Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ideálny vianočný darček? Fotokniha za pár minút

Ideálny vianočný darček? Fotokniha za pár minút
Števo Porubský
Ideálny vianočný darček? Fotokniha za pár minút

Pred Vianocami mnohí z nás rozmýšľajú čím potešiť svojich najbližších. Pritom je to v mnohých prípadoch viac ako jednoduché – fotografiami. A ešte lepšie, fotografiami vo forme albumu. Už pomerne dlho idú albumy do úzadia, hoci majú svoje nesporné výhody. Viac ich ale vidieť práve vo fotoknihách, ktoré môžu zdobiť aj vašu knižnicu. Ako si takú fotoknihu vytvoriť?

Najväčším producentom fotokníh je nie len u nás, ale aj v celej Európe nemecká spoločnosť CEWE, u nás stále známa aj ako FOTOLAB. Kto iný môže robiť lepšie fotoknihy ako detailisti Nemci? Toto ale nie je pokus o vtip, ale fakt, ktorý sme si overili aj vo veľkom súboji fotokníh spred pár rokov. Dodnes nepoznáme spoločnosť, ktorá by to vedela lepšie.

Dôvodom je nie len kvalita a 100% garancia spokojnosti (keď je v knihe chyba, vytlačia vám novú), ale aj softvér, ktorý CEWE každý rok vylepšuje a dopĺňa. Aj vďaka nemu je možné mať fotoknihu vyrobenú bez veľkej námahy za pár minút. Nebudem ale klamať, ak ju chcete mať podľa svojho gusta, pripravte si niekoľko hodín, v prípade rozsiahlych kníh aj niekoľko dní práce. Odemnou vám ale bude originálne dielo, s ktorým sa pokojne pochválite aj na webe. CEWE totiž každoročne robí veľkú súťaž o najkrajšiu fotoknihu mesiaca i roka.

Pozrite si

CEWE FOTOKNIHA Pure – fotokniha za pár minút rovno z mobilu

Ako si fotoknihu vytvoriť? Ideálne stiahnutím softvéru CEWE fotosvet do počítača. Predsa len sa na veľkej obrazovke lepšie tvorí multimediálny obsah ako v smartfóne. Kým sa vám sťahuje a inštaluje softvér, odporúčam si vybrať najlepšie fotografie do samostatnej zložky. Ja to robím vymazávacím výberom.

V originál zložke mám napríklad 100 fotiek, ale nie všetky chcem dať do fotoknihy. Preto si zložku nakopírujem napríklad na plochu a postupne z nej vymazávam fotky, ktoré nechcem použiť. Výsledkom je zložka s napr. 40-50 top fotkami, s ktorými môžem ďalej pracovať. Nezabudnite aj na to, že menej je niekedy viac. Krajšie vyznie jedna veľká fotka ako 10 malých na jednej strane či dvojstrane.

Zdroj | CEWE

Na výber máte hneď niekoľko verzií a veľkostí fotokníh, pričom každú je možné vylepšiť rôznymi druhmi papiera či väzby. Odporúčam lay-flat väzbu, hlavne pri väčších knihách (A4+). Je praktickejšia na listovanie a aj fotky na nej vyznejú lepšie. Osobne používam matný papier, nemám rád odtlačky prstov na fotkách. Uznávam ale, že lesklý pôsobí luxusnejšie.

Po výbere to už ide rýchlo… Aplikácia CEWE fotosvet má pre začiatočníkov ale množstvo výhod, ktoré môžu využiť ale aj pokročilí. Napríklad ide už o vytvorené dizajny kníh najrôznejších príležitostí. Robíte knihu o bábätku, zo svadby, oslavy či cesty? Všetky kategórie sú v aplikácii. Ak nestačia, využiť môžete aj stiahnutie ďalších návrhov (odporúčam, časom pribúdajú nové a nové).

Ak sa chcete vyhnúť nutnosti ukladať každú fotku do knihy manuálne, môžete zvoliť aj automat. Žiaľ (alebo našťastie?) ukladá fotky podľa času a názvu, takže ak máte v zložke rôzne fotografie nebodaj z testovacieho fotoaparátu, na ktorom ste nemali správne nastavený čas (true story), tak automat je nepoužiteľný.

Stačí aplikácii povedať, koľko fotiek z albumu na stranu chcete a ona sa už postará o zvyšok. Na titulku vám rovno aj pridá nápis zložky. Titulky ale automatu veľmi nejdú, práve preto je dobré si aj dodatočne zvoliť niektorú z knižných predlôh.

V novom CEWE fotosvete je možné si vybrať aj veľmi efektný lakovaný nápis na titulke. Škoda, že podobný nie je možné zvoliť aj vo vnútri a na rube knihy, hlavne pri svadobných knihách by to bola čerešnička na torte.

Vyberať je možné z farieb ako zlatá, strieborná či ružové zlato, no vybrať si môžete i akúkoľvek inú farbu. Text je po vytlačení s reliéfnym efektom, mierne vystupuje nad povrch. Je to veľmi efektné a vkusné, no počítajte s cenou o 4, resp. 5 € vyššou len za tento efekt. S efektom ale nemusí byť len názov knihy, ale čokoľvek ďalšie čo si na titulku vyberiete ako podnadpis či klipart.

Hoci v aplikácii CEWE fotosvet vidíte, ktoré fotky už boli použité, osobne si zvyknem v zložke vytvoriť ešte jednu prázdnu, do ktorej ukladám už použité fotky priamo v zložke, nie v aplikácii od CEWE.

Fotky pritom do knihy nevkladám z náhľadu v appke, ale zo súboru jednoducho, systémom drag&drop. Aplikácia si už použité fotky aj tak ukladá do svojej pamäte, takže je jedno, kam už použitú fotku preložíte a zároveň sa jednoduchšie a rýchlejšie vyberá z čoraz viac sa zmenšujúceho počtu fotografií. Používam to pri akýchkoľvek knihách, či už 30, alebo 90-stranových.

V aplikácii je možné fotky aj upravovať, no Photoshop tu nečakajte. Rýchla premena do čierno-bielej či sépie sa ale niekedy hodí, rovnako môže prísť vhod aj úprava svetiel, gamy či pridanie efektu.

To ale zďaleka nie je všetko čo je možné s appkkou od CEWE robiť. K dispozícii je napríklad aj tvorba mapy (príplatok 0,99 €), obrovské množstvo fontov pre vaše texty, nekonečne veľa pozadí, a to nie len jednofarebných, ale už vytvorených pre priame použitie podľa zamerania knihy. V appke je dokonca možné vyberať usporiadania a pozadia práve podľa zvoleného štýlu (môžete, nemusíte), vďaka čomu je podstatne jednoduchšie dodržiavať jednotný štýl výslednej knihy.

Jedno sa ale tak rýchlo nezmení – cena. CEWE patrí medzi najdrahšie, čakať nemôžete ani zľavy, hoci spoločnosť pravidelne zákazníkom posiela rôzne kupóny, takže cena nemusí byť vždy v plnej výške. Žiaľ, aj doručenie do FOTOLABu je spoplatnené (1,99 €), doručenie kuriérom domov (4,99 €) je ešte drahšie. A to platí pre každý produkt z CEWE fotosveta samostatne.

Napriek tomu CEWE FOTOKNIHA je stále najlepšou fotoknihou na trhu, to vám ale ukážeme až v novopripravovanom súboji fotokníh. Osobne som vytlačil zhruba 20 kníh a iba jediná mala drobné poškodenie, ktoré CEWE do týždňa opravilo – vytlačili knihu nanovo. Rovnako kvalitná je aj táto ukážková z Belianskych Tatier.

Množstvo praktických rád a pohľad do softvéru CEWE fotosvet ponúka aj samotné CEWE vo videu z minulého roka: