Reklama

Huawei P10 urobí z každej fotky titulnú

Marek Šimunek
98 %
Predstavenie novej vlajkovej lode od spoločnosti Huawei počas výstavy MWC 2017 sa doslova očakávalo. Našťastie tretí najväčší svetový výrobca nesklamal. Nový Huawei P10 je o poriadny kus lepší, ako minuloročný model.

Výhody

  • vylepšenia duálneho fotoaparátu
  • nové tlačidlo domov
  • prvotriedne spracovanie smartfónu

Nevýhody

  • chýbajú stereo reproduktory
  • vyššia cena oproti predchodcovi
  • Leica SUMMILUX je iba pre P10 Plus

Huawei P10 vás podobne, ako ostatné smartfóny výrobcu poteší už priamo balením. Okrem ochrannej fólie nalepenej priamo na displeji, totiž priamo v balení nájdete aj jednoduchý ochranný obal. Okamžite po rozbalení smartfónu ho tak budete mať chránený.

Okrem toho priamo v balení nájdete samozrejme aj slúchadlá, USB-C kábel a poriadne veľkú nabíjačku, ktorá je schopná smartfón nabiť podstatne rýchlejšie. Výrobca budúcich majiteľov poteší aj micro USB na USB-C redukciou, ktorú nájdete tiež v balení.

Huawei však nevylepšil len balenie, ale aj samotný smartfón. Ten si ponechal niektoré typické znaky predchodcu, ktoré spojil so zaobleným telom. Pravdou je, že práve vďaka tomuto zaobleniu sa P10 veľmi ponáša na nový iPhone 7. Práve vďaka oblejším hranám sa P10 drží oveľa lepšie, ako predchodca.

Pozrite si

Huawei P10, P10 Plus a P10 Lite – trio štýlových smartfónov pre každého

Okrem toho Huawei pre svoju novinku pripravil aj nové farby. Modrá sa bude s určitosťou predávať aj na našom trhu, avšak zelená sa k nám možno ani nedostane. Obe však potešia novým spracovaním zadnej steny, vďaka ktorému sa smartfón v rukách vôbec nešmýka.

Huawei si už pri predchádzajúcich modeloch potrpel na detailoch a tak drobnosti nájdete aj na novej vlajkovej lodi. Patrí sem napríklad iné farebné spracovanie tlačidla pre zapnutie, ktoré je v prípade čiernej sfarbené na červeno. Navyše je skutočne veľmi dobre nahmatateľné.

Veľkou zmenou je presun snímača odtlačkov prstov, ktorý sa už nenachádza na zadnej strane, ale presťahoval sa dopredu pod displej. A to doslova. Nejde totiž o hardvérové tlačidlo, ale o plochu, ktorá supluje hneď niekoľko funkcií. Okrem toho, že pracuje ako snímač odtlačkov prstov, funguje totiž aj ako tlačidlo domov. Jeho dlhým podržaním sa dostanete na domácu obrazovku, rýchle stlačenie zas znamená krok späť a posunom sprava, alebo zľava prepínate aplikácie.

Aj keď som sa tohto nového riešenia obával, v priebehu niekoľkých hodín som si naň zvykol a úplne som zabudol na štandardné ovládacie prvky Androidu. Samozrejme tie si v prípade potreby môžete aktivovať. V nastaveniach nového tlačidla by som však privítal možnosť zmeny jednotlivých činností, ktoré sa vykonávajú po jeho stlačení.

Tiež sa mi občas stáva, že gesto pre prepínanie aplikácií, ktoré spočíva v posune prstu po tlačidle zľava doprava, alebo opačne sa mi nepodarí. Aj napriek tomu, však zmenu tlačidla považujem za krok vpred.

Pozrite si

SÚBOJ | Huawei P10 Plus vs LG G6 vs Sony Xperia XZ Premium

Na spodnej strane P10 nájdete okrem USB-C portu aj 3,5 mm audio konektor spolu s mikrofónom a reproduktorom. Bohužiaľ Huawei sa v tomto prípade rozhodol nepoužiť stereo reproduktory, ako v Huawei Mate 9. Reproduktor je tak jedinou väčšou slabinou tohto inak vydareného smartfónu.

Hrá pomerne potichu a navyše ho môžete pri používaní smartfónu vďaka jeho umiestneniu pomerne jednoducho zakryť. Jediným modelom so stereo reproduktormi v portfóliu výrobcu tak ostáva vydarený model Huawei Mate 9.

Keďže sa snímač odtlačkov prstov presťahoval na prednú stranu, tá zadná je takmer prázdna a nájdete na nej len dvojicu objektívov duálneho fotoaparátu. Ide už o druhú generáciu fotoaparátu, na ktorom spolupracoval Huawei so spoločnosťou Leica.

Huawei je jedným z mála výrobcov, ktorí ešte vo veľkom používajú vo svojich vlajkových lodiach Full HD displeje. Ten v P10 má dokonca o 0,1“ menšiu uhlopriečku, ako predchodca a stále patrí k najlepším LCD displejom na trhu. Toto rozlíšenie mu bohato postačuje a pochváliť musím aj jeho zobrazenie a farby.

Čo sa hardvérového výkonu týka, P10 ponúkne len to najlepšie. Nájdete v ňom nový osemjadrový procesor HiSilicon Kirin 960 a 4 GB operačnej pamäte. Duálny slot pojme okrem nano SIM karty aj pamäťovú kartu s maximálnou kapacitou 256 GB.

Ak si to spojíte so 64 GB integrovanou pamäťou, môžete si byť istí, že miesta na svoje fotografie a videá budete mať dostatok. V benchmarku AnTuTu dosiahla P10 109 133 bodov, v Geekbench 4 to bolo 1 936 bodov v single-core režime a 5 989 bodov v multi-core.

Samozrejme podstatnejšie, ako bodové hodnotenie, je reálne používanie smartfónu. P10 je dostatočne výkonný a počas viac ako týždňa, čo som ho používal, som nezaznamenal žiadne výraznejšie zaváhanie. Huawei tvrdí, že P10 bude aj po 18 mesiacoch používania rovnako svižným smartfónom, ako keď ste ho prvýkrát spustili. Pomôcť v tom má unikátne riešenie pamäte, ktoré výrobca v tomto modeli prináša.

Integrovaná batéria má kapacitu 3 200 mAh. Výdrž na jedno nabitie je však pomerne diskutabilná. S novým telefónom sa takmer stále hrám, takže nie je možné reálne hodnotiť výdrž. Osobne by som však čakal trochu pomalšie ubúdanie percent nabitej batérie. Jeden deň pri bežnom používaní by však nemal byť problém.

Našťastie Huawei P10 disponuje technológiou Huawei SuperCharge, ktorá je schopná aj za pomerne krátky čas výrazne dobiť batériu. Za 30 minút tak máte k dispozícii viac ako 50 % kapacity batérie. Je nutné však používať dodávanú výkonnejšiu nabíjačku.

Huawei P10 prichádza s operačným systémom Android 7.0 a novou verziou grafickej nadstavby EMUI 5.1. Tá prináša niekoľko zmien, medzi ktoré patria najmä nové gestá pre multitasking. Pomocou nich môžete akoby preseknúť obrazovku a umiestniť tak na ňu dve aplikácie. Nechýba ani možnosť zapnúť si menu aplikácií či jednoduché vytváranie screenshotov pomocou hánku prsta.

Hlavným trhákom v prípade Huawei P10 je však po vzore predchodcu fotoaparát, alebo lepšie povedané dvojica fotoaparátov. Veď aj kampaň na novinku hlása, že má spraviť z každej fotky titulnú. Dvojica hlavných fotoaparátov nesie podobne, ako v prípade predchodcu, logo Leica.

Ide už o druhú generáciu tohto unikátneho fotoaparátu, ktorý prináša niekoľko vylepšení. Na rozdiel od väčšieho modelu Huawei P10 Plus však P10 používa objektív SUMMARIT so svetelnosťou f/2,2. Pribudla optická stabilizácia a možnosť natáčania UHD videí.

Práve pri nich optickú stabilizáciu oceníte najviac, najmä ak budete točiť video z ruky počas chôdze, stabilizácia z neho spraví plynulý záznam. Ak sa však budete pohybovať rýchlejšie po povrchu, ktorý má pravidelné a citeľné nerovnosti, bude mať stabilizácia občas problém a vo videu uvidíte občasné zatrasenie. Optická stabilizácia je však vítaná aj pri fotografiách. Fotenie nočnej scény je tak jednoduchšie.

Nechýba ani monochromatický režim, ktorý využíva 20 Mpx čiernobiely snímač. Podobne ako v prípade P9, aj tu platí, že vďaka čiernobielym fotografiám budete tento smartfón milovať. Dynamický rozsah a kontrast, ktoré produkuje monochromatický snímač, totiž nemajú aktuálne konkurenciu.

Pri snímaní farebných fotografií oceníte množstvo detailov, ktoré poskytne kombinácia oboch snímačov. Mne osobne chýbalo v niektorých situáciách trochu viac sýtosti vo fotografiách. To je však možné pomerne jednoducho vyriešiť úpravou priamo v smartfóne.

P10 taktiež poskytne množstvo umeleckých režimov, ktoré vám umožnia vytvárať krásne nočné snímky, alebo krajinky. Statív je však v prípade ich použitia nevyhnutnosťou. Okrem režimu pre rozšírenú clonu v P10 pribudol aj unikátny portrétny režim, ktorý priniesla do smartfónu Leica. V tomto režime fotoaparát sleduje 39 bodov tváre a na základe nich mierne rozmaže pozadie a osvetlí potrebné časti tváre. Výsledky sú skutočne prekvapivo dobré.

Huawei v P10 vylepšil aj predný fotoaparát. Ten teraz tiež ponúka portrétny režim Leica, ale aj funkciu automatického rozšírenia v prípade, že sa pred objektívom objaví viac ľudí. Na vašich selfie fotografiách tak budete aj so všetkými priateľmi. Sám som bol prekvapený, ako jednoducho a hlavne presne tento režim funguje.

P10 je najlepším smartfónom, aký Huawei doposiaľ vyrobil. Zmeny v dizajne prinášajú pohodlnejšie používanie, hardvér zas väčší výkon. P10 si však  zamilujete najmä vďaka fotoaparátu, ktorý sa skutočne podaril a vďaka vylepšeniam stále patrí k najlepším na trhu.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.