Reklama
Advertisement
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Idete do hôr? Využite nový meteoportál horskej služby

Idete do hôr? Využite nový meteoportál horskej služby
Richard Pliešovský
Idete do hôr? Využite nový meteoportál horskej služby

Nešťastie si nevyberá a chodí aj po horách. Naposledy sme počuli smutnú správu z Gerlachovského štítu, kde zahynuli traja turisti. Ak uvažujete nad výletom do hôr, určite venujte príprave dostatok času. Okrem výbavy a vhodného oblečenia určite nezabudnite skontrolovať predveď počasia.

Horská záchranná služba práve spustila nový meteoportál, ktorý rozšíril automatické meteostanice o ďalších 17. Spolu ich je tak momentálne 36, ešte tento rok majú pribudnúť ďalšie.

Na hlavnej stránke Horská záchranná služba nájdete popri menu s veľkou ponukou aktuálne informácie, ktoré sa týkajú momentálneho stavu v horách. Okamžite tak vidíte stupeň lavínového nebezpečenstva a predpoveď počasia pre hory v aktuálny deň. Predpoveď si môžete posúvať pre Nízke, Vysoké a Západné Tatry, Malú a Veľkú Fatru a Slovenský raj.

Pod aktuálnymi informáciami sú prehľadne zobrazené výstrahy ku konkrétnemu dňu. Nech už plánujete výlet kdekoľvek, pozrite si, čo sa deje vo vami vybranej lokalite. Výstrahy sú uvedené pre Výsoké, Nízke a Západné Tatry, Malú a Veľkú Fatru, Lučanskú Malú Fatru, Slovenský raj, Stredné Beskydy, Kysuce – Oščadnica, Kreminca – Skalka a Poloniny.

Meteostanice Horskej záchrannej služby môžete nájsť na samostatnej webstránke. Menu je jednoduché, skladá sa z Google Mapa, Meteostanice a Webkamera. Kliknutím na Meteostanice sa dostanete k zoznamu všetkých meteostaníc. Po rozkliknutí konkrétnej stanice, napr. VT – Téryho chata (2 015 mn.m.) získate prístup k naozaj podrobným údajom. Okrem k priebežne aktualizovaným fotografiám z webkamery vidíte smer vetra, teplotu a vlhkosť vzduchu, rýchlosť vetra, ale i grafy s vybranými parametrami.

Prajeme úspešný výlet a najmä šťastný návrat. Nezabudnite si pribaliť nabitý smartfón s nainštalovanými aplikáciami Horská záchranná služba (Android, iOS) a Záchranka (Android, iOS).