Reklama

IBM Quantum Experience sprístupní kvantový počítač verejnosti

Zdroj | Microsoft
Juraj Procházka
Zdroj | Microsoft
Zdroj | Microsoft

Počas rokov výskumu zostával vývoj kvantových počítačov ukrytý za stenami výskumných laboratórií, ale spoločnosť IBM teraz urobila zaujímavý počin. Sprístupnila funkčný prototyp kvantového počítača externým vedcom, vývojárom a odbornej verejnosti prostredníctvom cloudu.

IBM postavila kvantový počítač na báze päť qubitového kvantového procesoru. Je umiestnený v laboratóriu v T. J. Watson Research Center v Yorktowne v štáte New York a firma vytvorila k nemu vzdialený prístup pomocou špeciálneho softvéru. Prístup cez cloud je k dispozícii od 4. mája.

Pozrite si

Kvantový počítač z 5 atómov otvára nové možnosti

Na vývoji kvantových počítačov pracujú aj ďalšie firmy a inštitúcie, napríklad Google, alebo NASA, problém však je, že napriek častým deklarovaným úspechom stále nemáme k dispozícii univerzálny kvantový počítač, teda počítač, ktorý by bol schopný riešiť akékoľvek matematické úlohy.

Existujúce systémy sú skôr kvantové simulátory, schopné riešiť len určitý špecifický typ úloh. Porovnanie troch kategórií kvantových počítačov ukazuje nasledujúci graf.

Zdroj | IBM

Kvantový počítač pracuje namiesto bitov s quibitmi – kvantovými bitmi, ktoré môžu okrem binárnej informácie 0 a 1 predstavovať vďaka kvantovému princípu superpozície aj obidve hodnoty súčasne. Dva quibity môžu uložiť súčasne až 4 hodnoty: 00, 01, 10 a 11.

Špeciálna štruktúra kvantových procesorov vyžaduje aj odlišné programovanie, ktoré vedci stále skúmajú. Napomôcť tomu má aj verejne dostupný kvantový počítač od IBM.

Kvantová výpočtová platforma v cloude nazvaná IBM Quantum Experience, umožní užívateľom spúšťať algoritmy a experimenty na kvantovom procesore IBM, pracovať s kvantovými bitmi a skúmať výukové programy a simulácie.

Pozrite si

Google tvrdí, že kvantový počítač je 100-miliónkrát rýchlejší

Jerry Chow, riaditeľ Experimental Quantum Computing Group v IBM Research je presvedčený, že kvantový počítač využívajúci 50 až 100 quibitov výkonovo prekoná najvýkonnejšie dnešné superpočítače. Objaviť by sa mal v budúcom desaťročí.

Zdroj | IBM

Pri konštrukcii kvantových počítačov je potrebné vyriešiť množstvo technických, aj tvorivých – programátorských problémov. Udržanie quibitov vyžaduje extrémne účinné chladenie, pretože sa uchovajú len pri teplote blízko absolútnej nuly.

IBM ponúka riešenie kvantového procesora na báze kremíka s kovovými supravodičmi pre quibity, ktorý môže byť navrhnutý a vyrobený pomocou štandardných kremíkových výrobných technológií.

https://www.youtube.com/watch?v=jf7D8snlsnQ

Univerzálne kvantové počítače majú potenciál vyriešiť niektoré problémy, ktoré sme nemohli riešiť, a nikdy nebudeme schopní vyriešiť pomocou dnešných klasických počítačov, myslí si Jerry Chow. Mimochodom, koncept počítača na základe zákonov kvantovej mechaniky navrhoval už v roku 1981 Richard Feynman. O tri desaťročia neskôr sa táto myšlienka, aj keď len postupne, stáva realitou.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.