Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Huawei nebude mať Facebook appky, v Rusku ale postaví 5G sieť

Huawei nebude mať Facebook appky, v Rusku ale postaví 5G sieť
Števo Porubský
Huawei nebude mať Facebook appky, v Rusku ale postaví 5G sieť

Huawei je v súčasnosti ako na húsenkovej dráhe. Raz je dole, inokedy hore, potom opäť dole a zas hore dole hlavou apod. Najnovšie sa mu zadarilo v jednej z najväčších krajín sveta podpísať dohodu o vybudovaní 5G siete. Nie je to ani Čína, ani USA, ale Rusko. O deň nato sa objavila ale správa, že Facebook sa pridáva k spoločnostiam, ktoré budú Huawei bojkotovať. Čo to znamená?

Zdroj | Huawei

Ak ste to náhodou ešte nezaregistrovali, tak zhruba v polovici mája vydala Trumpova administratíva nariadenie, podľa ktorého nesmú americké spoločnosti obchodovať akýmkoľvek spôsobom s čínskymi spoločnosťami, špeciálne spoločnosťou Huawei. Pár hodín na to sa objavili prvé správy od Alhpabetu, ktorý zrušil spoluprácu s Huawei na nových operačných systémoch.

Pozrite si

S Huawei to ide dole vodou rýchlejšie, ako sme čakali! Čo to znamená pre nás?

Neskôr sa pridali i ďalšie spoločnosti ako Intel, ARM, Qulacomm apod., pár dní na to to boli ďalšie a ďalšie. Až neskôr sa Huawei opäť objavil v zoznamoch asociácií ako Wi-Fi Aliance, Bluetooth SIG či SD Association. Kauza ale stále pokračuje a čaká sa, ako sa nakoniec vyvinie.

Google sa ale podľa najnovších správ snaží presvedčiť Trumpovu administratívu, aby Huawei mohol naďalej využívať Android aj z dôvodu národnej bezpečnosti. Dôvodom má byť fakt, že drobenie Androidu nemusí byť dobré pre nikoho kvôli slabšej bezpečnosti, akú vie poskytnúť samotný Google. Nebolo by to tak dobré ani pre Google, ani pre Huawei, ani pre používateľov.

Zdroj | Huawei

Facebook už nebude v smartfónoch Huawei

Podľa agentúry Reuters Facebook zakázal akékoľvek predinštalácie v zariadeniach Huawei a Honor. To ale neznamená, že v smartfónoch, tabletoch či smart hodinkách s Androidom nebude iba Facebook či Messenger, ale aj aplikácie ako Instagram či WhatsApp, ktoré taktiež patria Facebooku. Na druhej strane to neznamená, že si appky daných sociálnych sietí nebudú môcť zákazníci doinštalovať po kúpe, tak, ako to potvrdzuje i samotný Huawei: „Aplikácie od Facebooku sú nezávislými aplikáciami tretej strany, ktoré si môžete bezproblémovo hneď po kúpe zariadenia od Huawei nainštalovať a používať bez obmedzení.”

Kým Facebook svoje rozhodnutie už zverejnil, taký Twitter či Booking, ktoré sú tiež americkými spoločnosťami sa zatiaľ k zákazu inštalácie nevyjadrili.

Huawei postaví v Rusku 5G sieť

Kým v USA má Huawei vážne problémy, ktoré sa dotýkajú až jeho existencie, v Rusku sa mu podarilo podľa Vlada Savova z The Verge uzavrieť dohodu na vybudovanie 5G siete pre najväčšieho ruského operátora. Podľa ruského prezidenta je spolupráca medzi Ruskom a Čínou na nebývalo vysokej úrovni.

Takže kým Huawei odmieta USA a im blízke krajiny, v Ázii sa mu celkom darí. Možno až na Japonsko, ktoré odmietlo využitie technológií 5G od Huawei a sieť bude budovať s podporou Nokie a Ericssonu.

Zdroj | Daily Excelsior