Reklama

IFA 2011 (3): Panasonic novinky

Drahomír Piok

Stánok alebo skôr výstavná hala spoločnosti Panasonic patrila k jedným z najkrajších na tohtoročnej IFE. Človek tu mohol zahliadnuť stenu, posiatu najnovšími televízormi, dievčatá hrajúce volejbal, výkonné elektrické športové auto Tesla Roadster, či množstvo tzv. eco ideas z dielne tohto výrobcu. No to, samozrejme, nie je všetko.

HDC-Z10000

HDC-Z10000

3D profesionál

Veľkou premiérovou novinkou je 2D/3D kamera HDC-Z10000, ktorá je ako prvá na svete kompatibilná so štandardom AVCHD 3D/Progressive (1080/25p). Na pohľad síce vyzerá ako amatérska či poloprofesionálna, no s týmto kúskom by si vystačili aj veľkí profesionáli. Základným kameňom je použitie dvojice 3MOS snímačov s efektívnym počtom pixelov 6,57 Mpx a procesorom Crystal Engine II Pro. Inštalované šošovky sú s priepustnosťou svetla F1.5 a optickým zoomom 10x v 3D. Profesionálov zaujme určite trojica ovládačov pre manuálne zaostrovanie, korigovanie clony, či zoomovanie. Kamera dovoľuje zachytávať makro snímky v 3D už od 45 cm, čo robí väčšine kamier s 3D režimom problém. HDC-Z10000 ukladá záznam na dvojicu SD kariet so sekvenčným ukladaním, obsahuje 3,5“ LCD displej s paralaxovou bariérou, teda je možné na ňom vidieť tretí rozmer aj bez okuliarov. Pre zachytávanie zvuku má okrem integrovaného 5.1 kanálového zvuku aj dvojicu XLR vstupov. Komerčná dostupnosť sa datuje na január 2012 za zatiaľ neuvedenú cenu, no počet núl v označení sa určite veľmi nevzdiali skutočnej sume.

HDC-Z10000

HDC-Z10000

Ultrazoom po japonsky

K videniu bol aj nedávno uvedený ultrazoom Lumix FZ1500 s veľkým 1/2.3“ MOS čipom s rozlíšením 12,1 Mpx. Pri krátkom kontakte s týmto kúskom ma prekvapila jeho nízka hmotnosť a veľmi pohotové a rýchle ostrenie. Podrobne sme sa mu venovali v nedávnom článku. Ja len dodám, že dočkať by ste sa ho mali na prelome mesiacov septembra a októbra tohto roka.

Lumix FZ1500

Lumix FZ1500

Viera Connect a HbbTV

Komplexný systém pre ucelenie domácich AV výrobkov Viero Connect dostane možnosť sťahovania platených aplikácií a po novom je táto služba dostupná aj v Blu-ray prehrávačoch. Prvý televízor so štandardom HbbTV, tzv. hybridným televíznym vysielaním je už známy model plazmového televízora VT 30.  Koncept tejto technológie dovolí sprístupniť online archív jednotlivých staníc či prehliadať internetové stránky. Už sa len dočkať podobného vysielania aj na Slovensku.

VT-30

VT-30 s HbbTV

Za pozvanie a hradenie nákladov redaktora ďakujeme spoločnosti Panasonic.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.