Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Huawei Watch Ultimate - luxusný šperk na ruke, ktorého brzdí softvér

Huawei Watch Ultimate - luxusný šperk na ruke, ktorého brzdí softvér
Michal Sobek
Huawei Watch Ultimate - luxusný šperk na ruke, ktorého brzdí softvér

Spoločnosť Huawei už niekoľko rokov produkuje spoľahlivé smart hodinky. Najnovší počin je jednoznačne najdrahší a chce cieliť priamo proti Apple Watch Ultra. Smart hodinky Huawei Watch Ultimate sa k nám dostali na redakčný test.

Pritom ide o ten drahší variant, ktorý kombinuje svetlejšie kovové telo, modré doplnky a titánový remienok. Ide skutočne o šperk na ruke a s dobre nastaveným ciferníkom dokonale zakryjete, že máte na zápästí niečo viac ako len bežné hodinky.

90 %

Výhody

  • prémiové spracovanie s luxusnými materiálmi
  • bohatá ponuka senzorov, vrátane merania EKG
  • skvelá výdrž

Nevýhody

  • osekaný operačný systém HarmonyOS
  • mierne softvérové nedostatky
  • nemožnosť platenia pomocou hodiniek
Obsah pokračuje pod reklamou

Už samotné predajné balenie pôsobí prémiovo a je na ňom zlatý nápis Huawei Watch Ultimate. Po rozbalení vás okrem hodiniek čaká klasická bezdrôtová nabíjačka bez adaptéra, prídavný remienok z hydrogenovanej nitrilovej gumy (HNBR), v našom prípade v modrej farbe a ešte jeden prídavný remienok, ktorý je na prvý pohľad skutočne neprimerane dlhý. Je to z toho dôvodu, keby ste sa chceli ísť s týmito hodinkami potápať a cez neoprén by sa klasický remienok nedal kvôli jeho hrúbke zapnúť.

Poďme ale na hlavný predajný argument a tým je dizajn. Na prvý pohľad je jasné, že toto nebudú ideálne smart hodinky na dámske alebo útle mužské zápästie. S rozmermi 48,5 x 48,5 x 13 mm ide o skutočne veľké a masívne hodinky s hmotnosťou okolo 76 gramov vrátanie remienka. Po pár dňoch si ale na väčšie rozmery zvyknete a nosenie je pohodlné. Zaujímavá je aj certifikácia 10 ATM, čo dáva modelu odolnosť až do hĺbky 100 metrov. Je tu hlavne kvôli špeciálnemu režimu určeného pre potápačov.

Samotné telo je vyrobené zo zirkónovej zliatiny, materiálu, ktorý sa používa najmä pri výrobe luxusnejších analógových hodiniek. Luneta, ktorá sa neotáča a sú na nej vyobrazené čísla, je z keramiky, spodná časť so senzormi je krytá sklom a displej chráni zafírové sklo. Jednoducho kombinácia, ktorá srší luxusom. A to nehovorím o linkovanom titánovom remienku, ktorý má veľmi šikovne vymyslený mechanizmus pridávania a odoberania jednotlivých titánových dielikov bez nutnosti návštevy hodinárstva. Po takmer dvoch týždňoch aktívneho nosenia, pričom som nebol prvý recenzent tohto konkrétneho kusu, vyzerajú hodinky stále ako nové bez akéhokoľvek poškodenia.

Ako som však spomínal, v balení je ešte jeden remienok z materiálu HNBR a ten som na bežné nosenie využíval radšej. Menej vadil pri písaní na notebooku a celkovo som mal z neho lepší dojem, aj keď menej prémiovejší. K obleku by som však určite zvolil titánovú verziu. Šírka uchytenia je potom štandardných 22 mm.

Po obvode hodiniek sa nachádza mikrofón, reproduktor aj šikovne skrytý nápis s celým názvom hodiniek. Zaujme aj trojica tlačidiel, čo je neobvyklý počet na klasické smart hodinky. Vrchným pravým tlačidlom vchádzate do menu. To môže byť vo formáte malých ikoniek à la Apple Watch, ale ja som radšej zvolil klasický zoznam.  Slúži zároveň ako otočná korunka pre pohyb v systéme HarmonyOS. Haptická odozva je veľmi príjemná, takže korunku som využíval naozaj často. Celkovo sa vibrácie hodiniek dajú nastaviť v dvoch intenzitách, ja som radšej volil tú silnejšiu.

Spodné tlačidlo je plne konfigurovateľné, po stlačení sa zapne vami zvolená funkcia alebo aplikácia, v mojom prípade to bolo meranie EKG. Najzaujímavejším tlačidlom je to na ľavej strane. To na začiatku nefungovalo, ale s novou aktualizáciou dorazila funkcia Expedícia. Ide o špeciálny režim, ktorý meria viacero metrík, vrátane nadmorskej výšky, tepu, kompasu, krokov, ale je tu aj nová funkcia Route Back, ktorá vás dokáže vrátiť po presnej trase späť do miesta, odkiaľ ste vyšli. To sa hodí najmä v prípade zablúdenia.

Model zaujme aj 1,5-palcovým LTPO AMOLED displejom s rozlíšením 466 x 466 pixelov. Huawei síce neuvádza maximálny jas, ale ja som s ním nemal problém a myslím si, že to nebude inak ani počas extrémne slnečných letných dní. Dobre vyzerá aj Always-on režim displeja, pozor však na to, že s ním sa môže výdrž skrátiť pokojne aj o polovicu.

Asi by ste čakali, že v hodinkách, v mojom prípade, za oficiálnych 899 eur bude softvér HarmonyOS z hodiniek Huawei Watch 3. Ale omyl! Nájdeme tu softvér zo série GT 3, čo trošku degraduje celú smart časť. Systém je ale veľmi svižný, plynulý, na zaseknutie tu naozaj nenarazíte, čo je na ňom veľmi sympatické. Potiahnutím zhora máte praktické skratky, zospodu sú to notifikácie. Vľavo od hlavného ciferníka máte počasie a ovládanie hudby, napravo si už vy môžete zvoliť dané miniaplikácie. Po ťuknutí na miniaplikáciu sa dostávate rovno do danej aplikácie. Záhadou však ostáva, prečo tento princíp nefunguje pri miniaplikácii Záznamy o aktivite. Vidíte len počet postavení a krokov, ale po ťuknutí sa samotná aplikácia neotvorí, aby ste sa dozvedeli podrobnosti, ale musíte ísť komplikovane cez menu.

Na spárovanie slúži aplikácia Huawei Zdravie. Nezľaknite sa, ak ju v Obchode Play nenájdete. Musíte si otvoriť stránku Huawei a tam si ju stiahnuť, predtým samozrejme musíte povoliť sťahovanie aplikácií z neznámych zdrojov. Trošku komplikovaná cesta, hold, môžu za to sankcie zo strany USA. v Huawei Zdravie si nastavíte všetky dodatočné nastavenia, stiahnete si nové ciferníky, ktorých je tu naozaj požehnane. Aplikácie v internom obchode stále pribúdajú, ale ani zďaleka sa nevyrovnajú Applu alebo Samsungu. Hodinky obsahujú NFC a v aplikácii je aj položka Huawei Peňaženka. Sklamem vás, funkcia nie je v našom regióne dostupná. Už minulý rok sa hovorilo o podpore služby Curve, ale zatiaľ sa tak neudialo. Platenie hodinkami bola funkcia, ktorá mi tu skutočne chýbala.

Model musím pochváliť za to, že sa hodinky od Huawei konečne naučili zobrazovať smajlíky! Síce to nejakú dobu trvalo, ale predsa. Na prijaté notifikácie ale neviete odpovedať diktovaním ani napísaním správy na miniatúrnej klávesnici. Našťastie tu sú prednastavené odpovede, ktorých znenie si môžeme zmeniť v aplikácií Huawei Zdravie. Taktiež si tu viete zadať až 10 obľúbených kontaktov, ktoré budete vytáčať priamo zo zápästia. Napísať ľubovoľné číslo na číselníku hodiniek však nie je možné. Kvalita mikrofónu a reproduktora je na vysokej úrovni a druhá strana ani nespoznala, že hovor prebieha práve cez hodinky.

Smart hodinky Huawei Watch Ultimate toho zmerajú skutočne veľa. Okrem klasického merania krokov, vzdialenosti, spálených kalórií, je tu aj meranie tepu srdca, okysličenia krvi, stresu, spánku a teploty pokožky. Nie, s týmito hodinkami si nezmeriate teplotu ako teplomerom, ale kývajúca teplota pokožky môže signalizovať rozvíjajúcu sa chorobu. Špecialitou je meranie EKG s certifikáciou CE MDR. Stačí priložiť ukazovák na spodné pravé tlačidlo a 30 sekúnd počkať. Následne sa vám zobrazí graf a počet úderov srdca. Okrem toho je tu aj Detekcia tuhosti ciev. Testovanie prebieha úplne rovnako ako pri EKG. Výrobca síce upozorňuje, že toto nie je medicínsky nástroj, ale ako taká kontrola stavu srdca to bohato postačuje. Taktiež je tu meranie vysokého počtu športových aktivít, a to s pomocou GPS modulu, takže trasa bude presne zaznamenaná. Špecialitou je už spomínaný potápačský režim.

Obsah pokračuje pod reklamou

A čo výdrž? Hodinky som si dával každý deň na ruku okolo ôsmej hodiny ráno a z ruky dával dole okolo polnoci. Mal som aktivované všetky možné senzory, neustále meranie tepu aj okysličenia, párkrát do dňa meranie EKG, občasné volanie, neustále prijímanie notifikácií a kontrola času. Always-on režim displeja som mal vypnutý. Pri takomto scenári mi hodinky vydržali presne osem dní, čo je skutočne dobrý výsledok. Na úplné nabitie stačí len jedna hodina, čo je tiež nadpriemerná hodnota.

Čo povedať na záver? Huawei Watch Ultimate sú krásne vyzerajúce hodinky, ktorým nechýbajú prémiové materiály a spracovanie. Taktiež po senzorovej stránke tu nájdete hádam všetko, čo moderné smart hodinky majú ponúkať. Krásny AMOLED displej, možnosť volania, množstvo športov, ale aj veľmi slušná výdrž na jedno nabitie.

Moje výčitky smerujú práve k orezanému systému HarmonyOS. Nemožnosť odpovedania na notifikácie inak ako prednastavenou odpoveďou, mierne softvérové nedostatky, ale hlavne Huawei by mohol konečne vyriešiť nemožnosť platenia, pretože to ponúka konkurencia aj v cenovej hladine okolo 200 eur. Aj cena 899 eur je dosť odvážna, čím hodinky cielia priamo proti Apple. Po dizajnovej stránke ho porážajú, ale po softvérovej sú Apple Watch Ultra na kilometre vpred, čo je rozhodne škoda.