Reklama

Huawei Matebook D16 – výkonný 16-palcový pracant do každej kancelárie

Michal Sobek

Spoločnosť Huawei má síce problémy vo svojom portfóliu smartfónov, pretože kvôli USA nemôže obchodovať s americkými firmami, čo ho stálo vyradenie Google služieb z Androidu. Huaweiu sa však darí v iných oblastiach, predovšetkým v segmente nositeľných zariadení. Skúša to však aj pri notebookoch

To je aj dnešný prípad a na test nám dorazil najnovší Huawei Matebook D16, teda kancelársky alebo študentský stroj s krásnym 16-palcovým displejom a výkonným hardvérom. Obstojí proti tvrdej konkurencii?

90 %
Notebooku Huawei Matebook D16 je veľmi schopný kancelársky stroj. Rozhodne zaujme hliníkovým šasi a pevnou konštrukciou, veľkým 16-palcovým displejom a vysokým výkonom. Stráca v oblasti konektorov a umiestnením reproduktorov.

Výhody

  • pevná konštrukcia s hliníkovým šasi
  • kvalitný 16-palcový displej
  • vysoký výkon na čele s Intel Core i7
  • praktický USB-C adaptér v balení

Nevýhody

  • len 60 Hz displej a nižší maximálny jas
  • klávesnica bez popisu slovenských znakov
  • zlé umiestnenie reproduktorov
  • staršie konfigurácie konektorov
Obsah pokračuje pod reklamou

Spoločnosť musím pochváliť za to, že samotný notebook príde v recyklovanej škatuli, kde okrem samotného zariadenia sú ešte povinné manuály, USB-C na USB-C kábel a 65-wattový adaptér. Presne ten ma zaujal a vyzerá, ako keby ho Huawei zobral z balenia svojho smartfónu. Presne takto si predstavujem nabíjací adaptér k modernému notebooku – malý, pomerne ľahký a s UBC-C konektorom, takže viete pomocou neho nabiť aj váš smartfón. Palec hore Huawei.

Pri uchopení notebooku povrch príjemne chladil. Môže za to použitý hliník, takže notebook bude za každých okolností pevný, lepšie odolá škrabancom a materiál bude lepšie viesť telo smerom von. Mal som z neho taký „macbookovský“ pocit, ktorý dotvára aj farba Space Grey, teda tmavošedá. Tá pôsobí skutočne elegantne a nie sú na nej vidno odtlačky prstov.

Osobne ma potešila aj hmotnosť, konkrétne 1,7 kilogramu. To je skvelá hodnota, ktorá ani pri prevážaní notebooku nebude nejako badateľná. V najhrubšom mieste má zavretý notebook 18,4 mm, aj keď sa to Huawei snaží maskovať skosenou základňou. Na to, že má notebook 16-palcový displej je pomerne kompaktný. Môžu za to najmä úzke rámčeky okolo displeja. Aj napriek tomu Huawei už tentokrát nad displej umiestnil aj základnú webkameru. Tá je absolútny priemer svojej kategórie – nenadchne, ale ani neurazí.

Keď som už spomenul displej, tak ten je jednou z pých tohto notebooku. Ide o 16-palcový IPS zobrazovať s pomerom strán 16:10 a rozlíšením 1 920 x 1 200 pixelov. Je škoda, že Huawei Matebook D16 podporuje len základnú 60-hertzovú obnovovaciu frekvenciu. Takých 90 Hz by displeju dodalo šmrnc. Problémom môže byť aj maximálny jas na úrovni len 300 nitov. To je trochu málo a na priamom slnku sa displeji toho veľa neuvidíte. Matná povrchová úprava je veľmi efektívna a dobre eliminuje odrazy.

Do systému Windows 11 Home sa môžete dostať čítačkou odtlačkov prstov, ktorá je zakomponovaná v zapínacom tlačidle. S rýchlosťou ani spoľahlivosťou nebol problém. Poteší aj klávesnica s numerickým blokom, ktorá je navyše podsvietená bielymi LEDkami. Podsvietenie je rovnomerné a k dispozícii sú dva stupne svietivosti. Klávesnica má dobrý zdvih a ani pri písaní textov som nespozoroval, že by som robil častejšie preklepy.

Jediným problémom môže byť to, že na vrchných klávesách s číslami, ktoré sa nachádzajú pod radom F-tlačidiel, chýbajú popisy slovenských písmen s diakritikou, ako ľ, š, č, ť, ž, ý, á, í a é. Výhrady nemám ani k touchpadu s podporou gest. Má síce trochu hlasnejšie kliky, ale to je pri týchto notebookoch bežné. Možno by som ho uvítal ešte o niečo väčší, predsa na MacBooky od Apple stále výrazne stráca.

O výkon sa v mojom prípade staral procesor Intel Core i7-12700H spolu s 16-gigabajtovou operačnou pamäťou. Dokopy má až 14 jadier, pričom frekvencia tých výkonných sa vie vyšplhať až na hranicu 4,7 GHz. Ako ste už zrejme pochopili, ide skutočne o výkonný procesor, ktorý zvládne skutočne veľa, preto sa pri prácu nemusíte obmedzovať. Inak tomu nie je ani po grafickej stránke, ktorú obstaráva integrovaná grafická karta NVIDIA Iris Xe. Toto kombo zvládne aj strih videí a aj hry. Na stredných detailoch nebude problém zahrať si GTA V alebo najnovší Battlefield V. Na všetko toto sa určite hodí SSD disk s kapacitou 512 GB.

Huawei nasadil dvojicu reproduktorov, ale zle zvolil ich umiestnenie, pretože sú na spodnej strane. Ich kvalita vôbec nie je zlá, ale mimo pevného podkladu sa reproduktory radi zapchajú. Uvítal by som aj o niečo vyššiu hlasitosť. Pozor, pri vysokých hlasitostiach dochádza ku značnému skresleniu a rapídnemu zníženiu kvality prednesu.

Notebook dokáže uspokojiť aj svojou konektorovou výbavou. Na ľavej strane sa nachádza dvojica USB-C konektorov, ale zabudnúť treba na Thunderbolt 4. Rozdiely sú aj v ich štandardoch. Jeden je USB-C typu 3.2 Gen 1, zatiaľ čo druhý je len USB-C 2.0. Ďalej je tu HDMI konektor s podporou jedného 4K monitora pri 60 Hz, audio konektor a mikrofón.

Opačná strana hostí dvojicu klasických USB-A opäť v špecifikáciách ako ich USB-C súrodenci. Konektivitu zaobstará Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.1. Spojenie k Wi-Fi sieti aj ku bezdrôtovým slúchadlám bola bez výpadkov a iných elementov. Zaujímavosťou je aj NFC čip, ktorý bohužiaľ využijete iba pre komunikáciu so smartfónmi tohto výrobcu.

Ako som už spomínal, veľmi ma potešil spôsob nabíjania. Dokonalejšie by už len bolo, keby som mal nabíjací USB-C konektor aj na pravej strane a mohol si vybrať, z ktorej strany ho chcem nabíjať. Takto som bol odkázaný iba na ľavú stranu. Poďme ale k výdrži. Tú má na starosti akumulátor s kapacitou 60 Wh. Čo to znamená v praxi?

Obsah pokračuje pod reklamou

Ak sa budete venovať klasickej kancelárskej práci a prezeraniu internetu, tak sa dostanete niekde na hranicu 7 až 8 hodín. Maximálny jas túto hodnotu približne o tretinu skráti. Huawei s tým vybabral tak, že nastavil nízke hodnoty, kedy sa notebook dostane do spánku. Podotýkam, že do hlbokého spánku. Takže pre opätovné naštartovanie stlačením tlačidla sa zobrazí najskôr logo a potom uzamykacia obrazovka. Tieto hodnoty som preto rýchlo zmenil.

Operačným systémom je Windows 11 Home. Všetko pôsobí sviežo, bavia ma animácie a systém pôsobí ľahšie ako „desiatka“. Huawei tu ale nasadil vychytávky pre spojenie s ich smartfónmi. Napríklad tu nájdete Huawei PC Manager. Tu vidíte napríklad výber správ alebo naposledy zavreté dokumenty. Okrem toho aplikácia slúži aj na prepojenie so smartfónmi Huawei na komunikáciu. Keďže som nemal nablízku žiaden podporovaný smartfón spoločnosti Huawei, nemohol som túto funkcionalitu vyskúšať.

Huawei Matebook D16 je skvelý pracovný stroj, či už do kancelárie alebo do školského ruksaka. Hliníkové telo je pevné a pôsobí elegantne. Poteší bezproblémová čítačka odtlačkov prstov aj veľký 16-palcový displej. Zamrzí len nižší maximálny jas a 60-hertzová obnovovacia frekvencia.

Výkon tu je viac ako dobrý, poslúži aj na základné hranie a strih videí. Huawei by ale mal popracovať na umiestnení reproduktorov, pretože na nerovnej ploche ich ľahko utlmíte. Taktiež aj USB-C konektory by si zaslúžili praktickejšie umiestnenie na oboch stranách kvôli nabíjaniu a tie ostatné aj novšie špecifikácie. Istú výhodu dostanete, ak vlastníte aj smartfón Huawei. Ja som bol s jeho používaním spokojný a vedel by som si ho predstaviť ako svoje osobné zariadenie. Možno v budúcej generácii, keď Huawei odstráni už spomenuté nedostatky.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.